Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
14. september 2023, 09:51

Kardinál Parolin v Dóme sv. Martina

V slovenskom národe je potrebné posilniť ducha zmierenia

V slovenskom národe je potrebné posilniť ducha zmierenia

Foto: TK KBS/Peter Zimen

Vatikánsky štátny sekretár požehnal súsošie sv. Cyrila a Metoda, na stretnutie s biskupmi prišiel aj arcibiskup Bezák.

Štátny sekretár Svätej stolice Pietro Parolin začal návštevu Slovenska. Prišiel na pozvanie Konferencie biskupov Slovenska (KBS).

Pricestoval pri príležitosti 30. výročia obnovenia diplomatických vzťahov medzi Slovenskou republikou a Svätou stolicou, 1160. výročia príchodu sv. Cyrila a Metoda na naše územie, 20. výročia návštevy svätého Jána Pavla II. na Slovensku a druhého výročia návštevy pápeža Františka na Slovensku.

Na hraničnom priechode Jarovce – Kittsee ho privítali zástupcovia Apoštolskej nunciatúry na Slovensku, KBS a zástupcovia Slovenskej republiky (SR).

Po príchode na Slovensko zavítal na nunciatúru, odkiaľ sa presunul na stretnutie s predsedom vlády Ľudovítom Ódorom. 

V Prezidentskom paláci ho následne prijala prezidentka Zuzana Čaputová, nasledoval obed so slovenskými biskupmi. Prítomní boli aj emeritní arcibiskupi Ján Babjak a Róbert Bezák, ako aj novovymenovaný biskup Spišskej diecézy František Trstenský.

„Malá veľkosť Slovenska mu nebráni v tom, aby mimoriadne významne prispelo k svetu a jeho premene, čo súvisí s jeho bohatou históriou, kultúrou, kresťanským dedičstvom, oddanosťou duchovným hodnotám a podporou vzájomného rešpektu a občianskeho a náboženského spolužitia,“ vyjadril sa kardinál Parolin ešte pred príchodom do Bratislavy.

Zdroj: Kancelária prezidentky SR 

Foto: TASR/Jaroslav Novák

Zdroj: Úrad vlády SR

Po obede s biskupmi sa kardinál Parolin zúčastnil na požehnaní súsošia sv. Cyrila, Metoda a Gorazda v areáli Bratislavského hradu. „Tieto sochy, umiestnené v blízkosti Hradu, žiaria ako symbol historickej kontinuity a jednoty slovenského národa. Kiež by to tak bolo aj v nasledujúcich storočiach,“ uviedol vo svojom príhovore kardinál Parolin.

Zároveň vyjadril nádej, že „v čase, keď oslavujeme tri desaťročia plodných diplomatických vzťahov medzi Svätou stolicou a Slovenskou republikou, dúfame aj v bezprostrednú budúcnosť mieru v tomto regióne a modlíme sa, aby sa vojna na susednej Ukrajine čoskoro skončila. Všetci sme povolaní pracovať pre mier s neúnavným nasadením“. 

Inzercia

Foto: TASR/Jaroslav Novák

Foto: TASR/Jaroslav Novák

Podvečer sa presunul do Katedrály sv. Martina v Bratislave, kde celebroval slávnostnú svätú omšu pri príležitosti 20. výročia apoštolskej návštevy svätého Jána Pavla II. na Slovensku a blahorečenia biskupa Vasiľa Hopka a sestry Zdenky Schelingovej.

Prítomným odovzdal pozdrav od pápeža Františka. „V srdci neustále prechováva živú spomienku na apoštolskú cestu na Slovensko, ktorá sa konala presne pred dvoma rokmi. Jeho slová a skutky naďalej rezonujú v srdciach veriacich a v celom slovenskom ľude,“ povedal kardinál v homílii.

„Biskup Vasiľ a sestra Zdenka nemali strach a za evanjelium sa nehanbili (porov. Rim. 1, 16), ale žili iba pre Krista. Ich mučeníctvo vyzýva slovenský národ, aby v súčasnom spoločenskom kontexte krízy a spochybňovania kresťanských hodnôt zostal verný a odvážny v skúškach života, aby neupadal do beznádeje, keď prídu ťažkosti, a aby si bol istý, že aj v tých najtemnejších chvíľach je v našich srdciach Božie svetlo, ktoré nám dáva nádej,“ pokračoval kardinál.

Homíliu zakončil vatikánsky štátny sekretár nasledujúcou výzvou: „V drahom slovenskom národe je potrebné posilniť ducha zmierenia v záujme spoločného dobra pre všetkých. Potrebujeme sa viac otvoriť stretnutiu a dialógu. Je potrebné napredovať spolu s hodnotami, ktoré budujú jednotu, a vzdialiť sa od toho, čo rozdeľuje. Uzatváranie sa do seba vedie, žiaľ, k izolácii. Veľká a stáročná kresťanská tradícia na Slovensku musí podnietiť a podporovať cestu dialógu a začlenenia všetkých do štruktúry slovenskej spoločnosti.“

Foto: TK KBS/Peter Zimen

V piatok 15. septembra zavíta do Šaštína, kde bude v rámci Národnej púte k Sedembolestnej Panne Márii hlavným celebrantom a kazateľom na svätej omši pred Bazilikou Sedembolestnej Panny Márie. Pred svätou omšou sa s biskupmi pomodlí modlitbu, ktorú sa pred dvomi rokmi modlili biskupi s pápežom Františkom. Zo Šaštína sa presunie do Bratislavy, odkiaľ odcestuje do Košíc.

V Košiciach požehná prijímacie a integračné centrum pre ukrajinských utečencov a stretne sa s ukrajinskou komunitou. Navštívi Katedrálu narodenia presvätej Bohorodičky a Katedrálu sv. Alžbety v Košiciach, kde sa pomodlí vešpery. V sobotu navštívi Klokočov, kde bude predsedať svätej liturgii Jána Zlatoústeho a požehná pútnické centrum pri svätyni. Potom odletí späť do Vatikánu.

Kardinál štátny sekretár je titul predsedu vatikánskeho Štátneho sekretariátu, najstaršieho a najdôležitejšieho dikastéria (oddelenia) Rímskej kúrie. Jeho úrad zodpovedá úradu premiéra (predsedu vlády) a môže ho zastávať iba kardinál-biskup.

Čítajte tiež

Dnes treba vedieť

02. október 2023, 14:03

Vo veku 68 rokov zomrel kňaz Trnavskej arcidiecézy Peter Rúčka. Zosnulý bol známy aj ako páter Leo a v rokoch 1992-1999 pôsobil ako provinciálny minister Františkánov na Slovensku. Po odchode z rehole pôsobil v Plaveckom Mikuláši, Dlhej pri Trnave, Moravanoch nad Váhom, Pastúchove a naposledy v Šulekove, kde zomrel. (tkkbs)

02. október 2023, 10:14

Kardinál Kurt Koch priznal chyby pri riešení zneužívania, keď pôsobil ako biskup

Prefekt Dikastéria na podporu jednoty kresťanov po zverejnení švajčiarskej štúdie o zneužívaní priznal, že vo funkcii bazilejského biskupa nenahlásil Vatikánu ani polícii obvinenia voči kňazovi, ktorého obviňovali zo zneužívania. Koch sa dnes za tento postup ospravedlňuje a tvrdí, že nič nezakrýval, len chcel tento prípad osobne spracovať a vyriešiť na personálnom úrade diecézy.

01. október 2023, 18:27
01. október 2023, 16:44

Na niekoľko stoviek miliónov eur vyčíslili vatikánske inštitúcie škody v rámci súdnej kauzy londýnskej nehnuteľnosti. V záverečnej fáze súdneho procesu s desiatkou obžalovaných zazneli finančné nároky, keď Správa dedičstva apoštolskej stolice požaduje 270 miliónov eur, Štátny sekretariát 98 miliónov a tzv. Vatikánska banka viac ako 206 miliónov eur. Súd bude pokračovať záverečnými rečami obhajoby. (aci stampa)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.