Pápež obedoval s bezdomovcami


Bezdomovci, Rómovia, imigranti, chudobné rodiny, postihnutí... To bola spoločnosť, s ktorou dnes Benedikt XVI. zasadol k obednému stolu. Po ňom im osobne naservíroval dezert. Kvôli štvrtkovému incidentu boli počas akcie sprísnené bezpečnostné opatrenia.

„Je veľkou udalosťou, že pápež opustil Vatikán, aby sa naobedoval s chudobnými,“ uvádza slová hovorcu Komunity sv. Egídia Maria Marazzitiho denník Corriere della Sera. Práve priestory tejto svetoznámej komunity, ktorá len počas týchto Vianoc po celom svete prichýlila 100 000 ľudí a každodenne vydá 1200 teplých obedov, boli miestom dnešnej udalosti.

Spoločné stolovanie pápeža s dvoma stovkami vybraných ľudí sa začalo tesne po 13.00. Vedľa Benedikta XVI. a Andrea Riccardiho, zakladateľa komunity, sedel rómsky cirkusant Boban Trajkovic a afganský utečenec Qorbanali Esmaeli. Dvadsaťštyriročný Boban je otcom dvoch detí a hlási sa k pravosláviu. Tridsaťštyriročný moslim Qorbanali zasa v roku 1998 ušiel z Afganistanu pred hnutím Taliban. V rámci dnešného menu sa po predjedle podávali lasagne, karbonátok a zemiaková kaša so šošovicou. K dezertu, ktorý osobne podával Benedikt XVI., sa popíjalo šumivé víno. Po obede, ktorého tradícia siaha do roku 1982, dostalo tridsať jedna prítomných detí darčeky. Celé podujatie bolo možné sledovať na dvoch veľkoplošných obrazovkách pred budovou alebo on-line na stránke komunity.

„Som tu, aby som vám povedal, že som vám nablízku a mám vás rád a že Cirkev nosí v srdci tých najbiednejších,“ uviedol pápež počas krátkeho príhovoru. Po obede sa v priestoroch miestnej jazykovej školy pre cudzincov stretol s tridsiatimi študentmi. V závere hodinu a pol trvajúcej návštevy pápež odhalil pamätnú tabuľu a pozdravil členov komunity. Napriek incidentu počas štvrtkovej polnočnej omše sa Benedikt XVI. nevyhýbal priamemu kontaktu s davom, ktorý ho prišiel pozdraviť. Podľa denníka Corriere della Sera sa však v jeho okolí pohyboval zvýšený počet ochrankárov.

Podobné obedy s chudobnými absolvoval aj Ján Pavol II. V roku 1992 v priestoroch Caritasu na rímskom Eskvilíne a v roku 2000 v Aule Pavla VI. vo Vatikáne. Obed s chudobnými v roku 2007 absolvoval už aj Benedikt XVI. Okrem dnešnej akcie by sa mal ešte 14. februára stretnúť s rímskymi bezdomovcami v dome Rímskej diecéznej charity na hlavnej železničnej a autobusovej stanici Termini.

Zdroj: Corriere della Sera, La Repubblica, Sala stampa della Santa sede

Foto: radiovaticana.cz

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo