VATIKÁNSKA SEDMA: O bezpečnosti ekologického pápeža

Tento týždeň aj o tom, prečo by do Švajčiarskej gardy mali vstupovať ženy a prečo je Benedikt XVI. prekážkou viery Václava Klausa.

Po ľavej strane Berniniho kolonády sa šialenou rýchlosťou rúti čierny Volkswagen. Za volantom sedí mladý rozrušený muž. V Bazilike sv. Petra sa práve skončili prvé adventné vešpery, ktorým predsedal pápež Benedikt XVI. Vozidlo pri vstupe do Vatikánu preletí cez stanovište Švajčiarskej gardy aj vatikánskej polície. Spod kolies na poslednú chvíľu uskakujú zdesení ľudia. Zastavuje až potom, čo mu cestu zblokoval prenosový voz vatikánskej televízie. Vatikánski policajti obkľučujú vozidlo a zadržiavajú mladého vodiča.

Rozhádaní policajti

Scéna ako vystrihnutá z Da Vinciho románu Anjeli a démoni. Až na to, že je reálna. Udiala sa 28. novembra, okolo šiestej večer. Aktérom bol psychicky narušený Riman, syn miestnych podnikateľov, ktorí sa už za incident ospravedlnili. Nedávno o ňom v denníku Il Giornale informoval vatikanista Andrea Tornielli.

K podstatne vážnejším udalostiam došlo počas pontifikátu Benedikta XVI. už niekoľkokrát. Počas polnočnej omše v roku 2008 aj 2009 sa k nemu pokúšala dostať mladá Švajčiarka Susanna Maiolo (viac TU). Pred niekoľkými dňami bola takmer úspešná. V júni 2007 sa zasa mladý Nemec pokúsil vyskočiť na papamobil, z ktorého pápež práve udeľoval požehnanie v rámci tradičnej generálnej audiencie na Námestí sv. Petra. K podobným situáciám došlo aj v septembri 2006 v nemeckom Regensburgu, v júli 2006 v španielskej Valencii či v januári toho istého roku v Bazilike sv. Pavla za hradbami. Všetky uvedené incidenty vzbudzujú otázku, nakoľko sa môže hlava Katolíckej cirkvi cítiť bezpečne.

Podľa svetových médií nie príliš. Švajčiarsku gardu a Žandársky útvar Mestského štátu Vatikán si po vianočnom incidente podala väčšina z nich. Práve tieto dve zložky s úctyhodnou minulosťou, skvelým výcvikom a kvalitným technologickým zabezpečením zodpovedajú za poriadok na území Vatikánu a bezpečnosť pápežov. Francúzskemu denníku Le Figaro sa podarilo presvedčivo odhaliť dôvody ich zlyhania: rivalita medzi švajčiarskymi gardistami a talianskymi žandármi.

Problém má však jednoduché riešenie. V zmysle rovnosti rodových príležitostí by mala nejaká osvietená vatikánska hlava navrhnúť možnosť vstupu žien do pápežovej ochranky. Keď už gardistom mohol byť aj černoch, prečo nie aj ženy. Tie predsa majú svoj šiesty zmysel, potenciálneho útočníka by mohli v dave akosi intuitívne vycítiť. Len čo potom s tými hádkami...

Zelený pápež

Prvý deň v roku katolíci neslávia len slávnosť Panny Márie Bohorodičky, ale aj svetový deň pokoja. Od roku 1967 pri tejto príležitosti pápeži zverejňujú svoje posolstvo. Vďaka tohtoročnému s názvom Ak chceš napomáhať pokoj, ochraňuj stvorenstvo bude raz pontifikát Benedikta XVI. možno označovaný za enviromentálny.

Súčasná ekologická kríza, za ktorú nesú historickú zodpovednosť industriálne krajiny, má podľa pápeža predovšetkým etický charakter. Greenpeacákov a ďalších ekologických aktivistov asi nepotešili Benediktove slová o ekocentrizme, ktorý „odstraňuje ontologický i hodnotový rozdiel medzi ľudskou osobou a ostatnými živými bytosťami,“ a preto vzbudzuje v cirkvi rozpaky. Naopak, museli plesať pri slovách o výskume a využívaní alternatívnych energií, ktoré majú menší škodlivý vplyv na životné prostredie a zanechaní logiky čistého konzumu. Viac TU.

„Ako by sme mohli ostať ľahostajní k problémom, ktoré plynú z takých javov, ako sú klimatické zmeny, rozširovanie púští (dezertifikácia), pokles či strata úrodnosti rozsiahlych poľnohospodárskych oblastí, znečisťovanie riek a vodných plôch, strata biodiverzity, nárast počtu mimoriadnych prírodných javov, výrub lesov v rovníkovej a tropickej oblasti?“ píše pápež v dokumente, ktorý vatikanista týždenníka L´Espresso Sandro Magister označil za „zelenú revolúciu“.

A potom sa čudujte, že Václav Klaus nie je katolíkom.

Imrich Gazda
Foto: schweizergarde.org, nasa.archive.gov

Každú nedeľu vám Postoy.sk bude prinášať novú pravidelnú rubriku Vatikánska sedma, v ktorej sa Imrich Gazda z odstupu a nadhľadu pozrie na dianie v kresťanskom svete počas uplynulého týždňa.

Staňte sa fanúšikom Postoy.sk na Facebooku a budete mať prehľad o nových článkoch.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo