Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
12. september 2023

Predvolebné sľuby

Prežije rodičovský dôchodok voľby? Čo strany plánujú s penziami a bývaním

V programoch sa objavujú spoločné penzie pre manželov, komunitné bývanie či trináste a štrnáste dôchodky.

Prežije rodičovský dôchodok voľby? Čo strany plánujú s penziami a bývaním

Foto: TASR/Veronika Mihaliková

Termín parlamentných volieb sa nezadržateľne blíži, boj o voliča sa zostruje. Čo strany ľuďom sľubujú vo svojich programoch? Pozreli sme sa na dve kľúčové oblasti: dôchodky a podporu bývania.

Odborníci dlhodobo upozorňujú, že dôchodkový systém je neudržateľný a potrebuje reformu, aby v ňom bolo dosť prostriedkov aj pre budúce generácie. Nie všetky strany však riešia budúcnosť systému. Seniori sú totiž dôležitou voličskou skupinou a niektoré politické zoskupenia sa tak sústredili na terajších dôchodcov.

Napríklad Smer v programe označuje za svoju prioritu ochranu seniorov. Túto skupinu považuje za najzraniteľnejšiu zložku slovenskej spoločnosti. Dáta o ohrození chudobou pritom ukazujú, že to sú mladé rodiny.

Strana Roberta Fica neponúka riešenia dôchodkového systému, ale zlepšenie situácie aktuálnych dôchodcov.

A to až tak, že podmienkou účasti Smeru vo vláde je znovuzavedenie trinásteho dôchodku. Okrem toho chce strana nájsť spôsob, ako pretaviť rast miezd do rastu dôchodkov. Taktiež sa chce pozrieť na to, ako prilepšiť starším dôchodcom, aby sa neotvárali nožnice medzi novými a starými penzistami. 

Strana chce dostať do ústavy zastropovanie dôchodkového veku.

Pellegriniho Hlas nepredstavil žiadny konkrétny predvolebný program, ale ich plány sa dajú identifikovať z verejných vyjadrení. Sú podobné tomu, čo chystá Smer. Predstavitelia Hlasu chcú požadovať zastropovanie veku odchodu do dôchodku v ústave. Okrem toho, strana pôjde iba do takej vlády, ktorá sa zaviaže k schváleniu skutočného trinásteho dôchodku. 

Reforma druhého a tretieho piliera

Aj Progresívne Slovensko chce reformovať dôchodkový systém a podľa opatrení, ktoré navrhuje, vidieť, že cieli skôr na mladšie generácie. Aj táto strana chce kvôli dôchodkom meniť ústavu. Konkrétne chce v nej zakotviť tri piliere, ako aj naviazanie veku odchodu do dôchodku na strednú dĺžku dožitia a povinné informovanie štátom o výške budúceho dôchodku. 

Strana chce zreformovať druhý a tretí pilier, aby boli výnosnejšie, čomu má pomôcť aj otvorenie trhu. To by malo prilákať nových hráčov a zvýšiť tak konkurenciu.

Progresívci chcú ponechať rodičovský dôchodok, ale sľubujú, že z neho odstránia nespravodlivosti. V otázke odmeňovania ľudí za výchovu detí chcú ísť ďalej. Navrhujú, aby sa počas obdobia, keď partneri spolu vychovávali deti, ich odvody sčítali a následne im za toto obdobie bol pripočítaný rovnaký dôchodok.

Republika vo svojom programe sľubuje postarať sa o slovenských dôchodcov, ktorí budovali štát. Plánujú to urobiť vyplácaním 13. a 14. dôchodku, ktorý bude rovnako vysoký pre každého dôchodcu. Toto opatrenie má byť dočasné, kým strana nezastabilizuje výšku mesačného dôchodku na dôstojnej úrovni. 

No v programe nie je napísané, ako to chce Republika urobiť.

Republika plánuje získať prostriedky na zvýšenie dôchodkov z daní a dividend zo strategických podnikov. Problém však je, že tieto peniaze sú súčasťou štátneho rozpočtu už teraz, nie sú to prostriedky, ktoré by boli nazvyš.

Strana chce zároveň zaviesť aj akúsi kategorizáciu dôchodkov, ktorá navýši penzie podľa náročnosti a dĺžky vykonávanej činnosti počas aktívneho života. Nie je celkom jasné, čo tým myslia. 

Spoločný dôchodok pre manželské páry

KDH deklaruje úmysel stabilizovať systém a premeniť ho tak, aby dokázal čeliť demografickým zmenám. To chce dosiahnuť najmä posilnením druhého piliera cez zreálnenie odvodov.

Aktuálne totiž všetci platíme 4,75 percenta z príjmu do takzvaného rezervného fondu solidarity. V skutočnosti tieto peniaze putujú na vyplácanie dôchodkov, ale ľuďom sa nezapočítavajú do starobných odvodov.

KDH preto navrhuje zrušiť tento odvod a namiesto neho zvýšiť odvod na starobný dôchodok z 18 na 22,75 percenta. Takto by do druhého piliera mohol putovať väčší podiel zo zaplatených odvodov bez toho, aby musela byť navýšená celková zaplatená čiastka.

Problém je, že tieto peniaze budú Sociálnej poisťovni chýbať, a ak sa toto opatrenie podarí presadiť, budúca vláda bude musieť nájsť prostriedky na vykrytie tejto medzery. 

Strana chce zároveň zaviesť takzvaný dôchodkový most. Za každé dieťa by sa zamestnancovi znižoval odvod na starobné poistenie o jeden percentuálny bod, čo by mu zvýšilo mzdu. 

Inzercia

KDH chce druhý pilier posilniť aj otvorením trhu pre životné poisťovne z Európskej únie. Rovnaký krok plánuje aj pre tretí pilier. Okrem toho chce zaviesť možnosť manželského sporenia v druhom pilieri. Ako presne by to malo vyzerať, strana nekonkretizuje, v programe sa iba píše, že nájdu vhodný spôsob, ako by si mohli manželia sporiť na penziu spoločne. 

KDH okrem toho sľubuje zaviesť poriadok do výpočtu starobného dôchodku z prvého piliera cez zavedenie valorizačného mechanizmu, ktorý by sa odvíjal od priemernej mzdy a inflácie. Ľudia by tak mali byť schopní vypočítať si očakávanú výšku svojho dôchodku a dôchodcovia by už nemali byť závislí od toho, či vláda v daný rok odklepne trinásty dôchodok alebo nie. KDH chce taktiež rozšíriť princíp solidárnosti, vďaka ktorému by sa zvyšovali viac nižšie dôchodky.

Ústavu chce kvôli dôchodkom meniť aj SaS, strana sa pritom zameriava na udržateľnosť systému. Do ústavy preto chce zakotviť fiškálnu vyrovnanosť prvého piliera a zároveň ochranu toho druhého. 

Strana dáva dôraz na súkromné sporenie na dôchodok a chce preň ľudí motivovať cez rôzne príspevky a podpory. 

Aj SaS navrhuje spoločné dôchodkové konto pre manželov či registrovaných partnerov, vďaka čomu by ženy neboli trestané za to, že sa nejaký čas venujú starostlivosti o deti. 

SaS plánuje zrušiť rodičovský dôchodok a to, že ľudia doplácajú na to, že sa venujú starostlivosti o deti, chcú riešiť inak. Počas tohto obdobia sa im bude počítať dôchodok zodpovedajúci ich príjmu pred tým, ako odišli na materskú. 

Rozvoj komunitného bývania a družstevné byty

Ďalšou veľkou témou vo volebných programoch je podpora bývania. Opatrenia v tejto oblasti sú zamerané na mladých ľudí, ktorí buď plánujú kúpu prvej nehnuteľnosti, alebo hľadajú prvé nezávislé bývanie.

Mnohé strany sľubujú podporu nájomného bývania. Smer chce zrevidovať systém, ktorý spustila posledná vláda z iniciatívy Sme rodina. Strana plánuje spolupracovať pri budovaní nájomného bývania so samosprávami. Tie by mohli získať štátny príspevok a malo by sa zjednodušiť čerpanie lacných úverov zo Štátneho fondu na rozvoj bývania. 

Progresívne Slovensko chce pomôcť s bývaním tak, že urobí dostupnejšou štátnu pôžičku s nekomerčným úrokom. Požiadať o ňu by mohli nielen manželské páry, ale aj skupiny fyzických osôb. Týmto krokom chce strana podporiť komunitné bývanie. Túto formu bývania chce rozvíjať aj medzi seniormi.

Progresívci chcú vyňať príspevok na bývanie zo systému pomoci v hmotnej núdzi, vďaka čomu naň bude mať nárok viac ľudí. Tento príspevok by mal kompenzovať náklady na bývanie, ktoré presiahnu 30 percent príjmu domácnosti. 

Bývaniu sa venuje aj Republika. Ako píše v programe, nedostupnosť bývania je jedným z hlavných dôvodov, prečo mladí ľudia nemajú deti.

Strana sa sústreďuje na výstavbu nájomných bytov. Štát podľa Republiky zlyháva, a preto sa chce orientovať na mestá a obce. Tie stavajú byty už teraz, Republika chce, aby sa táto výstavba znásobila. To chce dosiahnuť cez zjednodušenie byrokracie a poskytnutie štandardizovanej projektovej dokumentácie. Samosprávy by potom podľa nej stavali.

Rozvoju bývania sa vo svojom programe venuje aj KDH. Prekvapivo sa sústreďuje na družstevné byty. Strana chce podporiť ich výstavbu a nastaviť bezpečné podmienky ich výkupu. Družstevné byty sú podľa KDH finančne dostupnejšie a bezpečnejšie.

Strana chce podporiť a zefektívniť aj výstavbu nájomných bytov. Mala by sa tak vytvoriť nová inštitúcia, ktorá by cez rôzne formy podpory zabezpečovala dostupné bývanie. Do výstavby nájomných bytov chcú zapojiť aj domáci finančný sektor, ako presne, to už nekonkretizujú.

Sme rodina vyzdvihuje najmä to, že sa jej podarilo presadiť systém výstavby štátnych nájomných bytov. Realita je však taká, že zatiaľ žiadny z týchto bytov nestojí. V programe tak strana iba sľubuje, že prvé nájomné byty v rámci tohto projektu sa začnú stavať v tomto roku.

Z verejných vyhlásení sa zdá, že najväčšou prioritou zo všetkých spomínaných opatrení sú trináste dôchodky, ktoré sú pre dve z troch najsilnejších strán podmienkou na zostavenie do vlády. Nie sú to teda systematické zmeny ani potrebné reformy, ale opatrenie, ktoré krátkodobo polepší dôchodcom.

Tieto dve strany – Smer a Hlas – sa ani neobťažovali zostavením poriadneho predvolebného programu. Je teda otázne, akú váhu budú mať po voľbách takéto stručne načrtnuté programy. 

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.