Pápežská mierová misia
Prímerie k mieru nepovedie, povedal Zelenskyj vyslancovi Vatikánu

Foto - TASR/AP
Svätá stolica podľa ukrajinského prezidenta môže účinne prispieť k prepusteniu ukrajinských väzňov, návratu deportovaných detí a obnovení spravodlivosti.
Prímerie vo vojne na Ukrajine k mieru nepovedie. Povedal to v utorok v Kyjeve ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj osobitnému vyslancovi Vatikánu pre vojnu na Ukrajine kardinálovi Mattovi Zuppimu.
„Nepriateľ využije výhodu plynúcu z prerušenia bojov, aby posilnil svoje spôsobilosti a ďalej útočil s cieľom dopustiť sa novej vlny zločinov a hrôz," uviedol Zelenskyj.
Zelenskyj so Zuppim hovoril aj o mierovom pláne pre Ukrajinu a potrebe účasti čo najväčšieho počtu krajín. Svätá stolica podľa Zelenského môže účinne prispieť k prepusteniu ukrajinských väzňov, návratu deportovaných detí a obnovení spravodlivosti.
Prezident zdôraznil, že Rusko pácha strašné zločiny voči Ukrajine a pripomenul zničenie ukrajinskej priehrady Nova Kachovka na rieke Dneper v Chersonskej oblasti. Takisto žiadal stiahnutie všetkých ruských vojakov z územia Ukrajiny v rámci jej medzinárodne uznaných hraníc.
Zuppi prezidentovi odovzdal list od pápeža Františka. Vvyslanec Vatikánu do Kyjeva vycestoval v pondelok a počas dvojdňovej cesty má zistiť názory vládnych úradov v spojitosti s mierovým úsilím.

František vyzval na mier v televíznej relácii A Sua immagine (Na jeho obraz) na talianskej stanici Rai 1.
Dnes treba vedieť
Kauza Marka Rupnika
Potrestali rehoľníčku, ktorá so známym umelcom zakladala komunitu v Slovinsku
Ivanka Hosta viedla komunitu Loyola od roku 1994, teraz musí odísť a každý mesiac robiť púť a modliť sa za Rupnikove obete.
Vo Vatikáne má najbližšie dni pokračovať súdny proces v kauze londýnskej nehnuteľnosti, kde je obžalovaných desať ľudí vrátane kardinála Angela Becciua. Na pojednávaniach by mali zaznieť záverečné reči obhajoby a tiež vyjadrenia dotknutých strán ako Štátneho sekretariátu či tzv. Vatikánskej banky. (acistampa)
Väznený nikaragujský biskup Roland Álvarez bol nominovaný na Sacharovovu cenu. Ocenenie Európskeho parlamentu od roku 1988 udeľujú jednotlivcom a skupinám bojujúcim za ochranu ľudských práv a základných slobôd. Meno laureáta bude oznámené 19. októbra. (cna)
Tomáš Halík
Modlime sa za budúcnosť ohrozeného Slovenska, vyzýva český kňaz
Podľa Halíka sú voľby na Slovensku „nielen osudovou morálnou skúškou kultúry slovenského národa, ale majú veľký význam pre budúcnosť celého nášho kontinentu“.
Biskup švajčiarskeho Bazileja vyzval na zrušenie povinného kňazského celibátu a na svätenie žien. „Podriadenosť žien v Katolíckej cirkvi je pre mňa nepochopiteľná. Sú potrebné zmeny,“ vyhlásil Felix Gmür pre noviny NZZ am Sonntag. Rozhovor vyšiel v nedeľu, krátko pred jeho účasťou na synode, ktorá sa začne budúci týždeň v Ríme. (cna)
Nová apoštolská exhortácia pápeža Františka bude mať názov Laudate Deum. Dokument, ktorý bude promulgovaný 4. októbra, bude nadväzovať na sociálno-ekologickú encykliku Laudato si’ z roku 2015. (vatican news)
Fórum kresťanských inštitúcií a Rada KBS Iustitia et Pax pozývajú pred parlamentnými voľbami k modlitbám za Slovensko. Deviatnik, ktorého súčasťou je špeciálna modlitba za Slovensko, vyvrcholí deň pred voľbami. (tkkbs)
Katolícka cirkev v Čile zaznamenala v uplynulých rokoch výrazný prepad dôvery – zo 77 % v roku 1996 na 31 % v roku 2020. Dôležitým faktorom tohto poklesu je neriešenie prípadov sexuálneho zneužívania. Ku Katolíckej cirkvi sa v súčasnosti hlási približne polovica z 18 miliónov obyvateľov. Výrazne však stúpol počet nábožensky nezaradených – z 18 % v roku 2010 na 35 % v roku 2020. (ap)
V Španielsku zatkli kňaza podozrivého zo sexuálnych útokov na ženy
Údajne im podával sedatíva a potom ich natáčal na videozáznam.