Kardinál Parolin v Dóme sv. Martina
V slovenskom národe je potrebné posilniť ducha zmierenia

Foto: TK KBS/Peter Zimen
Vatikánsky štátny sekretár požehnal súsošie sv. Cyrila a Metoda, na stretnutie s biskupmi prišiel aj arcibiskup Bezák.
Štátny sekretár Svätej stolice Pietro Parolin začal návštevu Slovenska. Prišiel na pozvanie Konferencie biskupov Slovenska (KBS).
Pricestoval pri príležitosti 30. výročia obnovenia diplomatických vzťahov medzi Slovenskou republikou a Svätou stolicou, 1160. výročia príchodu sv. Cyrila a Metoda na naše územie, 20. výročia návštevy svätého Jána Pavla II. na Slovensku a druhého výročia návštevy pápeža Františka na Slovensku.
Na hraničnom priechode Jarovce – Kittsee ho privítali zástupcovia Apoštolskej nunciatúry na Slovensku, KBS a zástupcovia Slovenskej republiky (SR).
Po príchode na Slovensko zavítal na nunciatúru, odkiaľ sa presunul na stretnutie s predsedom vlády Ľudovítom Ódorom.
V Prezidentskom paláci ho následne prijala prezidentka Zuzana Čaputová, nasledoval obed so slovenskými biskupmi. Prítomní boli aj emeritní arcibiskupi Ján Babjak a Róbert Bezák, ako aj novovymenovaný biskup Spišskej diecézy František Trstenský.
„Malá veľkosť Slovenska mu nebráni v tom, aby mimoriadne významne prispelo k svetu a jeho premene, čo súvisí s jeho bohatou históriou, kultúrou, kresťanským dedičstvom, oddanosťou duchovným hodnotám a podporou vzájomného rešpektu a občianskeho a náboženského spolužitia,“ vyjadril sa kardinál Parolin ešte pred príchodom do Bratislavy.
Zdroj: Kancelária prezidentky SR
Foto: TASR/Jaroslav Novák
Zdroj: Úrad vlády SR
Po obede s biskupmi sa kardinál Parolin zúčastnil na požehnaní súsošia sv. Cyrila, Metoda a Gorazda v areáli Bratislavského hradu. „Tieto sochy, umiestnené v blízkosti Hradu, žiaria ako symbol historickej kontinuity a jednoty slovenského národa. Kiež by to tak bolo aj v nasledujúcich storočiach,“ uviedol vo svojom príhovore kardinál Parolin.
Zároveň vyjadril nádej, že „v čase, keď oslavujeme tri desaťročia plodných diplomatických vzťahov medzi Svätou stolicou a Slovenskou republikou, dúfame aj v bezprostrednú budúcnosť mieru v tomto regióne a modlíme sa, aby sa vojna na susednej Ukrajine čoskoro skončila. Všetci sme povolaní pracovať pre mier s neúnavným nasadením“.
Foto: TASR/Jaroslav Novák
Foto: TASR/Jaroslav Novák
Podvečer sa presunul do Katedrály sv. Martina v Bratislave, kde celebroval slávnostnú svätú omšu pri príležitosti 20. výročia apoštolskej návštevy svätého Jána Pavla II. na Slovensku a blahorečenia biskupa Vasiľa Hopka a sestry Zdenky Schelingovej.
Prítomným odovzdal pozdrav od pápeža Františka. „V srdci neustále prechováva živú spomienku na apoštolskú cestu na Slovensko, ktorá sa konala presne pred dvoma rokmi. Jeho slová a skutky naďalej rezonujú v srdciach veriacich a v celom slovenskom ľude,“ povedal kardinál v homílii.
„Biskup Vasiľ a sestra Zdenka nemali strach a za evanjelium sa nehanbili (porov. Rim. 1, 16), ale žili iba pre Krista. Ich mučeníctvo vyzýva slovenský národ, aby v súčasnom spoločenskom kontexte krízy a spochybňovania kresťanských hodnôt zostal verný a odvážny v skúškach života, aby neupadal do beznádeje, keď prídu ťažkosti, a aby si bol istý, že aj v tých najtemnejších chvíľach je v našich srdciach Božie svetlo, ktoré nám dáva nádej,“ pokračoval kardinál.
Homíliu zakončil vatikánsky štátny sekretár nasledujúcou výzvou: „V drahom slovenskom národe je potrebné posilniť ducha zmierenia v záujme spoločného dobra pre všetkých. Potrebujeme sa viac otvoriť stretnutiu a dialógu. Je potrebné napredovať spolu s hodnotami, ktoré budujú jednotu, a vzdialiť sa od toho, čo rozdeľuje. Uzatváranie sa do seba vedie, žiaľ, k izolácii. Veľká a stáročná kresťanská tradícia na Slovensku musí podnietiť a podporovať cestu dialógu a začlenenia všetkých do štruktúry slovenskej spoločnosti.“
Foto: TK KBS/Peter Zimen
V piatok 15. septembra zavíta do Šaštína, kde bude v rámci Národnej púte k Sedembolestnej Panne Márii hlavným celebrantom a kazateľom na svätej omši pred Bazilikou Sedembolestnej Panny Márie. Pred svätou omšou sa s biskupmi pomodlí modlitbu, ktorú sa pred dvomi rokmi modlili biskupi s pápežom Františkom. Zo Šaštína sa presunie do Bratislavy, odkiaľ odcestuje do Košíc.
