Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Reportáž Politika
14. september 2023

Voliči z košického Luníka IX

Matovič je náš vajda, dobre to robí. Fica nechceme

Líder OĽaNO je u Rómov obľúbený. Podľa nich sa snažil, ale politici ho nechápali. Obyvatelia známeho sídliska sa boja rasistov, lepší než Fico je podľa nich Pellegrini.

Matovič je náš vajda, dobre to robí. Fica nechceme
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Líder OĽaNO je u Rómov obľúbený. Podľa nich sa snažil, ale politici ho nechápali. Obyvatelia známeho sídliska sa boja rasistov, lepší než Fico je podľa nich Pellegrini.

Rómski voliči z Luníka IX sa do volieb nehrnú. Keď si naposledy vyberali poslancov do parlamentu, k urnám ich prišlo málo, necelých 9 percent z celkového počtu asi 4 500 oprávnených voličov.

Luník kopíroval celoslovenský výsledok, víťazom sa aj tu stalo Matovičovo OĽaNO. Robert Fico, ktorý všetkým sľuboval sociálne istoty, získal od Rómov presne desať hlasov.

V septembrové slnečné popoludnie zamierime na sídlisko. Zaujíma nás, ako jeho obyvatelia vnímajú blížiace sa voľby, či pôjdu k urnám a najmä koho si vyberú.

Na Luníku je veselo, pri miestnej kaviarni vyhráva z reproduktora chytľavá rómska hudba. Keď na parkovisku zbadáme malú fiatku, je jasné, ktorá strana si dnes prišla robiť kampaň.

Kampaň priláka aj deti. Foto: Postoj/Tomáš Puškáš

Autíčko tu zaparkoval košický krajský poslanec, prednosta okresného úradu a kandidát do parlamentu Martin Seman. Okrem fiata doniesol aj hŕbu tričiek s nápisom Hybaj voliť Slovensko.

Pýtame sa, čo prišiel Rómom ponúknuť. Chce vraj ukázať, že na nich niekto myslí, aby nezostali na okraji spoločnosti. O ďalšej konkrétnej pomoci sme sa však nedozvedeli, musí sa venovať kampani.

Akciu sleduje aj mladý majiteľ kaviarne. Prezradí, že naposledy volil práve OĽaNO. Koho si vyberie tentokrát? Nechce prezradiť, ale tvrdí, že je pre neho dôležité voliť aj rómskych zástupcov.

Keď sa nám potom predstaví ako Marcel Šaňa, zdá sa byť všetko jasné. Jeho otcom je miestny starosta, ktorý je členom Strany rómskej koalície. V tohtoročných voľbách nekandiduje. 

Mladý majiteľ podniku pôjde určite voliť. Foto: Postoj/Tomáš Puškáš

Rómska strana má spoločnú kandidátku s Maďarským fórom, Občianskymi demokratmi Slovenska, stranou Za regióny a Demokratickou stranou. Aktuálne nemá žiadne šance dostať sa do parlamentu, pre nízke čísla nie je ani v predvolebných prieskumoch.

Strana ponúka riešenia rómskych najakútnejších problémov v oblastiach vzdelávania, bývania, vysporiadania pozemkov či nezamestnanosti. Nato, aby preliezla päťpercentnú hranicu, by ju zrejme museli voliť Rómovia na celom Slovensku.

Kampaň OĽaNO prilákala aj dvadsiatnikov Kevina a Alexa. Už si raz vyberali starostu, v septembrových voľbách budú voliť prvýkrát. Koho, to zatiaľ nevedia. Aké majú očakávania? „Aby sa zmenilo dačo tu na Luníku,“ povie Kevin a pýta sa, koho budeme voliť my. Vzápätí zažartuje, že on bude voliť Fica. Ako chlapci žili s rodičmi pár rokov v Anglicku, napokon skončili opäť na Luníku.

Koho v politike odmietajú? „Takých, čo sú rasisti.“ Najväčším problémom je pre mladých Rómov získať stabilnú prácu, sťažujú sa na diskrimináciu. „Viete, koľko žiadostí som poslal? Už dva roky čakám. Chcel by som robiť murárčinu,“ povie Kevin.

Mladých mužov živia len brigády, ale pochvália sa, že by vedeli postaviť aj dom. Pri odchode sa ešte opýtajú, kde článok vyjde a či bude po rómsky.

Kevin a Alex by chceli najmä stabilnú prácu. Foto: Postoj/Tomáš Puškáš

Prechádzame okolo plného detského ihriska, jediný politický bilbord, ktorý na sídlisku zbadáme, patrí Strane rómskej koalície. Visí pod veľkým plagátom pápeža Františka, ktorý na Luník zavítal pred dvoma rokmi.

Pred bytovkou pofajčievajú dve ženy. Aj tridsiatničky Ingrid a šesťdesiatničky Sone sa pýtame, či sa chystajú voliť. Tvária sa skepticky, politikom už neveria. Matovič podľa nich „kadečo nasľuboval a nič z toho“. Vo voľbách by sa však predsa len rozhodli pre OĽaNO.

„Skôr by som dala šancu tomu Matovičovi, aj keď nedodržal všetko,“ prezradí nám Ingrid. Bývalej vláde napríklad zazlieva, že zrušila aktivačné práce. Minister práce Milan Krajniak v tejto súvislosti dôvodil, že nezamestnaní dostávajú aktivačný príspevok, ale reálne zostávajú roky bez stabilného zamestnania.

Matovič je ako Róm

So Soňou sa zhodujú, že Rómovia chcú pracovať, ale pri hľadaní zamestnania ich brzdí rasizmus. Nepridáva im k tomu ani fakt, že v občianskom preukaze majú ako trvalé bydlisko zapísaný Luník IX.

