Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
24. január 2010

Srbov povedie patriarcha Irenej

V Belehrade bol dnes intronizovaný nový pravoslávny patriarcha Irenej. Rada Srbskej pravoslávnej cirkvi ho do funkcie zvolila v piatok. Blahoprianie mu zaslal aj pápež Benedikt XVI. Osemdesiatročný Irenej, biskup Nis sa stal štyridsiatym piatym nástupcom sv. Sávu a bude viesť asi 11 miliónov srbský...

V Belehrade bol dnes intronizovaný nový pravoslávny patriarcha Irenej. Rada Srbskej pravoslávnej cirkvi ho do funkcie zvolila v piatok. Blahoprianie mu zaslal aj pápež Benedikt XVI.

Osemdesiatročný Irenej, biskup Nis sa stal štyridsiatym piatym nástupcom sv. Sávu a bude viesť asi 11 miliónov srbských pravoslávnych. Jeho plný titul znie arcibiskup Peću, metropolita Belehradu - Karlovca a patriarcha srbský. Vo funkcii nahradil v novembri zosnulého 95-ročného patriarchu Pavleho.

Rada Srbskej pravoslávnej cirkvi, ktorú tvoria len biskupi (približne tretina pochádza zo samotného Srbska, ďalšia tretina z krajín bývalej Juhoslávie a ďalšia tretina z iných krajín), sa v Belehrade zišla v piatok ráno. Nový patriarcha bol podľa portálu Křesťan dnes zvolený tzv. apoštolskou voľbou. V tajnom hlasovaní rada navrhla troch kandidátov, z ktorých bol nový patriarcha vybraný lósom. Tým sa môže stať každý diecézny biskup, ktorý je v úrade aspoň päť rokov.

Patriarcha Irenej, ktorý nedávno vyhlásil, že by nemal problém s návštevou pápeža v Srbsku, jednej z mála krajín, ktorú hlava Katolíckej cirkvi ešte nenavštívila, je označovaný za muža dialógu. Po svojom zvolení vyhlásil, že bude brániť nároky Srbska na Kosovo, kde istý čas sám pôsobil.

„Uisťujem vás o blízkosti Katolíckej cirkvi a jej odhodlaní podporovať bratské vzťahy a teologický dialóg tak, aby tie prekážky, ktoré ešte bránia plnému spoločenstvu medzi nami, boli prekonané,“ uviedol vo svojom blahoprajnom posolstve pápež Benedikt XVI.

Patriarcha Irenej, vlastným menom Miroslav Gavrilovic, sa narodil v roku 1930 v západosrbskej obci Vodova. Po maturite navštevoval seminár v kosovskom Prizrene, ktorého rektorom sa stal o niekoľko rokov a teologickú fakultu v Belehrade. Za kňaza bol vysvätený v roku 1960. Po ďalších štúdiách na univerzite v Aténach sa stal riaditeľom kláštornej školy v čiernohorskom Ostroge. V roku 1975 bol zvolený za biskupa Nis, mesta, kde sa v treťom storočí narodil rímsky cisár Konštantín Veľký.

Zdroj: Radio Vaticana, Zenit, L´Osservatore Romano (24.1.2010), Křesťan dnes

Foto: radiovaticana.cz

Inzercia

Odporúčame

VATIKÁNSKA SEDMA: Ján Pavol II. prihral zázrak Piovi XII.

VATIKÁNSKA SEDMA: Ján Pavol II. prihral zázrak Piovi XII.

O tom, že každý zázrak je darom a dar môže byť (lietajúcim) zázrakom, sa tentokrát presvedčil Pius XII. aj konžský biskup Fridolino Ambongo. Je rok 2005, krátko po smrti populárneho Jána Pavla II. Mladý taliansky pár čaká tretie dieťa. Radosť sa však mení na boj o život. Tridsaťjedenročná matka vo ...

Benediktovi anjeli strážni

Benediktovi anjeli strážni

Po vianočnom incidente v Bazilike sv. Petra som sa v minulotýždňovom vydaní týždenníka .týždeň bližšie pozrel na systém vatikánskej bezpečnosti a spravodlivosti. Článok si môžete prečítať tu. ...

Žena členkou rímskej kúrie

Žena členkou rímskej kúrie

Pápež Benedikt XVI. vymenoval za podsekretárku Pápežskej rady pre spravodlivosť a pokoj Flaminiu Giovanelli. Momentálne je jedinou ženou – laičkou v rímskej kúrii zastávajúcou takúto vysokú pozíciu. O menovaní včera informovalo Tlačové stredisko Svätej stolice. „Menovanie doktorky Giovanelli potvrdz...

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.