Haiti: Sto mŕtvych kňazov a rehoľníc. Pomáha aj cirkev

Počas utorkového ničivého zemetrasenia na Haiti zomrelo okolo sto kňazov, rehoľníkov, rehoľníc a seminaristov. Pod troskami zahynul aj arcibiskup hlavného mesta Port-au-Prince Joseph Serge Miot.

„Mesto je totálne zdevastované, sú tu tisícky obetí. Je to hrozné. My sme v poriadku, ale nemáme informácie o niektorých našich seminaristoch. Niekto je zranený, ale niekto je možno mŕtvy. Modlite sa za nás,“ uviedla agentúra Zenit slová pátra Andrehi Siohana, misionára zo Spoločnosti sv. Jakuba, ktorá na Haiti pôsobí už štyridsať rokov. V podobnej situácii beznádeje a nedostatku informácií sú aj ďalšie rehole.

Najviac trpia saleziáni
Medzi najzasiahnutejšie patria podľa dnešného vydania vatikánskeho denníka L´Osservatore Romano saleziáni. Až 200 ich chovancov zahynulo pod ruinami formačného inštitútu v Port-au-Prince. Zahynul aj 85-ročný koadjútor Hubert Sanon, jeho 38-ročný spolubrat Harold Bernard je nezvestný a informácie chýbajú aj o ďalších dvoch saleziánskych seminaristoch. Slovenský misionár Augustín Vrecko je pravdepodobne v poriadku. Podľa informácií TK KBS by sa mal nachádzať mimo zasiahnutého územia.

Oveľa lepšie dopadli jezuiti, ktorí neutrpeli žiadne škody na životoch ani na budovách. Nespadla ani lekárska poradňa a ošetrovňa rehole kamiliánov. Je to jediné zdravotné stredisko, ktoré sa v hlavnom meste Haiti nezrútilo. Podľa pátra Efisia Locciho je v ich priestoroch hospitalizovaných sto detí, ktoré potrebujú akútnu pomoc. Nezvestných je však päť kamiliánskych rehoľníkov. Podľa portálu Postoy.sk sú v poriadku aj rehoľné sestry Dcér kresťanskej lásky sv. Vincenta de Paul, medzi nimi aj Slovenka sestra Anna. Ich dom je však úplne zničený.

Solidarita cirkvi po celom svete
K okamžitej rozsiahlej pomoci vyzval počas stredajšej generálnej audiencie pápež Benedikt XVI. „Katolícka cirkev sa okamžite aktivizuje prostredníctvom svojich charitatívnych inštitúcií na pomoc obyvateľstvu v jeho najnaliehavejších potrebách,“ uviedol a uistil o svojej duchovnej blízkosti všetkých postihnutých. Pomoc Svätej stolice koordinuje Pápežská rada Cor Unum v spolupráci s medzinárodnou humanitárnou organizáciou amerických biskupov Catholic Relief Services. Podľa L´Osservatore Romano je už na mieste vyše 300 jej členov, ktorí už majú z minulosti skúsenosti s prácou na Haiti. Angažuje sa aj katolícka Caritas Internationalis.

Španielska charita uvoľnila pre bezprostrednú pomoc 175 000 euro a na miesto vyslala sedemčlenný tím. Americká biskupská konferencia uvoľnila čiastku 5 miliónov dolárov a najbližšiu nedeľu sa vo všetkých kostoloch bude konať zbierka pre Haiti. Podobnú zbierku realizuje aj cirkev v susednej Dominikánskej republike.

Pomáha aj slovenská cirkev
Počas najbližšej nedele sa celoslovenská zbierka pre postihnutú krajinu uskutoční aj vo všetkých katolíckych kostoloch. Bratislavská arcidiecéza už dnes uvoľnila 15 000 eur. „Slovenská katolícka charita pripravuje spolu s rehoľou Dcér kresťanskej lásky sv. Vincenta de Paul a členmi siete Caritas humanitárnu pomoc obetiam zemetrasenia na Haiti. Bude sústredená na zabezpečenie prechodného domova pre tých, ktorí zemetrasenie prežili, zabezpečenie základných životných potrieb a potravín,“ uviedla pre TK KBS Andrea Topoľská.

Osemmiliónové Haiti je jednou z najchudobnejších krajín sveta. 80% obyvateľstva žije pod hranicou chudoby, 25% HDP tvorí zahraničná pomoc. OSN radí Haiti na 149. miesto zo 182 krajín v indexe ľudského rozvoja. Krajina leží na tektonickom zlome, pravidelne ju zasahujú uragány a záplavy. Najviac zasiahnuté hlavné mesto Port au Prince malo v roku 2006 dva milióny obyvateľov.

Zdroj: L´Osservatore Romano (15.1.2010), Zenit, Radio Vaticana, TK KBS, Postoy

Foto: flickr.com

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo