Pápežov atentátnik: Ja som večný Kristus


Dnes popoludní bol z ankarskej väznice prepustený autor atentátu na Jána Pavla II. Mehmet Ali Agca nezostal nič dlžný svojej povesti. Vyhlásil sa za Krista a ohlásil koniec sveta.

Väznicu Sincan opustil jeden z najznámejších atentátnikov vedľajším vchodom (video tu). Podľa médií sa so svojím advokátom Yilamazom Abosoglum ihneď presunul na blízke regrutačné stredisko, kde mali byť posúdené jeho schopnosti dodatočne absolvovať povinnú vojenskú službu. Držať zbraň sa však už údajne prieči presvedčeniu bývalého člena tureckej teroristickej skupiny Šedí vlci. Po prehliadke ho previezli do päťhviezdičkového hotela Sheraton, kde bude bývať. Z hlavného mesta Turecka, kam za ním docestovali aj jeho rodičia, by mal 52-ročný muž o niekoľko dní odcestovať do istanbulskej vojenskej nemocnice.

Odchod z väzenia vzbudil širokú pozornosť. Ali Agca dal svojim advokátom list, v ktorom v piatich bodoch definuje svoje náboženské presvedčenie a vízie budúcnosti. Jeho obsah už prenikol na verejnosť. „Oznamujem koniec sveta. Dôjde k nemu v tomto storočí,“ píše sa v liste koncipovanom v angličtine, ktorý v úplnom znení zverejnil denník Corriere della Sera. Sám seba označuje za „inkarnovaného a reinkarnovaného“ Krista. „Nie som Božím synom“, ale „najvyšším služobníkom Boha naveky“. Odmieta existenciu Trojice („Duch Svätý je iba anjelom stvoreným Bohom.“) a zdôrazňuje, že Evanjelium je plné chýb. „Ja napíšem skutočné Evanjelium,“ sľubuje v závere listu, ktorý podpísal ako „večný Kristus“.

Mehmet Ali Agca spáchal atentát na Jána Pavla II. 13. mája 1981 na Námestí sv. Petra počas generálnej audiencie. Údajne na objednávku KGB a za prispenia bulharskej tajnej služby. V roku 1983 ho pápež navštívil vo väzení a uistil ho o odpustení jeho činu (na obr.). O sedemnásť rokov neskôr mu taliansky prezident Carlo Azeglio Ciampi na žiadosť Jána Pavla II. udelil milosť. Po prevoze do Turecka bol uväznený za vraždu tureckého ľavicového novinára v roku 1979. Medzitým prestúpil na katolicizmus a zaumienil si vykonať púť k hrobu Jána Pavla II.

Otázky, ktoré v súvislosti s Ali Agcom najčastejšie zaznievajú, sú dve. Nehrozí mu väčšie nebezpečenstvo na slobode ako počas 30 rokov vo väzniciach? Najmä po vyhláseniach, že prezradí dôvody atentátu a napíše pamäti, sa môžu jeho zadávatelia obávať odhalenia. „Nemyslím si, že bude vedieť niečo viac ako už povedal,“ povedal nedávno pre taliansku televíziu La7 bývalý hovorca Jána Pavla II. Joaquin Navarro-Valls, ktorý dodnes uchováva listy, ktoré mu Agca posielal.

Otázne tiež je, či Ali Agca je skutočne psychicky indisponovaný alebo to len predstiera v snahe predísť nepríjemným otázkam. Každopádne, na slobode núdzu trieť nebude. Len za nedávny rozhovor pre jednu americkú televíziu zinkasoval dva milióny eur.

Zdroje: Corriere della Sera, La Repubblica, Il Giornale

Foto: flickr.com

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo