Padajú hlavy írskych biskupov

Pre krytie pedofilných kňazov v Írsku abdikovali už štyria biskupi. Všetci pôsobili alebo pôsobia v Dublinskej arcidiecéze.


Presne na Štedrý deň abdikovali dublinskí pomocní biskupi Eamonn Walsh a Raymond Field. Deň predtým odstúpil aj biskup Kildaru a Leighlinu James Moriarty. Informovala o tom agentúra Catholic News Service.
Ešte pred Vianocami pápež Benedikt XVI. prijal demisiu ďalšieho bývalého pomocného biskupa Dublinu Donalda Brendana Murrayho. Šesťdesiatdeväťročný Murray (na obr.), súčasný biskup Limericku, zastával pozíciu pomocného dublinského biskupa v rokoch 1982 – 1996. Tlačové stredisko Svätej stolice oznámilo, že jeho abdikácia bola prijatá v súlade s kánonom 401, paragrafom 2 Kódexu kánonického práva, ktorý hovorí: „Od diecézneho biskupa, ktorý sa pre narušené zdravie alebo iný vážny dôvod stal menej schopným zastávať svoj úrad, sa naliehavo žiada, aby predložil zrieknutie sa úradu.“
O svojom úmysle abdikovať biskup Murray informoval vedenie diecézy už 1. decembra, len štyri dni po zverejnení správy tzv. Murphyho komisie, ktorá vyšetrovala škandály v Dublinskej arcidiecézy v rokoch 1975 – 2004. „Viem veľmi dobre, že moja demisia nemôže zmazať bolesť, ktorú obete zneužívania zakúsili v minulosti a každý deň ju prežívajú znova,“ uviedla jeho slová agentúra Zenit. „Znova pokorne prosím o odpustenie tých, ktorí sa stali obeťami zneužívania, keď boli deťmi. Všetkým obetiam pripomínam, že mojou prvou starosťou je akýmkoľvek možným spôsobom im pomôcť na ceste, ktorá im navráti pokoj.“
Začiatkom decembra sa Murray stretol s prefektom Kongregácie pre biskupov Giovannim Battistom Re, aby mu odovzdal abdikáciu, ktorú kardinál 12. decembra posunul pápežovi. Len deň predtým si Benedikt XVI. povolal „na koberec“ špičky írskej cirkvi: kardinála Séana Baptista Bradyho, predsedu Írskej biskupskej konferencie a arcibiskupa Dublinu Diarmuida Martina. Viac tu.
Z aktívne pôsobiacich biskupov, ktorých meno sa spomína v správe Murphyho komisie zatiaľ odmietol abdikovať len biskup diecézy Galway Martin Drennan, ktorý sa domnieva, že vo svojom konaní nepochybil.

Foto: latinmasslimerick.blogspot.com

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo