Súčasné klimatické rozhodnutia budú mať vplyv na tisíce rokov, upozornil pápež
František pri príležitosti Svetového dňa životného prostredia prijal organizátorov Zeleného a modrého festivalu.
Klimatické zmeny nám pripomínajú našu zodpovednosť a týkajú sa predovšetkým tých najchudobnejších, ide o otázku spravodlivosti a solidarity.
Je to veľká a ťažká výzva, „pretože si vyžaduje zmenu kurzu, rozhodnú zmenu súčasného modelu spotreby a výroby,“ ktorý sa príliš často oddáva kultúre ľahostajnosti a odhadzovania vo vzťahu k životnému prostrediu a ľuďom. Je to však aj krásna výzva, „podnetná a dosiahnuteľná,“ pretože umožňuje posun od tejto kultúry k životnému štýlu, ktorý charakterizuje úcta a starostlivosť o stvorenie a blížneho.
Výzva, ktorú pápež František adresuje organizátorom festivalu Zelená a modrá, ktorý dnes v Ríme a od 6. do 8. júna v Miláne organizuje talianska vydavateľská skupina Gedi, je venovaná udržateľnosti a životnému prostrediu.
Príležitosťou navrhnúť „kultúru starostlivosti, ako je kultúra starostlivosti o deti, ktorá kladie do centra ľudskú dôstojnosť a spoločné dobro,“ je Svetový deň životného prostredia, ktorý sa dnes slávi na celom svete na pamiatku 5. júna 1972, keď sa v Štokholme konala prvá konferencia OSN o životnom prostredí.
Pápež František konštatuje, že za týchto päťdesiat rokov sa zvýšila citlivosť na tieto otázky a „rozšírili sa naše vedomosti o vplyve nášho konania na náš spoločný domov a na tých, ktorí ho obývajú a budú obývať“, čo zvýšilo aj „náš zmysel pre zodpovednosť pred Bohom, ktorý nám zveril starostlivosť o stvorenie, pred našimi blížnymi a pred budúcimi generáciami.“
Pápež František pripomína, že encykliku Laudato si' chcel vydať pred 25. konferenciou COP o klíme v Paríži, a ľutuje, že po tejto veľmi pozitívnej udalosti nenasledovali ďalšie na rovnakej úrovni.
Pápež ďalej zdôraznil s odkazom na správu IPCC o klíme, že „rozhodnutia a opatrenia prijaté v tomto desaťročí budú mať následky na tisíce rokov,“ najmä pokiaľ ide o vplyv na klímu planéty.
Fenomén klimatických zmien je naliehavou pripomienkou našej zodpovednosti: týka sa najmä tých najchudobnejších a najzraniteľnejších, tých, ktorí k jeho vzniku prispeli najmenej. Je to otázka spravodlivosti a potom solidarity.
To znamená, že naša činnosť musí byť založená na zodpovednej spolupráci všetkých. Ako ukázala pandémia covid-19, „náš svet je v súčasnosti príliš vzájomne závislý a nemôže si dovoliť byť rozdelený na bloky krajín, ktoré sledujú svoje vlastné záujmy izolovaným alebo neudržateľným spôsobom.“
Nezodpovedné správanie je skutočne skutočným nepriateľom a „má dôsledky pre súčasné a budúce ľudstvo“. Pápež František v tejto súvislosti pripomenul svoje stretnutie s rybármi zo San Benedetta del Tronto, ktorí namiesto toho, aby na svojich lodiach priviezli denný úlovok, vrátili sa s tonami plastov, čím síce prišli o príjem z rybolovu, ale zlepšili životné prostredie.
Zopakoval, že zmena je naliehavá a nemožno ju ďalej odkladať. V tomto zmysle pripomenul, ako sa nedávno stretol s vedúcimi predstaviteľmi rýchleho občerstvenia McDonald's, ktorí prešli z plastových obalov na recyklovaný papier, a ako aj Vatikán zakázal plasty, čím sa ich množstvo znížilo o 93 percent.
