Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
09. jún 2023, 13:18

Pápežova druhá noc po operácii bola pokojná

Hlava katolíckej cirkvi je na tekutej diéte a zotavuje sa v súlade s očakávaniami.

Druhá noc pápeža Františka v nemocnici, kde sa zotavuje po operácii brušnej dutiny, prebehla podľa vyhlásenia Vatikánu bez komplikácií. Podrobnosti o zdravotnom stave pápeža však Svätá stolica zverejní až neskôr, informuje agentúra AFP.

Hovorca Vatikánu Matteo Bruni v piatok popoludní uviedol, že po raňajkách sa pápež začal mobilizovať, pričom väčšinu dopoludnia strávil v kresle. „To mu umožnilo prečítať si noviny a opäť začať pracovať,“ povedal Bruni.

Pápež sa už v stredu večer prebral z narkózy a s personálom nemocnice dokonca žartoval. Vo vyhlásení, ktoré Vatikán poskytol včera večer, sa uvádza, že hlava katolíckej cirkvi je na tekutej diéte a zotavuje sa v súlade s očakávaniami.

František v rímskej nemocnici Gemelli v stredu podstúpil trojhodinovú operáciu hernie (takzvaného "pruhu"), ktorá sa pápežovi vytvorila na jazve po operácii spred dvoch rokov, keď mu odstránili časť hrubého čreva. Lekári mu chirurgicky otvorili brušnú dutinu a pomocou protetického materiálu mu prietrž zacelili. Zákrok prebiehal v celkovej anestézii.

Všetky pápežove audiencie do 18. júna zrušili, aby sa mohol v pokoji zotaviť. Vatikán informoval, že František zostane v nemocnici niekoľko dní.

Pápežov chirurg Sergio Alfieri uviedol, že operácia tohto typu si zvyčajne vyžaduje päť až sedemdňový pobyt v nemocnici. Mohol by ho však ovplyvniť vek pápeža i skutočnosť, že koncom marca bol hospitalizovaný s akútnou bronchitídou.

V posledných dvoch rokoch sa pápežovmu zdraviu venuje značná pozornosť. V júli 2021 podstúpil operáciu hrubého čreva, pre chronické bolesti kolena musí často používať invalidný vozík alebo si pri chôdzi pomáhať paličkou. V mladosti mu odstránili časť pľúc pre infekciu dýchacích ciest, preto často rozpráva šeptom.

Inzercia

Dnes treba vedieť

26. september 2023, 08:46

Katolícka cirkev v Čile zaznamenala v uplynulých rokoch výrazný prepad dôvery – zo 77 % v roku 1996 na 31 % v roku 2020. Dôležitým faktorom tohto poklesu je neriešenie prípadov sexuálneho zneužívania. Ku Katolíckej cirkvi sa v súčasnosti hlási približne polovica z 18 miliónov obyvateľov. Výrazne však stúpol počet nábožensky nezaradených – z 18 % v roku 2010 na 35 % v roku 2020. (ap)

25. september 2023, 19:50

Fotovýber: Na snímke druhý zľava bratislavský eparchiálny biskup a apoštolský administrátor Prešovskej archieparchie Peter Rusnák posväcuje tunel Bikoš a rýchlostnú cestu R4 na prešovskom severnom obchvate. Vpravo košický arcibiskup metropolita Bernard Bober. (tasr/františek iván)

24. september 2023, 18:56
Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.