Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
06. jún 2023, 09:13

Británia školí vojenských kaplánov pre ukrajinskú armádu

Skupina zatiaľ desiatich duchovných sa počas dvojtýždňového výcviku naučila poskytovať vojakom na bojisku pastoračnú starostlivosť, duchovnú podporu a morálne vedenie.

V rámci psychologickej podpory pre ukrajinských vojakov v boji proti Rusku vyškolila Británia viacero vojenských kaplánov z Ukrajiny, informuje v pondelok TASR na základe správy agentúry DPA.

Skupina zatiaľ desiatich duchovných sa počas dvojtýždňového výcviku naučila poskytovať vojakom na bojisku pastoračnú starostlivosť, duchovnú podporu a morálne vedenie, uviedla v pondelok britská vláda. Prvý kurz tohto typu sa uskutočnil na žiadosť ukrajinských ozbrojených síl.

V rámci ukrajinskej armády je veľký dopyt po pastoračnej starostlivosti, uviedol generálny kaplán britských ozbrojených síl Michael D. Parker.

"Týchto duchovných ich viera nabáda k tomu, aby aj neozbrojení vykročili smerom k nepriateľovi a postarali sa tak o ľudí každého vierovyznania," dodal programový riaditeľ výcviku reverend Robin Richardson, podľa ktorého vojenskí kapláni "robia všetko pre to, aby poskytli vojakom nádej".

Ťažiskom spomínaného kurzu bolo poskytovanie pastorácie priamo na bojisku, píše DPA. Tú nacvičovali duchovní spolu s ukrajinskými vojakmi, ktorým je v súčasnosti poskytovaný výcvik na juhozápade Anglicka.

Podľa dostupných údajov slúži v súčasnosti v ukrajinských ozbrojených silách približne 160 duchovných, tento počet sa má však postupne zvýšiť na viac než 700.

Inzercia

Dnes treba vedieť

26. september 2023, 08:46

Katolícka cirkev v Čile zaznamenala v uplynulých rokoch výrazný prepad dôvery – zo 77 % v roku 1996 na 31 % v roku 2020. Dôležitým faktorom tohto poklesu je neriešenie prípadov sexuálneho zneužívania. Ku Katolíckej cirkvi sa v súčasnosti hlási približne polovica z 18 miliónov obyvateľov. Výrazne však stúpol počet nábožensky nezaradených – z 18 % v roku 2010 na 35 % v roku 2020. (ap)

25. september 2023, 19:50

Fotovýber: Na snímke druhý zľava bratislavský eparchiálny biskup a apoštolský administrátor Prešovskej archieparchie Peter Rusnák posväcuje tunel Bikoš a rýchlostnú cestu R4 na prešovskom severnom obchvate. Vpravo košický arcibiskup metropolita Bernard Bober. (tasr/františek iván)

24. september 2023, 18:56
Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.