Arcibiskup kňazom: Nepodporujte extrémistov ani liberálov

Trnavský arcibiskup Ján Orosch zaslal kňazom pôsobiacim na území arcidiecézy list, v ktorom skritizoval nástup pravicového a ľavicového extrémizmu, ale aj liberálnych zoskupení.

„Bolí ma, že aj niektorí kňazi našej arcidiecézy, ktorí na vlastnej koži nepocítili hrôzy druhej svetovej vojny, nacistických koncentračných táborov a ich brutalitu, svojimi postojmi a konaním podporujú takých politikov, ktorí sa svojimi vyhláseniami, heslami, symbolmi a pokusmi zakladať polovojenské gardistické skupiny veľmi ponášajú na strojcov neľudského nacistického režimu,“ napísal arcibiskup Orosch, ktorý vyzval kňazov, aby týchto ľudí v žiadnom prípade nepodporovali. Zároveň im pripomenul stanovisko pápeža Jána Pavla II. o neangažovaní sa kňazov v politike.

„To isté však platí aj o komunistickej ideológii, ktorú dnes mnohí zľahčujú, jej propagátori sa snažia svoju marxistickú ideológiu šíriť v rozličných politických stranách a v susednej Českej republike má táto komunistická ideológia už niekoľko rokov aj zastúpenie v parlamente,“ zdôraznil Orosch.

Prečítajte si aj
Rehoľník podporoval extrémistov. Predstavení mu zakázali verejne vystupovať Zdieľať

Trnavský arcibiskup zároveň odmietol „liberálne politické zoskupenia, ktoré sa na základe posledných volieb dostali do parlamentu aj za výdatnej podpory našich kňazov a veriacich, s takými politickými programami, ktoré v sebe obsahujú šírenie ideológie gender, podporu LGBTI, interrupcie, legalizovanie drog a všetkého toho, čo spoločnosť rozkladá svojou neprirodzenosťou a amorálnosťou“.

Arcibiskup v závere listu pripomenul, že „Ježiš a Cirkev od nás kňazov očakáva – ako kontrast k šíriacemu sa egoizmu – žiť pre druhého, pre Krista, a tým aj pre druhých, zvlášť pre Boží ľud“.

- ig -

Foto – TASR/AP

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo