Čo čaká Benedikta XVI. v roku 2010?

Štyri zahraničné apoštolské cesty, štyri po Taliansku, synoda o Blízkom východe, nová kniha a možno aj blahorečenie pápeža Jána Pavla II. a kardinála Johna Henryho Newmana. Aktivity Benedikta XVI. v roku 2010 v skratke.

„Rok 2010 bude pre Benedikta XVI. jeden z najintenzívnejších počas jeho päťročného pontifikátu,“ uviedla agentúra Zenit, ktorá nedávno priniesla prehľadný program čoskoro 83-ročného pápeža.

Jedna z kľúčových udalostí pritom Benedikta XVI. čaká už o niekoľko dní. Najbližšiu nedeľu prvýkrát navštívi rímsku synagógu a stretne sa s miestnym rabínom. Udalosť, ktorá bude ostro sledovaná najmä z dôvodu nedávneho odobrenia beatifikácie Pia XII., potvrdzuje pápežov kurz intenzívneho, ale rozvážneho medzináboženského a ekumenického dialógu.

Rok Blízkeho východu
Kým rok 2009 sa niesol v znamení Afriky, po marcovej návšteve Kamerunu a Angoly nasledovala októbrová biskupská synoda o Afrike, rok 2010 sa bude niesť v znamení ďalšieho citlivého geopolitického priestoru, Blízkeho východu. Biskupská synoda pod názvom Katolícka cirkev na Blízkom východe: spoločenstvo a svedectvo bude prebiehať 10. – 24. októbra v Ríme.

Pracovné materiály k nej, tzv. instrumentum laboris pápež zverejní počas apoštolskej cesty na Cyprus 4. – 6. júna. „Táto cesta je dôležitá preto, lebo zdôrazní kľúčové témy tohto pontifikátu, ako je dialóg s miestnou pravoslávnou cirkvou, ktorá je od zvolenia arcibiskupa Chryzostomosa II. silným motorom ekumenizmu, a s islamom, v dôsledku tureckej prítomnosti na rozdelenom ostrove,“ konštatuje agentúra Zenit.

Púť do Fatimy
Ešte predtým však Benedikt XVI. navštívi Maltu a Portugalsko. Na ostrov v Stredozemnom mori zavíta 17. – 18. apríla pri príležitosti 1950. výročia stroskotania apoštola Pavla počas jeho plavby do Ríma. Sviatok Fatimskej Panny Márie, 13. mája, oslávi priamo v portugalskom meste. Nadviaže tak na tradíciu návštev významných mariánskych miest. Počas svojho pontifikátu už zavítal do Loreta (Taliansko), Altöttingu (Nemecko), Mariazellu (Rakúsko), Aparecidy (Brazília, Lúrd (Francúzsko) a Mnolyé (Kamerun). Následne navštívi ešte Porto a Lisabon.

Posledná zahraničná apoštolská cesta bude smerovať na britské ostrovy. Jej dátum ešte nebol oficiálne potvrdený, ale predpokladá sa, že pôjde o 17. – 19. september. Počas tejto cesty by mal pápež blahorečiť aj známeho intelektuála a konvertitu z anglikánstva, kardinála Johna Henryho Newmana (1801-1890).

Blahorečenie Jána Pavla II.
Začiatkom mája by mal y Benedikt XVI. absolvovať aj prvú apoštolskú cestu v rámci Talianska. V Turíne si 2. mája uctí Turínske plátno, ktoré bude pre verejnosť vystavené 10. apríla – 23. mája. Začiatkom júla si v L´Aquile, ktorá bola minulého roku postihnutá ničivým zemetrasením, pripomenie 800. výročie narodenia Celestína V., jedného z mála pápežov, ktorí abdikovali. Dvesté výročie narodenia pápeža Leva XIII. oslávi 5. septembra v prirímskom Carpineto Romano. Posledná talianska apoštolská cesta bude smerovať do sicílskeho Palerma, kde sa 3. októbra stretne s rodinami a mládežou.

Spomedzi všetkých udalostí verejnosť zaujíma predovšetkým to, či už v tomto roku bude blahorečený pápež Ján Pavol II. Termín ešte nie je známy, môže byť stanovený až po oficiálnom uznaní zázraku, ku ktorému stále nedošlo. Ako možný dátum sa často spomína 16. október, 32. výročia zvolenia kardinála Karola Wojtylu za pápeža (viac tu).

Zdroj: Zenit

Foto: flickr.com

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo