Zomrel prvý veľvyslanec Svätej stolice na Slovensku

Vo veku 90 rokov zomrel kardinál Giovanni Coppa, ktorý bol po páde komunizmu prvým apoštolským nunciom v Československu, neskôr v Českej republike a na Slovensku.


Kardinál Giovanni Coppa sa zhovára s bývalým plzenským biskupom Františkom Radkovským. Foto – mzv.cz

Kardinál Giovanni Coppa, ktorý zomrel v pondelok v Ríme, sa narodil v roku 1925 v severotalianskej Albe. Po vysviacke za kňaza v roku 1949 získal doktorát na Katedre filozofie a latinskej literatúry Katolíckej univerzity Najsvätejšieho Srdca Ježišovho v Miláne. Od roku 1953 pracoval vo vatikánskom Apoštolskom kancelárstve, o päť rokov neskôr na Štátnom sekretariáte. Pre výbornú znalosť latinčiny pôsobil ako expert na Druhom vatikánskom koncile, kde sa venoval prekladom a redakcii dokumentov.

Na podnet kardinála Giovanniho Battistu Montiniho (neskorší pápež Pavol VI.) študoval a prekladal diela niekdajšieho milánskeho arcibiskupa a jedného z najvýznamnejších cirkevných otcov svätého Ambróza. V roku 1979 ho pápež Ján Pavol II. vymenoval za titulárneho arcibiskupa sertského a v januári 1980 ho osobne vysvätil v Bazilike sv. Petra vo Vatikáne.

O desať rokov neskôr, 30. júna 1990, sa stal prvým apoštolským nunciom v Českej a Slovenskej federatívnej republike. Po rozpade spoločného štátu pôsobil od 1. januára 1993 v Českej a súčasne v Slovenskej republike a od 1. marca 1994 výhradne v Českej republike. Funkciu apoštolského nuncia v ČR vykonával do 19. mája 2001. Na jeseň 2007 ho pápež Benedikt XVI. vymenoval za kardinála.

„Kardinála Coppu sme poznali ako láskavého a prívetivého priaznivca našej krajiny,“ reagoval na smrť kardinála Coppu pražský arcibiskup a kardinál Dominik Duka. „Práve on pomáhal ustanoviť biskupskú konferenciu v bývalom Československu, po jeho rozdelení pôsobil zároveň v oboch krajinách. V živej pamäti mám jeho snahu naučiť sa česky a tiež po česky kázať na rôznych pútnických miestach našej vlasti, ktoré s obľubou navštevoval. Do nedávnej doby písal svoje listy do našej krajiny po česky. Hoci bol vysokým vatikánskym úradníkom a diplomatom, jeho ľudský prístup, návštevy športových zápasov, pútí, ale i osobné kontakty z neho urobili osobnosť veľmi známu a obľúbenú,“ dodal kardinál Duka.

Pohrebné obrady za zosnulého kardinála sa uskutočnia v stredu v Bazilike sv. Petra. Liturgiu bude slúžiť dekan kardinálskeho zboru, kardinál Angelo Sodano, v závere bude obradom posledného zverenia a rozlúčky osobne predsedať pápež František. Kardinálske kolégium po smrti kardinála Coppu tvorí 214 kardinálov, z ktorých 114 má právo voliť pápeža.

 


 

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo