Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
05. jún 2023, 22:56

Súčasné klimatické rozhodnutia budú mať vplyv na tisíce rokov, upozornil pápež

František pri príležitosti Svetového dňa životného prostredia prijal organizátorov Zeleného a modrého festivalu.

Klimatické zmeny nám pripomínajú našu zodpovednosť a týkajú sa predovšetkým tých najchudobnejších, ide o otázku spravodlivosti a solidarity.

Je to veľká a ťažká výzva, „pretože si vyžaduje zmenu kurzu, rozhodnú zmenu súčasného modelu spotreby a výroby,“ ktorý sa príliš často oddáva kultúre ľahostajnosti a odhadzovania vo vzťahu k životnému prostrediu a ľuďom. Je to však aj krásna výzva, „podnetná a dosiahnuteľná,“ pretože umožňuje posun od tejto kultúry k životnému štýlu, ktorý charakterizuje úcta a starostlivosť o stvorenie a blížneho.

Výzva, ktorú pápež František adresuje organizátorom festivalu Zelená a modrá, ktorý dnes v Ríme a od 6. do 8. júna v Miláne organizuje talianska vydavateľská skupina Gedi, je venovaná udržateľnosti a životnému prostrediu.

Príležitosťou navrhnúť „kultúru starostlivosti, ako je kultúra starostlivosti o deti, ktorá kladie do centra ľudskú dôstojnosť a spoločné dobro,“ je Svetový deň životného prostredia, ktorý sa dnes slávi na celom svete na pamiatku 5. júna 1972, keď sa v Štokholme konala prvá konferencia OSN o životnom prostredí.

Pápež František konštatuje, že za týchto päťdesiat rokov sa zvýšila citlivosť na tieto otázky a „rozšírili sa naše vedomosti o vplyve nášho konania na náš spoločný domov a na tých, ktorí ho obývajú a budú obývať“, čo zvýšilo aj „náš zmysel pre zodpovednosť pred Bohom, ktorý nám zveril starostlivosť o stvorenie, pred našimi blížnymi a pred budúcimi generáciami.“

Pápež František pripomína, že encykliku Laudato si' chcel vydať pred 25. konferenciou COP o klíme v Paríži, a ľutuje, že po tejto veľmi pozitívnej udalosti nenasledovali ďalšie na rovnakej úrovni.

Pápež ďalej zdôraznil s odkazom na správu IPCC o klíme, že „rozhodnutia a opatrenia prijaté v tomto desaťročí budú mať následky na tisíce rokov,“ najmä pokiaľ ide o vplyv na klímu planéty.

Inzercia

Fenomén klimatických zmien je naliehavou pripomienkou našej zodpovednosti: týka sa najmä tých najchudobnejších a najzraniteľnejších, tých, ktorí k jeho vzniku prispeli najmenej. Je to otázka spravodlivosti a potom solidarity.

To znamená, že naša činnosť musí byť založená na zodpovednej spolupráci všetkých. Ako ukázala pandémia covid-19, „náš svet je v súčasnosti príliš vzájomne závislý a nemôže si dovoliť byť rozdelený na bloky krajín, ktoré sledujú svoje vlastné záujmy izolovaným alebo neudržateľným spôsobom.“

Nezodpovedné správanie je skutočne skutočným nepriateľom a „má dôsledky pre súčasné a budúce ľudstvo“. Pápež František v tejto súvislosti pripomenul svoje stretnutie s rybármi zo San Benedetta del Tronto, ktorí namiesto toho, aby na svojich lodiach priviezli denný úlovok, vrátili sa s tonami plastov, čím síce prišli o príjem z rybolovu, ale zlepšili životné prostredie.

Zopakoval, že zmena je naliehavá a nemožno ju ďalej odkladať. V tomto zmysle pripomenul, ako sa nedávno stretol s vedúcimi predstaviteľmi rýchleho občerstvenia McDonald's, ktorí prešli z plastových obalov na recyklovaný papier, a ako aj Vatikán zakázal plasty, čím sa ich množstvo znížilo o 93 percent.

Konkrétne kroky, ktoré zabezpečia, že tí, ktorí sa narodia dnes, nebudú o 30 rokov žiť v neobývateľnom svete. „Neokrádajme nové generácie,“ uzatvára, „o nádej na lepšiu budúcnosť.“

Dnes treba vedieť

21. september 2023, 19:26

Svätá stolica údajne pribrzdila prípravy na návštevu pápeža Františka v Argentíne, ktorá  by mala byť budúci rok. Podľa argentínskych a španielskych médií sú dôvodom nepriaznivé vyjadrenia v Argentíne obľúbeného politika a ekonóma Javiera Mileia. Ten vo viacerých rozhovoroch obvinil pápeža z aktivít údajne škodlivých pre cirkev a z podpory komunistických diktatúr v Latinskej Amerike. (ekai)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.