Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
13. máj 2016

Kardinál Dziwisz: Ján Pavol II. odpustil atentátnikovi trikrát, on sa neospravedlnil

Pred 35 rokmi sa turecký atentátnik Ali Agca pokúsil zavraždiť pápeža Jána Pavla II.

Kardinál Dziwisz: Ján Pavol II. odpustil atentátnikovi trikrát, on sa neospravedlnil


Pápež Ján Pavol II. navštívil Aliho Agcu vo väzení koncom roku 1983, dva a pol roka po atentáte. Foto – TASR/AP

Bolo 13. mája 1981, slnečné stredajšie popoludnie. Pápež prechádzal medzi ľuďmi zhromaždenými na Námestí sv. Petra pred začiatkom generálnej audiencie, na ktorej chcel oznámiť založenie Pápežskej rady pre rodinu a inštitútu venovaného rodine pri Lateránskej univerzite.

Pätnásť minút po sedemnástej hodine vzal Ján Pavol II. do náručia dieťa. O pár minút sa ozvali štyri výstrely a pápež klesol do svojho otvoreného papamobilu. Možno práve vďaka mladému dievčaťu, dnes 37-ročnej Sare Bartoliovej, ktorej žehnal, sa poľský pápež zachránil. Ako neskôr priznal atentátnik Ali Agca, v daný deň mieril zle, pretože pápež mal v náručí dieťa.

Prečítajte si aj
Pápežov atentátnik: Ja som večný Kristus Zdieľať

Automobil s pápežom ihneď opustil vatikánske námestie, aby ho preložili do sanitky, ktorú sám deň predtým požehnal. „Pápež bol pri vedomí... ale nehovoril. Nie, nič nehovoril. Po ceste sa modlil,“ spomína na zlomové chvíle zdravotník Leonardo Porzia, ktorý pápeža sprevádzal. Na poliklinike Gemelli hlavu cirkvi hneď operovali. V nemocnici panovala stiesnená atmosféra. „Situácia je zúfalá. Niečo je v rukách chirurgov, ale nakoniec rozhodne iba Pán. My sa môžeme iba modliť," uviedol pápežov osobný lekár Renato Buzonetti.

Nemecký chlapec: Bol som pri tom

David DePerro z Nemecka mal deväť rokov, keď ho v máji 1981 zobrali rodičia spoločne s ďalšími súrodencami na výlet do Ríma. V stredu 13. mája sa vybrali na zvyčajnú generálnu audienciu. Počas prechodu Jána Pavla II. v otvorenom papamobile sa Davidovi a jeho súrodencom podarilo pretlačiť až k zábradliu, odkiaľ chceli pápežovi zamávať.


Atentátnikovu ruku s pištoľou mieriacou na pápeža si môžete všimnúť úplne vľavo. Foto – TASR/AP

„Zrazu som počul zvuk výstrelov,“ spomína David pre Catholic News Agency. „Myslel som si, že je to ohňostroj. Bolo to však zvláštne, veď ohňostroje som dovtedy videl len na Silvestra,“ opisuje svoje detské úvahy bezprostredne po udalosti. Po streľbe nastal podľa jeho slov chaos a panika. „Nevedeli sme, čo sa stalo. Keď pápeža odviezli do nemocnice, museli sme ešte dlhé hodiny ostať na námestí a čakať, kým členovia švajčiarskej gardy skonfiškovali všetky fotoaparáty, aby našli nejaké dôkazy a pomáhali zraneným.“

Jednou z nich bola aj žena, ktorá prišla na audienciu spoločne s Davidovou skupinou. Jeden z nábojov, ktorý minul pápeža, jej zasiahol lakeť. Len tesne minul hlavu rehoľnej sestry, ktorá stála vedľa. „Pápež po útoku povedal, že útočník vystrelil zo zbrane, no Mária viedla guľku mimo,“ hovorí David. „Nebol to však jediný náboj, ktorý v ten deň odvrátila. Zachránila aj nás.“

Inzercia

Nepriestrelnú vestu odmietal

Napriek nebezpečenstvu, ktoré pápežovi hrozilo, sa nechcel vzdialiť od svojich veriacich. Keď neskôr v televízii sledoval reportáž o atentáte, povedal: „Priali si, aby som si na seba nasadil nepriestrelnú vestu, a tak bol stále v bezpečí. Lenže pastier musí byť neustále medzi svojimi ovcami, a to i za cenu vlastného života.“ Atentát sa odohral v deň výročia zjavenia Panny Márie vo Fatime v roku 1917. Ján Pavol II. vnímal, že za svoju záchranu vďačí práve jej.


Pápež Ján Pavol II. necelý týždeň po neúspešnom atentáte. Foto – TASR/AP

Niekdajší osobný tajomník Jána Pavla II. a súčasný krakovský arcibiskup Stanislaw Dziwisz bol v čase výstrelov taktiež po boku Svätého Otca. Zdôraznil, že slová odpustenie vyslovil ešte predtým, ako by vedel, kto stál za útokom. Štyri dni po dramatických udalostiach sa prihovoril k ľuďom z okna polikliniky Gemelli: „Modlím sa za brata, ktorý ma postrelil, a už som mu zo srdca odpustil.“ A do tretice odpustil osobne Alimu Agcovi, keď ho navštívil vo väzení. Dziwisz, ktorý pri tom nechýbal, však z atentátnikových úst žiadne ospravedlnenie nepočul.

Prečítajte si aj
Ali Agca: Za atentátom na Jána Pavla II. bol Vatikán Zdieľať

Arcibiskup nemá pochybnosti o tom, kto zorganizoval atentát, avšak vzhľadom na pápežovo odpustenie nemieni nikoho obviňovať. Je ale presvedčený, že komunisti videli v osobe poľského pápeža od počiatku ohrozenie režimu a nemýlili sa, pretože aktivity Jána Pavla II. prispeli k pádu komunizmu na celom svete.

Viacerí poľskí historici, ktorí sa venovali skúmaniu kauzy, tvrdia, že fakty jednoznačne naznačujú, že ho naplánovali a objednali komunisti, a nie, ako vyplýva z rôznych špekulatívnych verzií, americká CIA, vatikánski slobodomurári alebo islamskí extrémisti. Práve tí, ktorí čin naplánovali, stáli neskôr aj za dezinformačnou kampaňou s cieľom zabrániť odhaleniu pravdy o atentáte.

- at -

Odporúčame