Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
01. jún 2023, 16:58

V prešovskej kaplnke inštalovali prvostupňovú relikviu z kosti sv. Floriána

Išlo o dar z Baziliky sv. Floriána v Krakove, a to prostredníctvom kardinála Stanisława Dziwisza.

V areáli Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru (KR HaZZ) v Prešove vo štvrtok ocenili jeho príslušníkov. V tamojšej Kaplnke sv. Floriána sa zároveň uskutočnila slávnostná inštalácia prvostupňovej relikvie z kosti sv. Floriána. Informovala o tom hovorkyňa KR HaZZ v Prešove Miroslava Knišová.

V prípade relikvie išlo o dar z Baziliky sv. Floriána v Krakove, a to prostredníctvom kardinála Stanisława Dziwisza. Hlavným celebrantom slávnosti bol biskup František Rábek, ordinár ozbrojených síl a ozbrojených zborov SR.

Oceňovanie hasičov za dlhoročný, príkladný a zodpovedný výkon štátnej služby a osobný podiel na dosahovaní mimoriadnych služobných výsledkov sa konalo tradične pri príležitosti osláv sviatku sv. Floriána.

„Ocenenia si dnes prevzalo 19 príslušníkov KR HaZZ v Prešove z rúk štátneho tajomníka Ministerstva vnútra SR Ľubomíra Šablicu, prezidenta HaZZ Pavla Mikuláška a riaditeľa KR HaZZ v Prešove Petra Kovalíka,“ uviedla hovorkyňa. Celkom za KR HaZZ ocenili 30 príslušníkov.

Prednosta prešovského okresného úradu Peter Harvan odovzdal príslušníkom HaZZ ďakovné diplomy za nasadenie zdravia a života pri mimoriadnej situácii 13. apríla tohto roku, keď v katastri obce Šarišské Bohdanovce došlo k úniku kyseliny chlorovodíkovej.

Inzercia

Dnes treba vedieť

26. september 2023, 08:46

Katolícka cirkev v Čile zaznamenala v uplynulých rokoch výrazný prepad dôvery – zo 77 % v roku 1996 na 31 % v roku 2020. Dôležitým faktorom tohto poklesu je neriešenie prípadov sexuálneho zneužívania. Ku Katolíckej cirkvi sa v súčasnosti hlási približne polovica z 18 miliónov obyvateľov. Výrazne však stúpol počet nábožensky nezaradených – z 18 % v roku 2010 na 35 % v roku 2020. (ap)

25. september 2023, 19:50

Fotovýber: Na snímke druhý zľava bratislavský eparchiálny biskup a apoštolský administrátor Prešovskej archieparchie Peter Rusnák posväcuje tunel Bikoš a rýchlostnú cestu R4 na prešovskom severnom obchvate. Vpravo košický arcibiskup metropolita Bernard Bober. (tasr/františek iván)

24. september 2023, 18:56
Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.