Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
28. máj 2023, 17:54

Patriarcha Kirill potrestal biskupa, ktorý maril prevoz Rubľovovej ikony

Biskup Kalinin v rozhovoroch pre médiá vyjadril pochybnosti o pripravenosti prevozu vzácnej ikony.

Patriarcha ruskej pravoslávnej cirkvi Kirill v sobotu odvolal predsedu rady expertov pre cirkevné umenie, architektúru a reštaurovanie. Archijerej Leonid Kalinin bol zbavený aj postu predstaveného Chrámu svätého mučeníka Klimenta, pápeža. Má aj zákaz slúžiť bohoslužby.

Ako v nedeľu informovala agentúra Reuters, biskup Kalinin bol funkcií zbavený pre „obštrukcie“ pri presune ikony Najsvätejšej Trojice od Andreja Rubľova z moskovskej Tretiakovskej galérie do Chrámu Krista Spasiteľa v Moskve.

Toto známe dielo z 15. storočia sa nedávno rozhodol cirkvi vrátiť ruský prezident Vladimir Putin.

Ikona mala byť rok vystavená v moskovskom Chráme Krista Spasiteľa a potom prevezená do Katedrály Najsvätejšej Trojice v kláštore v meste Sergijev Posad.

Kalinin však v rozhovoroch pre ruské médiá vyjadril pochybnosti o pripravenosti prevozu vzácnej ikony. Upozornil napríklad, že pre ikonu nie je pripravený špeciálny ochranný rám, takže klimatizačný systém v chráme by toto dielo z 15. storočia mohol poškodiť.

Inzercia

Proti prevozu ikony sa postavila aj odborná rada Tretiakovskej galérie, podľa ktorej je nutné dielo z 15. storočia reštaurovať.

Ruské ministerstvo kultúry následne oznámilo, že ikona bude v Chráme Krista Spasiteľa dva týždne a potom ju prevezú na reštaurovanie.

Predpokladá sa, že toto majstrovské dielo bolo Rubľovom napísané na počesť svätého Sergija Radonežského pre kláštor v meste Sergijev Posad pri Moskve. Po boľševickej revolúcii v roku 1917 bola ikona v roku 1929 prenesená do Tretiakovskej galérie. Toto múzeum opustila len niekoľkokrát vrátane obdobia druhej svetovej vojny, keď bola evakuovaná do bezpečného skladu.

Cirkev, ktorej konzervativizmus Putin presadzuje ako súčasť svojej vízie ruskej národnej identity, je jedným z najhorlivejších inštitucionálnych podporovateľov vojny na Ukrajine. Patriarcha moskovský a celej Rusi Kirill v kázni v septembri minulého roka vyhlásil, že padlí ruskí vojaci svojou smrťou vo vojne na Ukrajine „zmyjú všetky (svoje) hriechy“, dodala agentúra Reuters.

Dnes treba vedieť

26. september 2023, 08:46

Katolícka cirkev v Čile zaznamenala v uplynulých rokoch výrazný prepad dôvery – zo 77 % v roku 1996 na 31 % v roku 2020. Dôležitým faktorom tohto poklesu je neriešenie prípadov sexuálneho zneužívania. Ku Katolíckej cirkvi sa v súčasnosti hlási približne polovica z 18 miliónov obyvateľov. Výrazne však stúpol počet nábožensky nezaradených – z 18 % v roku 2010 na 35 % v roku 2020. (ap)

25. september 2023, 19:50

Fotovýber: Na snímke druhý zľava bratislavský eparchiálny biskup a apoštolský administrátor Prešovskej archieparchie Peter Rusnák posväcuje tunel Bikoš a rýchlostnú cestu R4 na prešovskom severnom obchvate. Vpravo košický arcibiskup metropolita Bernard Bober. (tasr/františek iván)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.