Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Vatikánska sedma Svet kresťanstva
09. jún 2023

Vatikánska sedma

Pápežov kardinál bol v Kyjeve, bude ho v Moskve namiesto Putina čakať Kirill?

Týždenný súhrn diania v kresťanskom svete od redaktora Sveta kresťanstva Pavla Rábaru.

Pápežov kardinál bol v Kyjeve, bude ho v Moskve namiesto Putina čakať Kirill?

Kardinál Zuppi u prezidenta Zelenského v Kyjeve 6. júna 2023. Foto: profimedia.sk

V aktuálnom súhrne sa dozviete:

  • ako pôsobila návšteva kardinála Zuppiho v Kyjeve,
  • čo pripomenul chirurgický zákrok, ktorý podstúpil pápež František a
  • kam Svätý Otec posiela bývalého tajomníka Benedikta XVI.

Dve operácie pápeža Františka za jeden týždeň. Aj tak by sa dali zhrnúť posledné dni, pokiaľ ide o dianie na najvyšších poschodiach Katolíckej cirkvi.

Týždeň bohatý na udalosti sa začal hneď v pondelok odštartovaním „špeciálnej operácie“ pápeža Františka týkajúcej sa vojny na Ukrajine, a to vycestovaním jeho osobitného vyslanca kardinála Mattea Zuppiho do Kyjeva.

O dva dni nato prekvapili správy o lekárskej operácii argentínskeho pápeža, ktorý absolvoval v stredu chirurgický zákrok na nápravu hernie (prietrže). Trval približne tri hodiny a prebehol bez komplikácií.

František sa po operácii zostavuje v rímskej nemocnici Gemelli, no ak je reč o prvej spomínanej „operácii“ pápežovho vyslanca v Kyjeve, jej hodnotenia už pôsobia rozpačitejšie.

 

Zopakujme len najdôležitejšie fakty. Bolonského arcibiskupa Zuppiho, ktorý má skúsenosti s mediáciou v konfliktoch na medzinárodnej scéne (najmä Afrika), si pápež vybral, aby viedol rokovania s najvyššími predstaviteľmi Ukrajiny a Ruska.

Hlavným cieľom pápežovej misie má byť pokus o dosiahnutie prímeria. Vatikán aj oficiálne poprel, že by chcel teraz robiť mediátora. Nečudo, veď mediáciu si neželá ani ukrajinský prezident Zelenskyj, povedal to bezprostredne po audiencii u pápeža.

Kardinál Zuppi teda navštívil na dva dni Kyjev, no už krátko po jeho stretnutí s Volodymyrom Zelenským sa nechal ukrajinský prezident počuť, že „prímerie nepovedie k mieru“.

Iste, reč bola aj o ďalších témach, delegácia kardinála Zuppiho sa s predstaviteľmi ukrajinskej vlády rozprávala aj o prepustení ukrajinských väzňov vrátane civilistov a taktiež riešili návrat deportovaných detí.

A práve tam vidia niektorí možnosti realizácie pre vatikánsku diplomaciu. Dmytro Šerengovskyj, odborník na medzinárodné vzťahy a prorektor Ukrajinskej katolíckej univerzity vo Ľvove, pre magazín The Pillar povedal, že aj keď Vatikán nemá vplyv na vojenskú oblasť, „môže celkom účinne pomôcť pri riešení niektorých sprievodných otázok“. Ako príklad uvádza práve prepustenie väzňov alebo zabezpečenie fungovania obilných koridorov. „To by bola pre Vatikán najlepšia možnosť.“

Namiesto Putina patriarcha Kirill? Záver Zuppiho návštevy Ukrajiny teda nepôsobil nejak slávne, navyše, nejasne to vyzerá aj smerom k druhej kapitole „špeciálnej operácie“.

Ešte počas prvého dňa pápežovho vyslanca na Ukrajine, hovorca Kremľa Peskov odkázal, že ruský prezident Putin nateraz nemá v pláne stretnutie s talianskym kardinálom. Na druhej strane, možno predpokladať, že ak by Vatikán nedostal pozitívny signál zo strany Moskvy, nehovoril by verejne o ambícii pápežovho vyslanca navštíviť obe hlavné mestá.

V každom prípade, vatikanista denníka Corriere della Sera Gian Guido Vecchi prišiel s informáciou, že Zuppi a vatikánsky Štátny sekretariát pracujú na ceste do Moskvy, ktorá by mala pápežovho vyslanca dostať aspoň k pravoslávnemu patriarchovi Kirillovi.

O Zuppim sa píše, že má dobré vzťahy s Moskovským patriarchátom, jedným z príkladov má byť aj komunita pravoslávnych, ktorá funguje pri Bologni, v jeho diecéze. No ak bude v Moskve za rokovacím stolom jeho partnerom len patriarcha Kirill, nebude to pôsobiť ako najväčší úspech. Hoci to bude lepšie ako nič.

