Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
03. jún 2023, 09:00

Pápež František posiela bývalého sekretára Benedikta XVI. späť do Nemecka

Pápež František posiela bývalého sekretára Benedikta XVI. späť do Nemecka

Foto: Profimedia

Pápež František údajne nariadil arcibiskupovi Georgovi Gänsweinovi, aby do konca júna opustil Vatikán a vrátil sa do Nemecka. Podľa denníka Welt dlhoročný osobný sekretár pápeža Benedikta XVI. dostal príkaz, aby sa vrátil do svojej domovskej diecézy Freiburg, no nedostal žiadnu úlohu ani poverenie.

Pápež o svojom rozhodnutí informoval arcibiskupa počas súkromnej audiencie 19. mája. Samotný arcibiskup Gänswein zatiaľ na tieto správy nereagoval a ani Vatikán nevydal oficiálne oznámenie.

Ako píše CNA, budúca úloha bývalého sekretára zosnulého Benedikta XVI. je už niekoľko mesiacov predmetom fám a špekulácií v celom Ríme a v cirkvi v Nemecku. Predchádzajúce tvrdenia hovorili, že Gänswein bude pôsobiť ako pápežský veľvyslanec na Kostarike.

Podľa správy nemeckých médií sa pápež František „odvolával na zvyk, že bývalí osobní tajomníci zosnulých pápežov nezostávali v Ríme“.

Gänswein bol dlhoročným Benediktovým sekretárom a do februára 2020 pôsobil aj ako prefekt pápežskej domácnosti Benedikta i jeho nástupcu pápeža Františka.

Gänsweina očakávajú v Nemecku najbližšiu nedeľu, keďže má predsedať svätej omši na výročnej púti do cisterciánskeho kláštora Stiepel pri Bochume v západnom Nemecku.

Inzercia

Dnes treba vedieť

02. október 2023, 14:03

Vo veku 68 rokov zomrel kňaz Trnavskej arcidiecézy Peter Rúčka. Zosnulý bol známy aj ako páter Leo a v rokoch 1992-1999 pôsobil ako provinciálny minister Františkánov na Slovensku. Po odchode z rehole pôsobil v Plaveckom Mikuláši, Dlhej pri Trnave, Moravanoch nad Váhom, Pastúchove a naposledy v Šulekove, kde zomrel. (tkkbs)

02. október 2023, 10:14

Kardinál Kurt Koch priznal chyby pri riešení zneužívania, keď pôsobil ako biskup

Prefekt Dikastéria na podporu jednoty kresťanov po zverejnení švajčiarskej štúdie o zneužívaní priznal, že vo funkcii bazilejského biskupa nenahlásil Vatikánu ani polícii obvinenia voči kňazovi, ktorého obviňovali zo zneužívania. Koch sa dnes za tento postup ospravedlňuje a tvrdí, že nič nezakrýval, len chcel tento prípad osobne spracovať a vyriešiť na personálnom úrade diecézy.

01. október 2023, 18:27
01. október 2023, 16:44

Na niekoľko stoviek miliónov eur vyčíslili vatikánske inštitúcie škody v rámci súdnej kauzy londýnskej nehnuteľnosti. V záverečnej fáze súdneho procesu s desiatkou obžalovaných zazneli finančné nároky, keď Správa dedičstva apoštolskej stolice požaduje 270 miliónov eur, Štátny sekretariát 98 miliónov a tzv. Vatikánska banka viac ako 206 miliónov eur. Súd bude pokračovať záverečnými rečami obhajoby. (aci stampa)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.