Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Tlačové správy
29. jún 2023

Andrej Žiarovský: Čo sa skrýva na pozadí energetickej krízy?

Za prítomnosti európskych lídrov bol účastníkom konferencie GLOBSEC v Bratislave a vo svojom novom podcaste hovorí aj o tom, akú otázku položil francúzskemu prezidentovi. Expert na energetiku Andrej Žiarovský objasňuje príčiny súčasnej energetickej krízy.

Andrej Žiarovský: Čo sa skrýva na pozadí energetickej krízy?

„Doba exilu jadra sa skončila,“ potvrdzuje v novom podcaste Andrej Žiarovský, riaditeľ pre strategické projekty a medzinárodnú spoluprácu VUJE, a. s., postavenie jadrovej energetiky v kontexte aktuálnej energetickej krízy. 

Jadrová energetika, ktorá kedysi vyvolávala obavy a bola priam tabuizovaná, sa dnes opäť stáva súčasťou rozhovorov o európskej energetickej nezávislosti. 


Vzťah bezpečnostnej politiky a európskej energetickej bezpečnosti bol predmetom diskusií aj počas nedávnej konferencie GLOBSEC. Andrej Žiarovský na nej Emmanuelovi Macronovi položil otázku o záujme Francúzska znovu získať postavenie veľmoci, ku ktorej ho inšpiroval ambiciózny prejav francúzskeho prezidenta. 

„Odpovedal mi diplomaticky,“ komentuje Žiarovský. „Francúzsko má síce záujem o prevzatie väčšej zodpovednosti za európsky kontinent, ale prezident Macron vylúčil akékoľvek reminiscencie na imperiálnu éru francúzskej histórie.“

Geopolitické udalosti, podobné vojne na Ukrajine, ukázali, že energetické zdroje môžu byť doslova zneužívané, preto nový cieľ Európskej únie hovorí o znížení podielu ruských zdrojov na európskom energetickom mixe do roku 2027. „Keďže plyn sa stal geopolitickým rizikom a od počasia závislé zdroje stáli pri vzniku energetickej krízy, tento cieľ bude súvisieť s rozvojom jadra,“ predpokladá Žiarovský.

Inzercia

Európska energetická štruktúra sa začala meniť smerom k obnoviteľným, od počasia závislým dotovaným zdrojom v roku 2010, čo následne prinieslo aj zmenu na trhu s elektrickou energiou. Poveternostné zmeny v severnom Nemecku, eskalácia napätia na hraniciach Ukrajiny, ako aj poruchy na ruských plynovodoch mali markantný vplyv na vývoj cien energií a spustenie energetickej krízy. Úzka súvislosť ceny elektriny s cenou plynu sa ukázala byť základným problémom. 

„Cena elektrickej energie nemôže byť naviazaná len na zemný plyn, ale na ,kôš‘ viacerých primárnych energetických zdrojov,“ hovorí v novom energetickom podcaste Andrej Žiarovský.

Predošlé epizódy podcastov nájdete tu:

Podcast Andreja Žiarovského: Čo sa stalo v Černobyli

 

 

Podcast Andreja Žiarovského: Expert na energetiku búra mýty o jadre

 

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.