Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Cirkev Svet kresťanstva
13. september 2023

Kardinál Parolin na Slovensku

Témou za zatvorenými dverami môžu byť noví biskupi aj uznávanie titulov z Ríma

Druhý muž vatikánskej hierarchie má vedľa predsedu NR SR Borisa Kollára požehnať súsošie vierozvestcov na Bratislavskom hrade.

Témou za zatvorenými dverami môžu byť noví biskupi aj uznávanie titulov z Ríma

Kardinál Pietro Parolin celebruje omšu pri príležitosti 30. výročia diplomatických vzťahov medzi Ukrajinou a Svätou stolicou 17. novembra 2022 v rímskej bazilike Santa Maria Maggiore. Foto: profimedia.sk

Vatikánsky štátny sekretár kardinál Pietro Parolin prichádza po dvoch rokoch opäť na Slovensko. Kým v septembri 2021 tu bol ako súčasť delegácie pri návšteve pápeža Františka, teraz prichádza z titulu svojej funkcie.

V rámci programu navštívi od štvrtka do soboty Bratislavu, Šaštín, Košice a Klokočov.

Kontakty s vladykom Vasiľom

Návšteva kardinála Pietra Parolina sa plánovala už dlhšie. Ako prezradil bratislavský arcibiskup Stanislav Zvolenský, dokonca ešte pred pápežovou návštevou v roku 2021 pozýval k nám talianskeho kardinála arcibiskup Cyril Vasiľ. Ten ho volal na pútnické miesto Klokočov na východe krajiny.

Počas návštevy Františka na Slovensku pozval kardinála Parolina aj arcibiskup Zvolenský s tým, že by prelát mohol prísť do Šaštína ešte raz, ako pútnik.

Cesta kardinála Parolina na Slovensko má však dva rozmery – náboženský aj štátny.

„Návšteva štátneho sekretára, ktorý je formálne na úrovni predsedu vlády, nie je súkromnou ani len zdvorilostnou návštevou. Potvrdzuje výborné bilaterálne vzťahy, ktoré sa rozvíjajú od vzniku Slovenskej republiky, a ich vrcholom sú tri návštevy pápežov a uzavretie základnej rámcovej zmluvy,“ uviedol pre denník Postoj kňaz Anton Ziolkovský, ktorý pôsobil ako výkonný sekretár KBS.

Po formálnej stránke prichádza kardinál Parolin pri príležitosti až štyroch rôznych výročí – a to 30. výročia obnovenia diplomatických vzťahov medzi Slovenskou republikou a Svätou stolicou, ďalej 1160. výročia príchodu sv. Cyrila a Metoda na naše územie, potom 20. výročia návštevy svätého Jána Pavla II. na Slovensku a druhého výročia návštevy pápeža Františka na Slovensku.

„Nie je neobvyklé, že vatikánsky štátny sekretár prijíma pozvania na takéto významné príležitosti,“ hovorí pre denník Postoj taliansky vatikanista Andrea Gagliarducci, ktorý sa venuje aj témam pápežskej diplomacie.

Dodáva, že pre kardinála Parolina ide zároveň o príležitosť na sériu bilaterálnych stretnutí s politickými lídrami, ktoré slúžia na pokračovanie dobrých vzťahov medzi Svätou stolicou a Slovenskom.

Témy? Zrejme gréckokatolíci aj uznávanie titulov z Ríma

Najbližšie dni budeme sledovať stretnutia talianskeho kardinála s predstaviteľmi štátu aj Katolíckej cirkvi, štátny sekretár sa bude prihovárať veriacim v homíliách a bude slúžiť viaceré bohoslužby.

Zároveň však bude tráviť čas s lídrami cirkvi na Slovensku, a preto vyvstáva otázka, čo môže byť témou ich neformálnych rozhovorov.

Vatikanista Gagliarducci poukazuje na to, že v programe kardinála Parolina má byť aj večera, na ktorú pozýva arcibiskup Zvolenský, „kde bude určite možné, aby biskupi predniesli kardinálovi svoje problémy“. Kardinál štátny sekretár však podľa neho nepreberá iniciatívu upozorňovať na problémy, skôr je ochotný počúvať a pochopiť od ľudí, čo sa deje.

Premiér Eduard Heger sa 13. septembra 2021 stretol na Úrade vlády SR so štátnym sekretárom Svätej stolice kardinálom Pietrom Parolinom. Foto: TASR – Jozef Gruchalák

Pokiaľ ide o témy spoločných rozhovorov, podľa Antona Ziolkovského sa nedá niečo tvrdiť s istotou, ale indície sa nájsť dajú. „Myslím, že debata s gréckokatolíckymi biskupmi môže byť pre neho dôležitá,“ povedal.

Či už preto, že naša Gréckokatolícka cirkev nateraz nemá metropolitu; stále nie je uzavreté nástupníctvo po biskupovi Šášikovi v Mukačeve a vzťah tejto eparchie ku Gréckokatolíckej cirkvi na Ukrajine, vymenúva Ziolkovský.

