Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
24. január 2010

VATIKÁNSKA SEDMA: Ján Pavol II. prihral zázrak Piovi XII.

O tom, že každý zázrak je darom a dar môže byť (lietajúcim) zázrakom, sa tentokrát presvedčil Pius XII. aj konžský biskup Fridolino Ambongo. Je rok 2005, krátko po smrti populárneho Jána Pavla II. Mladý taliansky pár čaká tretie dieťa. Radosť sa však mení na boj o život. Tridsaťjedenročná matka vo ...

O tom, že každý zázrak je darom a dar môže byť (lietajúcim) zázrakom, sa tentokrát presvedčil Pius XII. aj konžský biskup Fridolino Ambongo.

Je rok 2005, krátko po smrti populárneho Jána Pavla II. Mladý taliansky pár čaká tretie dieťa. Radosť sa však mení na boj o život. Tridsaťjedenročná matka vo vysokom štádiu tehotenstva má neopísateľné bolesti. Po viacerých vyšetreniach jej diagnostikujú zhubný nádor. Tzv. Burkittov lymfóm vzniká v tvárových kostiach alebo v brušnej dutine, kde vytvára veľké masy tumoru. Napadnúť môže aj centrálny nervový systém.

Zázrak ako dar

Manžel začína intenzívne prosiť Jána Pavla II. o pomoc. Počas jednej noci sa mu vo sne zjavuje zosnulý pápež. „Mal vážnu tvár. Povedal mi: ,Nemôžem nič urobiť, musíš sa modliť k tomuto kňazovi...´ Ukázal mi obraz slabého, vysokého, chudého kňaza. Nepoznal som ho, nevedel som, kto to je,“ spomína muž na zázračný okamih. Keď niekoľko dní nato náhodne listoval v časopise, narazil na fotku mladého Eugenia Pacelliho. Hneď v ňom spoznal kňaza, na ktorého ho odkázal Ján Pavol II. Po modlitbách k Piovi XII. sa žena čoskoro uzdravila. Bolo to také nečakané, že lekári zapochybovali, či ich pôvodná diagnóza bola správna a či žena vôbec zhubný nádor mala. Preverenie prípadu však potvrdilo správnosť diagnózy.

Tretie dieťa mladých rodičov sa narodilo zdravé. Žena sa vrátila k svojmu učiteľskému povolaniu a po čase sa rozhodla Vatikán informovať o svojom zázračnom uzdravení. Stalo sa tak niekoľko dní predtým, ako pápež Benedikt XVI. podpísal dekrét o hrdinských čnostiach neustále spochybňovaného pápeža (viac TU). V utorok o prípade informoval taliansky denník Il Gironale. „Všetko je to pravda. Svätá stolica nám oznámila, že veriaca z našej diecézy tvrdí, že bola zázračne vyliečená na príhovor Pia XII. Arcibiskup Felice Cece sa rozhodol zriadiť zvláštny diecézny tribunál,“ citoval denník generálneho vikára juhotalianskej diecézy Sorrento-Castellammare di Stabia Carmina Giudiceho.

Čo bude nasledovať? Ak diecézna komisia potvrdí, že zázrak sa stal, prípad bude postúpený vatikánskej Kongregácii pre kauzy svätých. Tu ho čakajú tri sitá: lekárska komisia, ktorá musí potvrdiť, že vyliečenie je zo strany vedy nevysvetliteľné, teologická komisia a nakoniec komisia zložená z biskupov a kardinálov. Ak nakoniec svoj podpis pripojí aj Benedikt XVI., blahorečenie Pia XII. už nebude môcť nič zastaviť.

Vatikanista Il Giornale Andrea Tornielli v závere svojho článku konštatuje to, čo napadne asi každému. Na tejto udalosti najviac udivuje rola, ktorú zohral Ján Pavol II. Akoby chcel osobne napomôcť blahorečeniu svojho predchodcu.

Lietajúci biskup

Inzercia

Kým označenie „lietajúci“ pápež sa pre Jána Pavla II. používalo skôr ako metafora, o konžskom biskupovi Fridolinovi Ambongovi môže platiť doslovne. Práve dnes v rámci iniciatívy Jedna lastovička jar nerobí, jedno lietadlo pre Kongo áno darovali v Ríme biskupovi diecézy Bokungu-Ikelamos ultraľahké lietadlo. „Kým prejde celé územie diecézy, trvá mu to skoro dva týždne a stojí to 5-tisíc eur. To znamená, že polovicu svojho času trávi na lodi, v autobuse alebo v člne. Tak som sa zamyslel a povedal som mu, že s ultraľahkým lietadlom sa rovnaká trasa dá absolvovať za deň a za 300 euro,“ vysvetlil dôvody zabezpečenia ultraľahkého daru čestný predseda Talianskeho národného združenia pre súkromné letectvo Leonardo Di Paola.

Pozorným čitateľov určite napadla otázka, či biskup prešiel leteckým výcvikom. Keďže biskup v kokpite by asi bol veľkou raritou, pilotom bude kapucínsky mních. „Tento brat kapucín bol vybraný aj preto, že je šikovný človek, ktorý môže byť aj mechanikom. Opravovať lietadlo tohto typu je ako udržiavať alebo opravovať motocykel,“ dodal pre Vatikánsky rozhlas Di Paola.

A že vraj zázraky sa dnes nedejú.

Imrich Gazda
Foto: wikimedia.org, Flickr.com

Každú nedeľu vám Postoy.sk bude prinášať novú pravidelnú rubriku Vatikánska sedma, v ktorej sa Imrich Gazda z odstupu a nadhľadu pozrie na dianie v kresťanskom svete počas uplynulého týždňa.

Staňte sa fanúšikom Postoy.sk na Facebooku a budete mať prehľad o nových článkoch.

Odporúčame

Benediktovi anjeli strážni

Benediktovi anjeli strážni

Po vianočnom incidente v Bazilike sv. Petra som sa v minulotýždňovom vydaní týždenníka .týždeň bližšie pozrel na systém vatikánskej bezpečnosti a spravodlivosti. Článok si môžete prečítať tu. ...

Žena členkou rímskej kúrie

Žena členkou rímskej kúrie

Pápež Benedikt XVI. vymenoval za podsekretárku Pápežskej rady pre spravodlivosť a pokoj Flaminiu Giovanelli. Momentálne je jedinou ženou – laičkou v rímskej kúrii zastávajúcou takúto vysokú pozíciu. O menovaní včera informovalo Tlačové stredisko Svätej stolice. „Menovanie doktorky Giovanelli potvrdz...

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.