Nechajme však priestor aj na optimistickejší pohľad. Ten ukázal taliansky arcibiskup Moskvy Paolo Pezzi, ktorý po návšteve Zuppiho v Kyjeve skonštatoval, že od prezidenta Zelenského aj z Kremľa čítal veľmi negatívne vyjadrenia o možnej mediácii. „Fakt, že v takejto stagnujúcej situácii vycestoval pápežský vyslanec na Ukrajinu a dostal súhlas z Kremľa, aby prišiel do Moskvy, hoci neviem kedy, je znakom, ktorý sám osebe netreba podceňovať.“

Verme teda, že aj táto druhá pápežova operácia bude mať uspokojivý vývoj.

Ďalšie udalosti v skratke

Strana SaS chce de facto zrušiť spovedné tajomstvo. V rámci svojich programových priorít navrhujú aj modifikáciu Vatikánskych zmlúv, ktoré upravujú vzťah štátu a cirkvi.

Konferencia biskupov Slovenska stanovila, že minimálny vek pre ustanovenie laika za lektora je 25 rokov a minimálny vek pre ustanovenie za akolytu je 30 rokov. Dekrét bol schválený ešte v roku 2022, KBS ho však zverejnila až v týchto dňoch.

Mons. Georg Gänswein. Foto: profimedia.sk

Inzercia

Pápež František údajne posiela bývalého sekretára Benedikta XVI. späť do Nemecka. Podľa denníka Welt arcibiskupovi Georgovi Gänsweinovi nariadil, aby do konca júna opustil Vatikán a vrátil sa do svojej domovskej diecézy Freiburg, no nedostal žiadnu úlohu ani poverenie.

Inštitút pre náboženské diela, tzv. vatikánska banka, dosiahol v roku 2022 čistý zisk 29,6 mil. eur. V predchádzajúcom roku to bolo 18,1 mil. eur, vyplýva zo zverejnenej výročnej správy.

Pápež František pocestuje na prelome augusta a septembra do Mongolska. Svätá stolica v sobotu oznámila, že apoštolská cesta sa uskutoční od 31. augusta do 4. septembra tohto roku.

O čom píšu vatikanisti

Vatikanistka agentúry AP Nicole Winfieldová zverejnila jeden postreh v súvislosti so stredajším chirurgickým zákrokom, ktorý podstúpil pápež František.

Podľa nej trojhodinová operácia v celkovej anestézii vyvolala otázku, čo sa stane s pápežskou mocou, keď je pápež v bezvedomí alebo inak neschopný viesť cirkev. „Odpoveď je: nič,“ píše Winfieldová a poukazuje na to, že kým mnohé krajiny upravujú odovzdávanie moci, keď sa hlava štátu stane neschopnou vládnuť – a Vatikán má normy pre situácie, keď pápež odstúpi alebo zomrie –, žiadny z týchto predpisov sa nevzťahuje na chorého, v bezvedomí alebo hospitalizovaného pápeža.

Nenechajte si ujsť

Knižná bodka

Pred niekoľkými dňami vyšli v španielskom vydavateľstve Editorial Planeta pamäti Joaquína Navarra-Vallsa, hovorcu pápeža Jána Pavla II.

Kniha s názvom Mis años con Juan Pablo II (Moje roky s Jánom Pavlom II.) ponúka pohľad na Karola Wojtyłu zblízka, bohatý na anekdoty a doteraz nepublikované príbehy, ktoré obohacujú naše poznatky o ľudskom profile veľkého poľského pápeža, uvádza Vatican News.

Jeho charizmatický hovorca a člen Opus Dei Navarro-Valls požiadal o zverejnenie svojich pamätí, „pokiaľ by niekoho zaujímali“, až po svojej smrti, ktorá nastala v lete 2017. Vyše 600-stranová publikácia obsahuje aj úvahy o mnohých veľkých postavách dejín, s ktorými sa Navarro-Valls stretol, od Reagana po Gorbačova, od Havla po Fidela Castra.

Kniha je tiež cenným materiálov pre tých, ktorých zaujíma inštitucionálna komunikácia. Pápežov hovorca však neponúka len manuál, ale priznáva aj osobné chyby. „Hovoril som príliš veľa a zle,“ napísal pri jednej príležitosti, čo je podľa Vatikánskeho rozhlasu prejavom pokory a vedomia, že na ňom leží veľká zodpovednosť.

Stretnite sa s nami

Svet kresťanstva pre svojich čitateľov a podporovateľov pripravil v polovici júna dve diskusie, na ktoré vás srdečne pozývame.

Na diskusiu Cirkev, o akej sníva pápež František v Žiline sa môžete prihlásiť tu.

Na diskusiu Komu máme veriť? v Trstenej sa zasa môžete prihlásiť tu.

Tešíme sa na stretnutia s vami!

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.