Inzercia

Soňa nostalgicky zaspomína, že Rómom bolo lepšie „za komunistov“, keď mali všetci prácu a zarábali. Príde k nám jej 18-ročný vnuk Frederik. Voliť sa nechystá, pretože nikomu neverí. „Nemá na malinovku, na cigarety a chce robiť. Keď vidia jeho občiansky s adresou Luník IX, nikde ho nezoberú,“ komentuje Soňa.

Opisuje tiež, že život na Luníku je ťažký. Mnohí Rómovia žijú zo dňa na deň, nemajú peniaze na školské pomôcky pre deti a už vôbec nie na krúžky.

Ingrid má šťastie, muž zarába a o svoje dve školopovinné deti sa vedia dobre postarať. Jej starší syn navštevuje futbalový krúžok, mesačne zaň platí 50 eur. Tento rok musí dať 160 eur na futbalový dres, zaplatí to v splátkach.

„Na Luníku je veľa talentovaných detí, ale rodičia nemajú z čoho platiť krúžky,“ povie nám. Skritizuje príspevok na prváka v hodnote 170 eur, podľa nej by finančnú podporu skôr potrebovali starší žiaci, aby sa mohli lepšie pripraviť na strednú školu.

Rómovia to majú ťažké, zhodnú sa Ingrid a Soňa. Foto: Postoj/Tomáš Puškáš

Na parkovisku natrafíme na ďalšieho voliča, ktorý práve zamyká auto. Komunikovať s nami sa mu veľmi nechce, ale prezradí, že aj on bude voliť Matoviča. „Je lepší,“ úsporne vysvetlí 20-ročný muž.

Za kostolom, ktorý preslávil svojou návštevou pápež František, stretávame pár päťdesiatnikov. Dežo so svojou družkou sedí na chodníku. Vychovali spolu deväť detí, aktuálne majú od 14 do 35 rokov. Dežo pracuje na dohody, má vlastné auto. Bol by rád, keby ho v parlamente zastupovali aj Rómovia, Fico by tam podľa neho už nemal byť. „Matoviča by som volil, lebo on sa snažil, ale politici ho nechápali,“ povie nám.

Sprevádza nás skupina chlapcov, ktorí by chceli od fotografa fotku. Keď im povieme, že pred kaviarňou prebieha kampaň, potešia sa a ozlomkrky bežia tam.

Natrafíme na ďalšiu skupinku. Rovno sa ich pýtame na Igora Matoviča, ktorý tu má, zdá sa, úspech. Jedna zo žien spontánne povie, že on je ako Róm. Potom sa zasmeje a do diktafónu toho viac povedať nechce.

Staršia žena politika takisto pochváli. Pýtame sa, v čom je teda dobrý. „Vo všetkom, pomáha ľuďom, Rómom,“ dozvieme sa. Najmladšia žena v skupinke ocení, že nie je rasista. „Ako tamten, čo má 13 detí a za chvíľu bude mať 15,“ vyhlási najstaršia a všetci sa zasmejú, hoci s menom Kollára im treba pomôcť.

Keď diskutujeme o tom, že Matovič už nemusí byť vo vláde, ozve sa Rómka: „Tak bude Pellegrini. Ani on nie je zlý, je to normálny človek, nie taký ako Fico.“

Zaujíma nás tiež, či by dali svoj hlas svojim – Strane rómskej koalície. Nebola by to lepšia voľba? Pýtame sa. „Jaj, tak to by bolo, to nie,“ úprimne povie žena, ktorá Matoviča prirovnala k Rómovi.

Jediný politický bilbord, ktorý sme na sídlisku videli. Foto: Postoj/Tomáš Puškáš

Fica nechcú, pretože sa podľa nich sa spojí s Republikou. „Prejavuje rasizmus, hlavne ten Mazurek. Dáva nám najavo, že sme pre nich len odpad,“ zapojí sa do debaty 24-ročný Marek. Hovorí nám, že si ako vyučený stolár zháňal robotu dlho, ale napokon vo svojom odbore žiadnu nenašiel. Teraz je zamestnaný v košickej firme, ktorá sa zaoberá zberom a spracovaním odpadu. Má mladú partnerku, starajú sa o jedno dieťa.

Už na odchode stretneme vysmiateho štyridsiatnika, ktorý sa bol tiež pozrieť na kampaň. Tričko daroval dcére. Voliť bude určite Matoviča. „Fica určite nie, ten ide po Rómoch,“ komentuje.

Stretneme sa aj so šesťdesiatnikom Rudolfom, ktorý má už tričko oblečené. Bude ho voliť? „Áno, určite, je to náš vajda,“ povie s úsmevom. Nemyslí si, že je blázon, ako to o ňom hovoria. „Má filipa, nie že je blázon. Veľmi dobre to robí.“ Rómovia skritizujú Fica aj za to, že sa obklopuje ľuďmi, ktorí boli vo väzbe. Odchádzame.

Šesťdesiatnik Rudolf si myslí, že Matovič je rómsky vajda. Foto: Postoj/Tomáš Puškáš

Ešte pred rokmi sa stávalo, že na Luníku sa kupovali hlasy. Naposledy podozrivé správanie počas volieb preverovala polícia v roku 2016, vtedy sa však nepotvrdilo.

Matovič má medzi Rómami dobré meno, napísal vo svojej reportáži aj kolega Martin Leidenfrost. Na Luníku síce naposledy jednoznačne vyhral, ale prinieslo mu to dovedna len 226 hlasov.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.