VATIKÁNSKA SEDMA: Benediktove Vianoce (Video)

Incident počas polnočnej omše a dnešný obed s bezdomovcami. Dve udalosti, ktoré sa budú najvýraznejšie spájať s tohtoročnými Vianocami pápeža Benedikta XVI.

Pre väčšinu ľudí sú vianočné dni obdobím pohody, oddychu, ničnerobenia. V prípade kňazov platí presný opak. Vianoce sú makačka. Spovedanie, návštevy chorých, zvýšený počet omší, príprava homílií, v mnohých prípadoch aj koordinácia farskej charity a iné aktivity. Dlhé rady pred spovednicou síce Benedikta XVI. nečakali, ale aj tak sú vianočné sviatky pre 82-ročného pontifika zaťažkávajúcou skúškou. Každý deň pred ním bolo jedno verejné vystúpenie pred zrakom celého sveta: polnočná omša vo štvrtok, tradičné vianočné požehnanie Urbi et Orbi v piatok, modlitba Anjel Pána spojená s krátkym príhovorom v sobotu a nakoniec dnešný obed s rímskymi chudobnými v priestoroch Komunity sv. Egídia.

Prvý medzi poslednými

V čase písania tohto článku, čosi po 13.00, si pápež zasadol za obedný stôl spolu s 200 bezdomovcami, Rómami, imigrantmi a chudobnými rodinami. „Je veľkou udalosťou, že pápež opustil Vatikán, aby sa naobedoval s chudobnými,“ povedal hovorca Komunity sv. Egídia Mario Marazziti, ktorá len počas týchto Vianoc prichýlila neuveriteľných 100 000 ľudí a každodenne vydá 1200 teplých obedov.

K téme:
Vianoce vo Vatikáne(2008)
Zdieľať

Svetoznáma komunita, paradoxne, sídli v štvrti Trastevere, neďaleko Vatikánu, ktorá bola kedysi centrom protipápežských skupín.

Počas obeda nechýbal ani dezert, ktorý Benedikt XVI. obľubuje, a darčeky pre tridsať detí. Privilégium sedieť vedľa pápeža mal rómsky cirkusant Boban Trajkovic a afganský utečenec Qorbanali Esmaeli. Slávnostný obed bolo možné sledovať on-line na stránke komunity. Viac tu

Krajiny a jazyky

Jednou z najočakávanejších vianočných udalostí, nielen zo strany veriacich, ale aj neveriacich, je požehnanie mestu Rím a celému svetu (Urbi et Orbi), ktoré pápež udeľuje z lodžie Baziliky sv. Petra len dvakrát do roka. Na veľkonočnú nedeľu a slávnosť Božieho narodenia. Verejnosť nesleduje len to, v koľkých jazykoch pápež zaželá požehnané Vianoce, a či sa v tom ich nepomýli, ale aj to, ktoré udalosti zo spoločenského diania spomenie. „Ráz príležitosti a krátkosť ceremónie (cca 20 – 25 minút) hlave cirkvi nedovoľuje zaoberať sa detailmi medzinárodnej politiky, preto ide spravidla len o narážky ako v prípade iných jeho vystúpení ,náboženského´ charakteru,“ píše František X. Halas, bývalý československý, a neskôr český veľvyslanec pri Svätej stolici, vo svojej skvelej knihe Fenomén Vatikán.

V posledných rokoch Ján Pavol II. ako aj Benedikt XVI. nikdy nevynechali zmienku o napätí vo Svätej zemi a násilí v Iraku. Počas tohtoročného príhovoru pápež vyslovene spomenul aj Srí Lanku, obe Kórei, Filipíny, Demokratickú republiku Kongo, Guineu, Nigériu, Madagaskar a Honduras. Oproti minuloročnému príhovoru vynechal Libanon, Zimbabwe, Sudán a Somálsko. Počet jazykov však zostal oproti minulému roku, kedy pribudla islandčina, nezmenení – 65.

Boh na chvoste

Pápežov vianočný program sa nezmenil ani po nepríjemnom incidente na začiatku polnočnej omše ( viac tu), ktorý v médiách zatienil aj posolstvo slávnostnej homílie. Škoda. Benedikt XVI. ponúkol ďalšiu zo svojich skvelých úvah, na akú len tak v kostole nenatrafíte. Zaujímavosťou bolo, že v prvej časti sa pápež prihováral aj neveriacim. „Sú tu ľudia, ktorí hovoria, že ,nemajú náboženský hudobný sluch´. Schopnosť vnímať Boha sa zdá ako vlastnosť, ktorá je niektorým odmietnutá. (...) Napriek tomu je v každej duši prítomné, otvoreným alebo skrytým spôsobom, očakávanie Boha, schopnosť stretnúť sa s ním.“

Driemajúcim veriacim dal za príklad bdejúcich pastierov. „Ponáhľali sa, bez otáľania. V našom bežnom živote to tak nie je. Väčšina ľudí Božie veci nepovažuje za prioritné, nie sú pre nás okamžite naliehavé. (...) V zozname priorít sa Boh často nachádza až na poslednom mieste,“ povedal pápež, ktorý namiesto vianočnej selanky ponúkol priamu, otvorenú a chytľavú reč.

Megabetlehem

A aby sme nezabudli na symbol Vianoc. Na Štedrý večer presne o 18.00 Benedikt XVI. slávnostne rozsvietil megajasličky umiestnené na Námestí sv. Petra. Zaberajú spolu 300 metrov štvorcových a ich výška je 25 metrov. Podstatne menší Betlehem zo sadry a pálenej hliny znázorňujúci mestský trh, z ktorého sa postavičkám ponúka výhľad na udalosť narodenia, sa nachádza aj v pápežskom apartmáne.

Imrich Gazda
Foto: washingtonpost.com, trb.com

Staňte sa fanúšikom Postoy.sk na Facebooku a budete mať prehľad o nových článkoch.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo