Uznajte skutky Islamského štátu za genocídu, žiadajú OSN v petícii

Viac ako 180-tisíc ľudí už podpísalo petíciu požadujúcu ochranu kresťanov pred ISIS.

Manželia, ktorým radikáli z ISIS uniesli deti, počuli jedného dňa buchot na dvere. Keď otvorili, našli pri prahu položenú igelitovú tašku. Boli v nej časti tiel ich dcér a video, na ktorom ich zločinci znásilnili a mučili.

Od kresťanky z irackého Mosulu prišli bojovníci ISIS vymáhať takzvanú daň z hlavy. Jej dcéra bola v tej chvíli v kúpeľni. Žena požiadala o chvíľu strpenia, no teroristi vhodili dovnútra zápalnú fľašu. Dievča útok neprežilo. Posledné slová, ktoré povedalo matke, kým jej zomieralo v náručí, boli „odpusť im“.

To sú len niektoré z množstva krutých príbehov, ktoré sa odohrali v poslednom čase. Situácia náboženských skupín vo svete sa zhoršuje. Nedávno sa tým v USA zaoberali dve veľké iniciatívy.

#WeAreN2016

Prvou bol kongres #WeAreN2016 („My všetci sme Nazareni“), ktorý sa koncom apríla uskutočnil v sídle OSN v New Yorku. Jeho účastníci predložili výzvu s požiadavkou ochrany kresťanov pred prenasledovaním ISIS a rešpektovania náboženskej slobody.

Petíciu môžete podpísať tu. Zdieľať

„V oblastiach, ktoré sú kontrolované takzvaným ISIS/Daesh, kresťanov vraždia, stínajú, bijú, križujú, vydierajú, unášajú, mučia,“ píše sa vo výzve, ktorú je možné podpísať na platforme CitizenGO. „Kresťania sú obeťami hromadných popráv. Sú zotročovaní. Ženy a dievčatá boli vystavené rôznym formám sexuálneho násilia, ako je znásilnenie, nútené sobáše a obchodovania s ľuďmi. Náboženské a kultúrne pamiatky boli zdemolované. Celé dediny a mestá boli zničené. Kresťanom boli odopierané dodávky humanitárnej pomoci a ich domovy boli bombardované.“

Petíciu, ktorú už podpísalo viac ako 180-tisíc ľudí, predložili aj Bezpečnostnej rade OSN s požiadavkou, aby uznala, že činy spáchané ISIS proti kresťanom a iným náboženským menšinám, sú genocídou. 

Náboženská sloboda sa zhoršuje

Svet sa stáva pre veriacich čoraz nebezpečnejším miestom. Tak sa dá zhrnúť výročná správa americkej Komisie pre medzinárodnú náboženskú slobodu, ktorú zverejnila uplynulý týždeň. Komisia mapovala situáciu kresťanov, moslimov, židov a iných náboženských skupín po celom svete za minulý rok.

Vraždenie teroristických skupín, vyháňanie miliónov veriacich z ich domovov, väznenie občanov pre vierovyznanie, rastúci antisemitizmus a islamofóbia v Európe a Rusku. To sú podľa správy hlavné faktory, ktoré sú príčinou zúfalých podmienok veriacich v mnohých častiach planéty.

„Náboženská sloboda a jej praktizovanie čelia sústavným útokom a tento stav sa vo väčšine krajín zhoršuje,“ uvádzajú autori správy, ktorí pravidelne zostavujú zoznam oblastí takzvaného špecifického záujmu. Zaraďujú doň štáty s najhoršou mierou náboženskej slobody. V poslednom vydaní sa v zozname ocitli krajiny ako Čína, Severná Kórea, Irak, Irán, Saudská Arábia, Sýria, Pakistan, Egypt, Vietnam, Uzbekistan, Mjanmarsko, ale aj Stredoafrická republika, Nigéria a Eritrea.

Foto – TASR/AP

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo