Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
28. máj 2023, 15:43

Pápež František prijal rezignáciu štrasburského arcibiskupa Luca Ravela

Biskup odstúpil v apríli po sťažnostiach týkajúcich sa jeho spôsobu vedenia diecézy. Štrasburská diecéza má zvláštny status, keďže podľa zmluvy – konkordátu – z čias Napoleona I. jej arcibiskupa oficiálne vymenúva francúzska vláda, ale vyberá ho Vatikán.

„Svätý Otec a prezident republiky (Emmanuel Macron) spoločne prijali rezignáciu“ Luca Ravela, uviedla vo vyhlásení Konferencia biskupov Francúzska.

Pápež vymenoval za administrátora diecézy Philippa Ballota, arcibiskupa neďalekého mesta Metz, ktorý bude v úrade až do vymenovania nového štrasburského arcibiskupa.

Po kritike spôsobu vedenia štrasburskej diecézy, pod ktorú patrí približne 1,3 milióna veriacich, v nej Vatikán vlani nariadil hĺbkovú kontrolu.

Veriaci z regiónu pre agentúru AFP uviedli, že Ravelov direktívny štýl odradil mnohých farníkov i cirkevných predstaviteľov. Zazlievali mu najmä odstraňovanie žien a laikov z rôznych rád v diecéze, ako aj dosadzovanie tradicionalistických kňazov s názormi, ktoré boli v rozpore so stanoviskami ich kongregácií.

Ravel obhajoval svoj štýl vedenia štrasburskej diecézy, kam prišiel v roku 2017, najmä tým, že sa musel sústrediť na prípady spojené so sexuálnym zneužívaním v cirkvi. V nedávnom rozhovore pre katolícky časopis La Vie Rave priznal, že „tvárou v tvár bolesti a tajomstvu zla“ pri riešení prípadov obťažovania „mal vyhľadať viac osobnej podpory vrátane psychologickej pomoci“.

Francúzska cirkev sa spamätáva zo série škandálov sexuálneho zneužívania, ako aj zo zistení vyšetrovania z roku 2021, podľa ktorých bolo od 50. rokov minulého storočia duchovnými zneužitých 216 000 maloletých.

Inzercia

Dnes treba vedieť

26. september 2023, 08:46

Katolícka cirkev v Čile zaznamenala v uplynulých rokoch výrazný prepad dôvery – zo 77 % v roku 1996 na 31 % v roku 2020. Dôležitým faktorom tohto poklesu je neriešenie prípadov sexuálneho zneužívania. Ku Katolíckej cirkvi sa v súčasnosti hlási približne polovica z 18 miliónov obyvateľov. Výrazne však stúpol počet nábožensky nezaradených – z 18 % v roku 2010 na 35 % v roku 2020. (ap)

25. september 2023, 19:50

Fotovýber: Na snímke druhý zľava bratislavský eparchiálny biskup a apoštolský administrátor Prešovskej archieparchie Peter Rusnák posväcuje tunel Bikoš a rýchlostnú cestu R4 na prešovskom severnom obchvate. Vpravo košický arcibiskup metropolita Bernard Bober. (tasr/františek iván)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.