V Košiciach požehná prijímacie a integračné centrum pre ukrajinských utečencov a stretne sa s ukrajinskou komunitou. Navštívi Katedrálu narodenia presvätej Bohorodičky a Katedrálu sv. Alžbety v Košiciach, kde sa pomodlí vešpery. V sobotu navštívi Klokočov, kde bude predsedať svätej liturgii Jána Zlatoústeho a požehná pútnické centrum pri svätyni. Potom odletí späť do Vatikánu.
Kardinál štátny sekretár je titul predsedu vatikánskeho Štátneho sekretariátu, najstaršieho a najdôležitejšieho dikastéria (oddelenia) Rímskej kúrie. Jeho úrad zodpovedá úradu premiéra (predsedu vlády) a môže ho zastávať iba kardinál-biskup.

Podľa informácií denníka Postoj si kardinál Parolin dal podmienku, že sochu požehná, avšak nie iba po boku Borisa Kollára.
Dnes treba vedieť
Pápež František sa bude venovať problematike umelej inteligencie. Téma budúcoročného Svetového dňa komunikácie znie Umelá inteligencia a múdrosť srdca: pre plne ľudskú komunikáciu. (vatican news)
Novým predsedom Správy majetku Svätej stolice (APSA) sa stal taliansky salezián Giordano Piccinotti. Vo funkcii šéfa vatikánskej „centrálnej banky“ po piatich rokoch nahradí biskupa Nunzia Galantina. Piccinotti je prvým nebiskupom, ktorý povedie túto inštitúciu. (aci stampa)
Barcelonská Sagrada Família sa blíži k dokončeniu, veže evanjelistov sú hotové
Poslednú, hlavnú vežu by mali dokončiť v roku 2026 – na sté výročie Gaudího smrti.
Pápež František sa 6. novembra v Aule Pavla VI. vo Vatikáne stretne s deťmi z celého sveta. Podujatie s názvom Učme sa od chlapcov a dievčat oznámil po nedeľnej modlitbe Anjel Pána v spoločnosti detí z piatich kontinentov. (vatican news)
Vo veku 68 rokov zomrel kňaz Trnavskej arcidiecézy Peter Rúčka. Zosnulý bol známy aj ako páter Leo a v rokoch 1992-1999 pôsobil ako provinciálny minister Františkánov na Slovensku. Po odchode z rehole pôsobil v Plaveckom Mikuláši, Dlhej pri Trnave, Moravanoch nad Váhom, Pastúchove a naposledy v Šulekove, kde zomrel. (tkkbs)
Predseda KBS arcibiskup Bernard Bober zablahoželal víťazovi volieb a „všetkým zástupcom politických strán, ktorí v demokratických voľbách získali dôveru ľudu a budú ho zastupovať v NR SR“. Košický arcibiskup dodal, že v modlitbe vyprosuje a želá „celému Slovensku upokojenie, rozvahu, úspech a všestranný rozvoj obyvateľov našej krásnej vlasti“. (tkkbs)
Kardinál Kurt Koch priznal chyby pri riešení zneužívania, keď pôsobil ako biskup
Prefekt Dikastéria na podporu jednoty kresťanov po zverejnení švajčiarskej štúdie o zneužívaní priznal, že vo funkcii bazilejského biskupa nenahlásil Vatikánu ani polícii obvinenia voči kňazovi, ktorého obviňovali zo zneužívania. Koch sa dnes za tento postup ospravedlňuje a tvrdí, že nič nezakrýval, len chcel tento prípad osobne spracovať a vyriešiť na personálnom úrade diecézy.
V Mexiku sa počas omše prepadla strecha kostola, hlásia deväť mŕtvych
Miestny biskup uviedol, že strecha sa prepadla v momente, keď farníci v kostole v meste Ciudad Madero na východnom pobreží Mexika prijímali Eucharistiu.
Týždenný súhrn diania v kresťanskom svete:
- Pápež kreoval 21 nových kardinálov, vyzval na synodálnu cirkev.
- Potrestali rehoľníčku, ktorá s Markom Rupnikom zakladala komunitu v Slovinsku.
- Francúzsky kardinál Jean-Pierre Ricard bol Vatikánom natrvalo suspendovaný pre zneužívanie dievčaťa v roku 1987.
- Na modlitbovú vigíliu do Vatikánu prišli tisícky mladých aj pravoslávni patriarchovia.
- Ján Bystriansky a Ján Dubecký vystúpili ako prví katolícki kňazi na Manaslu – ôsmu najvyššiu horu sveta.
Na niekoľko stoviek miliónov eur vyčíslili vatikánske inštitúcie škody v rámci súdnej kauzy londýnskej nehnuteľnosti. V záverečnej fáze súdneho procesu s desiatkou obžalovaných zazneli finančné nároky, keď Správa dedičstva apoštolskej stolice požaduje 270 miliónov eur, Štátny sekretariát 98 miliónov a tzv. Vatikánska banka viac ako 206 miliónov eur. Súd bude pokračovať záverečnými rečami obhajoby. (aci stampa)