„Debata s latinskými biskupmi môže byť akousi sondážou o výzvach miestnej cirkvi, lebo v priebehu piatich rokov dovŕšia vek 75 rokov viacerí diecézni biskupi a je nevyhnutné zvažovať líniu, v akej pôjdu biskupské nominácie,“ pokračuje bývalý sekretár KBS s tým, že tém bude určite viac, len diplomacia ich, pochopiteľne, verejne nekomunikuje.

Jedna z tém rozhovorov s vatikánskym štátnym sekretárom môže byť aj o probléme, že na Slovensku stále zostáva otvorená otázka uznávania titulov nadobudnutých štúdiom v Ríme na cirkevných univerzitách.

V televízii Lux to naznačil arcibiskup Stanislav Zvolenský, ktorý vyhlásil, že je to jedna z otázok, na ktorej pracuje ministerstvo zahraničných vecí, štátny sekretariát a KBS.

Inzercia

Bude požehnávať súsošie vedľa predsedu parlamentu

Druhého muža cirkevnej hierarchie čaká vo štvrtok popoludní aj účasť na požehnaní súsošia sv. Cyrila, Metoda a Gorazda v areáli Bratislavského hradu. Kardinál Parolin bude mať na tomto podujatí aj príhovor.

Ide o viac ako štvormetrové bronzové súsošie, ktoré občanom Slovenska darovala Konferencia biskupov Slovenska.

Projekt podľa TASR pôvodne pripravila Katolícka cirkev k 1150. výročiu príchodu vierozvestcov na naše územie, a to ešte v roku 2012. Pre nesúhlasné stanovisko vtedajšieho vedenia hlavného mesta sa však nerealizoval. Následne ho cirkev v roku 2021 v súvislosti s návštevou pápeža Františka ponúkla predsedovi Národnej rady Borisovi Kollárovi, ktorý ho prijal.

Model súsošia zároveň predstavili aj samotnému pápežovi. „Keďže sa Svätému Otcovi pripravený projekt páčil, tomuto zámeru udelil aj pápežské požehnanie,“ tvrdí odbor komunikácie s médiami a verejnosťou Kancelárie Národnej rady SR.

Prítomnosť vysokého predstaviteľa Vatikánu na tomto podujatí, kde možno očakávať aktívnych politikov, navyše krátko pred parlamentnými voľbami, môže vzbudzovať otázniky.

Účasť štátneho sekretára Vatikánu na odhaľovaní sochy za účasti predsedu parlamentu je podľa Ziolkovského v poriadku. „Po prvé, pamätník je darom KBS Slovensku a predpokladám, že dátum sa dohodoval ešte predtým, než bolo známe, kedy budú voľby. Po ďalšie, Boris Kollár je predsedom parlamentu, nie je to akcia pre predsedov politických strán,“ objasnil svoj postoj kňaz Ziolkovský s tým, že by ho neprekvapilo, keby bola pozvaná aj prezidentka a predseda vlády.

Denník Postoj žiadal komunikačný odbor parlamentu o zoznam hostí pri požehnaní sochy, do uzávierky článku však odpoveď neposkytli.

Ziolkovský ešte pripomína, že za čias, keď bol výkonným sekretárom KBS, navštívili Slovensko viacerí prefekti kongregácií a pápežských rád a dvakrát bol na návšteve sekretár Svätej stolice pre vzťahy so štátmi Mons. Paul Gallagher.

„A mali sme tu stretnutie predsedov európskych biskupských konferencií v roku 2013, keď v nitrianskej katedrále vtedajší predseda KBS Mons. Zvolenský vykonal zasvätenie Európy sv. Cyrilovi a Metodovi,“ hovorí Ziolkovský.

„Šlo o mimoriadne a dodnes nedocenené gesto, lebo takto bolo pred očami zástupcov všetkých miestnych európskych cirkví Slovensko de facto uznané za centrum cyrilo-metodskej tradície,“ dodal.

V požehnaní súsošia kardinálom nevidí problém ani vatikanista Gagliarducci. „Nejde o politickú záležitosť, respektíve cirkev to nerobí pre politiku,“ hovorí taliansky novinár a poukazuje na 1160. výročie príchodu svätého Cyrila a Metoda do krajiny. „Je pravda, že do volieb zostávajú tri týždne, ale toto podujatie nemožno označiť za podporu vlády,“ doplnil.

Príde arcibiskup Bezák?

Štátny sekretár kardinál Pietro Parolin bude v piatok hlavným celebrantom a kazateľom na svätej omši pred Bazilikou Sedembolestnej Panny Márie v Šaštíne.

Pred omšou sa so slovenskými biskupmi pomodlí modlitbu, ktorú sa pred dvoma rokmi modlili na tomto mieste biskupi s pápežom Františkom, avizuje program TK KBS.

Pred dvoma rokmi sa na tejto spoločnej modlitbe biskupov s pápežom zúčastnil aj odvolaný trnavský arcibiskup Róbert Bezák. Či príde aj teraz, je otázne.

„Čo sa týka nejakého gesta zo strany štátneho sekretára voči pánu arcibiskupov Bezákovi, je ťažké čokoľvek predpovedať, lebo nevieme nič o tom, či v posledných rokoch prebiehala nejaká komunikácia medzi ním a vatikánskymi úradmi alebo medzi ním a KBS,“ zhodnotil Ziolkovský.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.