Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
15. september 2023, 09:40

Pápežský vyslanec Matteo Zuppi hovoril s čínskou stranou o vojne na Ukrajine

„Riešil sa aj problém potravinovej bezpečnosti s nádejou, že sa čoskoro podarí zabezpečiť vývoz obilnín, najmä pre najviac ohrozené krajiny.“

Mierový vyslanec pápeža Františka pre Ukrajinu Matteo Zuppi sa vo štvrtok v Pekingu stretol so zástupcom čínskeho ministerstva zahraničných vecí, s ktorým diskutoval o „snahe podporiť dialóg“ s cieľom ukončiť vojnu, informuje TASR podľa tlačovej agentúry AFP.

Kardinál Zuppi, ktorý je na trojdňovej návšteve Pekingu, sa stretol s Li Chuejom, osobitným predstaviteľom Číny pre eurázijské záležitosti. Zuppi s ním viedol „otvorený a srdečný“ rozhovor, uvádza sa vo vyhlásení Vatikánu.

Rozhovor bol „venovaný vojne na Ukrajine a jej dramatickým dôsledkom, pričom sa zdôraznila potreba zjednotiť úsilie na podporu dialógu a hľadania ciest vedúcich k mieru“.

„Riešil sa aj problém potravinovej bezpečnosti s nádejou, že sa čoskoro podarí zabezpečiť vývoz obilnín, najmä pre najviac ohrozené krajiny,“ uvádza sa ďalej vo vyhlásení.

Zuppiho, ktorý stojí na čele Talianskej biskupskej konferencie (CEI), pápež v máji požiadal, aby viedol mierovú misiu s cieľom pokúsiť sa zastaviť rusko-ukrajinskú vojnu. Kardinál v júni odcestoval do Kyjeva, kde sa stretol s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským.

O tri týždne neskôr Zuppi zavítal do Moskvy, kde sa stretol s ombudsmankou pre práva detí Marijou Ľvovovou-Belovovou, ktorú hľadá Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP) pre nezákonný presun ukrajinských detí do Ruska.

Inzercia

V júli sa Zuppi stretol aj s americkým prezidentom Joeom Bidenom, s ktorým hovoril na tému vatikánskeho humanitárneho úsilia na Ukrajine.

Zuppi (67) bol zvolený za predsedu CEI minulý rok. Kardinál pochádza z katolíckej komunity Sant’Egidio, ktorá sa špecializuje na diplomaciu a mierové úsilie.

Čína je kľúčovým medzinárodným spojencom Ruska, ale posilnila diplomatické styky aj s Ukrajinou a odmietla plnohodnotnú vojenskú podporu Moskvy.

Pápež František pravidelne vyzýva na mier na Ukrajine, hoci v prvých mesiacoch po ruskej invázii vo februári 2022 bol kritizovaný za to, že Moskvu ihneď neoznačil za agresora.

Dnes treba vedieť

02. október 2023, 14:03

Vo veku 68 rokov zomrel kňaz Trnavskej arcidiecézy Peter Rúčka. Zosnulý bol známy aj ako páter Leo a v rokoch 1992-1999 pôsobil ako provinciálny minister Františkánov na Slovensku. Po odchode z rehole pôsobil v Plaveckom Mikuláši, Dlhej pri Trnave, Moravanoch nad Váhom, Pastúchove a naposledy v Šulekove, kde zomrel. (tkkbs)

02. október 2023, 10:14

Kardinál Kurt Koch priznal chyby pri riešení zneužívania, keď pôsobil ako biskup

Prefekt Dikastéria na podporu jednoty kresťanov po zverejnení švajčiarskej štúdie o zneužívaní priznal, že vo funkcii bazilejského biskupa nenahlásil Vatikánu ani polícii obvinenia voči kňazovi, ktorého obviňovali zo zneužívania. Koch sa dnes za tento postup ospravedlňuje a tvrdí, že nič nezakrýval, len chcel tento prípad osobne spracovať a vyriešiť na personálnom úrade diecézy.

01. október 2023, 18:27
01. október 2023, 16:44

Na niekoľko stoviek miliónov eur vyčíslili vatikánske inštitúcie škody v rámci súdnej kauzy londýnskej nehnuteľnosti. V záverečnej fáze súdneho procesu s desiatkou obžalovaných zazneli finančné nároky, keď Správa dedičstva apoštolskej stolice požaduje 270 miliónov eur, Štátny sekretariát 98 miliónov a tzv. Vatikánska banka viac ako 206 miliónov eur. Súd bude pokračovať záverečnými rečami obhajoby. (aci stampa)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.