Konkrétne kroky, ktoré zabezpečia, že tí, ktorí sa narodia dnes, nebudú o 30 rokov žiť v neobývateľnom svete. „Neokrádajme nové generácie,“ uzatvára, „o nádej na lepšiu budúcnosť.“
Dnes treba vedieť
Ukrajinský veľvyslanec vo Vatikáne Andrij Juraš daroval pri dnešnej audiencii pápežovi Františkovi plyšového medveďa. Hračka pochádza z trosiek domu, ktorý v januári zasiahla ruská raketa v Dnepri a zabila 46 ľudí vrátane troch detí. (vaticannews)
Bulharsko vyhostilo ruského a dvoch bieloruských pravoslávnych kňazov
Hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Marija Zacharovová vydala vyhlásenie, v ktorom odsúdila vyhostenie duchovných a označila ho za nepriateľský čin.
Arcibiskup Nicola Girasoli
Nuncius slúžil omšu v leopardom ornáte, fotky obleteli internet
Talianska katedrála vysvetľuje, že išlo o poctu chudobnému africkému ľudu a poďakovanie Bohu za misie.
František vo Francúzsku
Pápež pricestoval do Marseille, uctil si pamiatku utopených v mori
Pontifex navštívil prístavné mesto v rámci podujatia „Stredomorie, mozaika nádeje“. V sobotu sa stretne s prezidentom Macronom.
Svätá stolica údajne pribrzdila prípravy na návštevu pápeža Františka v Argentíne, ktorá by mala byť budúci rok. Podľa argentínskych a španielskych médií sú dôvodom nepriaznivé vyjadrenia v Argentíne obľúbeného politika a ekonóma Javiera Mileia. Ten vo viacerých rozhovoroch obvinil pápeža z aktivít údajne škodlivých pre cirkev a z podpory komunistických diktatúr v Latinskej Amerike. (ekai)
Na októbrovú biskupskú synodu príde do Vatikánu 464 osôb, medzi nimi aj dvaja biskupi z Číny. Účastníci synody budú pracovať v 35 skupinách, v každej bude maximálne 15 osôb a skupiny budú rozdelené podľa piatich svetových jazykov. V synodálnom zhromaždení bude mať právo hlasu 365 účastníkov, z toho 54 žien. (vatican news)
Na Katolíckej univerzite v Ružomberku v stredu slávnostne otvorili nový akademický rok a inaugurovali staronového dekana teologickej fakulty Radoslava Lojana. Za najväčšiu výzvu považuje rektor univerzity Jaroslav Demko úspešné dokončenie akreditačného procesu, zabezpečenie vnútorného systému kvality a nové výkonnostné zmluvy so štátom. (tkkbs)
Pápež František opäť vyslal kardinála Konrada Krajewského na Ukrajinu. Pápežský almužník v stredu požehnal v Ľvove nový domov pre ženy a deti. Kardinál navštívil mesto deň po tom, ako ruské drony zničili sklad Caritas-Spes,, kde bola aj pomoc z Vatikánu. Kardinál vyhlásil, že „udreli, aby zničili možnosť pomôcť trpiacim ľuďom“. (kathpress)
Vatikán vyšetruje austrálskeho emeritného biskupa, ktorý je obvinený zo sexuálneho zneužívania mladistvých. 73-ročný Christopher Saunders, ktorý rezignoval v roku 2020, sa mal zameriavať na domorodých mladých mužov a chlapcov. Polícia Saundersa vyšetruje od roku 2018, on všetky obvinenia odmieta. (cna)
Slovenský jezuita Peter Dubovský bude rektorom Pápežského biblického inštitútu v Ríme. Do tejto funkcie ho 11. septembra vymenoval pápež František. Profesor Dubovský pôsobí na rímskom inštitúte ako prorektor. (biblico.it)