VATIKÁNSKA SEDMA: Čo daroval Putin pod stromček patriarchovi?

Tento týždeň začneme netradične listárňou a potom šup ho do Moskvy. Pravoslávny patriarcha Kirill mal skutočne bohatého Ježiška.

Nával pozitívnych listov, pohľadníc a korešpondenčných lístkov v celkovom počte šesť kusov potvrdzuje, že rubrika Vatikánska sedma sa ujala. Medzi nimi sa našiel aj poltucet nespokojencov, ktorí nie celkom pochopili, že Sedma nie je spravodajským, ale glosátorským blokom. Nevadí. Aj ich zaradzujeme do koncoročného zlosovania o... Ceny ešte vymyslíme. Napokon, chyba nemusí byť na strane čitateľov, ale autora, ktorý sa nenaučil písať glosy a snaží sa vyskakovať vyššie než na to má. Počkám si na ortieľ šéfredaktora.
Poďme ďalej. Keďže v niekoľkých reakciách sa objavil návrh, aby sme sa napriek názvu rubriky občas pozreli aj pod inú ako katolícku pokrievku, dnes nakukneme do diania v Pravoslávnej cirkvi. Keď už mali tie Vianoce.

Šťastné, veselé a ... bohaté!

Dve miliardy rubľov, resp. 44 miliónov eur. To je už pekne drahý vianočný darček. Presne toľko daroval Vladimír Putin moskovskému patriarchovi Kirillovi II. na opravu kostolov, kláštorov a ďalších posvätných miest zničených počas komunistickej vlády. Rodáci z Petrohradu sa stretli minulý utorok v kláštore sv. Daniela v Moskve, aby si vymenili vianočné priania. Putin pochválil Pravoslávnu cirkev za jej prínos „pri vzdelávaní občanov v duchu patriotizmu a lásky k vlasti“, Kirill mu na oplátku poprial „pomoc Pána pri náročnom poslaní, ku ktorému ho Boh povolal“ a pochválil jeho boj proti ekonomickej kríze.

Podľa agentúry AsiaNews nešlo o prvý vzácny dar Kremľa Pravoslávnej cirkvi. V priebehu uplynulého roka sa zvýšila dotácia náboženskej (t.j. pravoslávnej) výchovy na školách, zaviedli sa štátom platení vojenskí (pravoslávni) kapláni, Moskovský patriarchát získal možnosť vyjadriť sa k návrhom zákonov ešte pred tým, ako budú doručené Dume. Minister spravodlivosti Alexander Konovalov navyše navrhol sprísniť federálny Zákon o slobode svedomia a náboženských organizáciách. Ak bude schválený, cirkvi a náboženské spoločnosti v Rusku čaká ťažký život. Samozrejme, s výnimkou tej pravoslávnej.

Komunistom zaucho

Ešte pred pravoslávnymi vianočnými sviatkami uštedrila cirkev nečakaný úder komunistom a všetkým členom Klubu priateľov generalissima Stalina. „Stalin spôsobil utrpenie miliónov ľudí. Prečo by sme to mali skrývať a ešte robiť z neho aj hrdinu? Snaha predstavovať tohto krutého prenasledovateľa cirkvi ako dobrodinca a veriaceho kresťana je nebezpečná a môže to spôsobiť duchovné škody,“ napísal koncom minulého roka Filip Riabych, hovorca Moskovského patriarchátu. Oficiálny postoj Pravoslávnej cirkvi si vyžiadal šéf komisie vojensko-vlasteneckých záležitostí Ruskej federácie Jevgenij Kolyšev po tom, čo sa pravoslávny arcibiskup Hilarion, predseda Oddelenia pre zahraničné cirkevné záležitosti Moskovského patriarchátu v jednom rozhovore otvorene obul do tohto „dobrodinca ľudstva“.

Ako podotkla poľská redakcia Vatikánskeho rozhlasu „ide o prvé takto ostro formulované prehlásenie Moskovského patriarchátu v otázke hodnotenia tohto historického obdobia“. Na smerodajných pozíciách prezidenta a patriarchu tak došlo k nenápadnému, ale dôležitému obratu: vzorných členov KGB Putina a Alexeja II. nahradili neagenti Medvedev a Kirill II. Možno už to je dôvod na novoročnú radosť.

Imrich Gazda
Foto: wikimedia.org, flickr.com

Každú nedeľu vám Postoy.sk bude prinášať novú pravidelnú rubriku Vatikánska sedma, v ktorej sa Imrich Gazda z odstupu a nadhľadu pozrie na dianie v kresťanskom svete počas uplynulého týždňa.

Staňte sa fanúšikom Postoy.sk na Facebooku a budete mať prehľad o nových článkoch.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo