Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
18. september 2023, 13:24

Vatikán

Volali ho „muž so závojom“. Kardinál Krajewski pochoval slovenského bezdomovca

Volali ho „muž so závojom“. Kardinál Krajewski pochoval slovenského bezdomovca

Kardinál Konrad Krajewski počas sobotného pohrebu. Foto: TK KBS/Vatican Media

Rakovina znetvorila Miroslavovi 90 percent tváre. Žil v parku na Aventíne, až kým ho kardinál nezavolal do ubytovne pri Vatikáne.

Pápežský almužník, kardinál Konrad Krajewski, predsedal v sobotu v rímskom Kostole svätej Moniky pohrebu slovenského bezdomovca, ktorý zomrel vo veku 60 rokov na rakovinu, ktorá mu znetvorila 90 percent tváre.

Preto vždy chodil so šatkou na tvári. Pred rokom prišiel do Palazzo Migliori, neďaleko Vatikánu, až potom, keď ho presvedčil kardinál Krajewski, ktorý mu povedal: „Pápež ťa pozýva.“ Dovtedy žil v parku na vrchu Aventín.

Nezomrel sám

Ako píše Vaticannews, Miroslav, pre svojich „priateľov“ Mirko, už nemal tvár, ale len tvár trpiaceho Krista. Šesťdesiatnikovi zo Slovenska rakovina ponechala neporušené len ústa, pohltila mu oči, nos a väčšinu tváre. Volali ho „muž so závojom,“ kvôli látke, ktorou sa prikrýval; ledva dokázal zamrmlať pár slov, vykríknuť, keď videl, že sa mu niekto snaží pomôcť, a prehltnúť jedlo.

Po roku, ktorý strávil v Palazzo Migliori, ubytovni, ktorá sa nachádza iba pár metrov od Kolonády svätého Petra, sa dokonca začal usmievať.

Mirko zomrel ešte v auguste. Kvôli rôznym byrokratickým ťahaniciam, keďže bol cudzincom, sa pohreb konal v sobotu 16. septembra ráno v kostole svätej Moniky na námestí Sant'Uffizio.

Predsedal mu kardinál pápežský almužník Konrad Krajewski a zúčastnilo sa na ňom asi sto ľudí vrátane kňazov, rehoľných sestier, dobrovoľníkov, zástupcov slovenského veľvyslanectva a komunity svätého Egídia, ktorá zariadenie spravuje.

Prišlo aj asi päťdesiat chudobných ľudí, pre ktorých sa tento muž stal priateľom. Bolo to silné znamenie, že Mirko nezomrel sám, aj keď roky žil v parku na Aventíne medzi muchami a mravcami.

Pozvanie pápeža Františka

„Byť po jeho boku počas tohto obdobia bolo pre nás akoby sme si konali duchovné cvičenia. Nikdy sa nesťažoval, nikdy nič nežiadal, bol spokojný s tým, čo sme mu priniesli, a vždy ďakoval,“ zdôveril sa kardinál Krajewski s dojatím. Práve on – upozornený, že v parku spí muž „s vreckovkou na tvári“ – presvedčil Mirka, aby prišiel bývať do domu, ktorý bol slávnostne otvorený v roku 2019.

„Išiel som tam za ním, ale nechcel sa presťahovať, povedal, že tam chce zomrieť, obklopený hmyzom. Povedal som mu: pozri, môžeme vám urobiť priestor vo Vatikánskych záhradách. A viete, ako sa dal presvedčiť? Keď som mu povedal: ‚Pápež František vás pozýva do novej ubytovne‘. Odpovedal: ‚Dobre, ale poviem ti to o tri dni. A po troch dňoch povedal áno.‘“

Dňa 1. septembra 2022 sa presťahoval do paláca vedľa kolonády. „Stal sa dôležitou prítomnosťou,“ spomína riaditeľ Carlo Santoro. „Raz nás prišli navštíviť štyria slovenskí biskupi a on zišiel dolu, vždy zahalený, a postavil sa medzi nich. Začal sa s nimi rozprávať o evanjeliu. Neuveriteľná scéna.“

Inzercia

DELEGÁCIA KBS V RÍME A VATIKÁNE🇻🇦🇸🇰 Delegácie KBS navštívila Slovákov v dome prijatie, ktorý spravuje Komunita sv. Egídia.

Uverejnil používateľ TK KBS Sobota 21. januára 2023 Zdieľať

Mirkovi neostávalo veľa času, jeho rakovina, ktorá sa začala malou bodkou pri nose, bola už v pokročilom štádiu. Už z fotografie na občianskom preukaze bolo vidieť zdeformovanú časť jeho tváre.

V poslednom období liečba spočívala najmä v čistení krvi a tekutín z otvorenej rany. Bolo to veľmi bolestivé, a to tak pre postihnutého, ako aj pre toho, kto ranu čistil.

„Mirko to nechcel,“ hovorí Krajewski, „jediné, čo nám dovolil, bolo zmerať mu krvný tlak a viete čo? Krvný tlak mal v poriadku! Keď má niekto bolesti, tlak stúpa a klesá; on namiesto toho nemal tieto príznaky a dokonca ani nebral sedatíva. Pravdepodobne bol pokojný.“

Okno na baziliku a stretnutie s pápežom

Mirka zo všetkého najviac potešil pohľad na Baziliku svätého Petra. „Celý čas sa pozeral z okna a počas mesiacov, ktoré u nás strávil, sledoval všetky modlitby Anjel Pána a slávnosti Svätého Otca.“ Raz dokonca išiel za pápežom na súkromnú audienciu. „Raz som ho priviedol,“ spomína kardinál, „dostal požehnanie. Aj pre Svätého Otca to bola výnimočná chvíľa, pretože videl človeka, ktorý nemá nič.“

Pre Krajewského, ktorý je zvyknutý zaoberať sa najrôznejšími situáciami chudoby, bol Mirkov život živým podobenstvom.

„Jeho telo bolo zničené chorobou, ale práve preto nám pripomínal, že nie sme len telo, ale aj duša. Vedľa neho sme duchovne rástli. Ako hovorí Svätý Otec, ak chcete adorovať Ježiša, vyjdite na ulicu a pomáhajte chudobným. Tu v Palazzo Migliori sme mali Ježiša Krista, s ktorým sme sa mohli vždy pokloniť Pánovi. Mirka, Slováka.“

„Ja,“ dodal kardinál, „som svoju dnešnú homíliu začal slovami: Mirko je mŕtvy, teda žije. Je to skutočne tak.“

Rakva bude uložená na rímskom cintoríne Prima Porta.

Dnes treba vedieť

02. október 2023, 14:03

Vo veku 68 rokov zomrel kňaz Trnavskej arcidiecézy Peter Rúčka. Zosnulý bol známy aj ako páter Leo a v rokoch 1992-1999 pôsobil ako provinciálny minister Františkánov na Slovensku. Po odchode z rehole pôsobil v Plaveckom Mikuláši, Dlhej pri Trnave, Moravanoch nad Váhom, Pastúchove a naposledy v Šulekove, kde zomrel. (tkkbs)

02. október 2023, 10:14

Kardinál Kurt Koch priznal chyby pri riešení zneužívania, keď pôsobil ako biskup

Prefekt Dikastéria na podporu jednoty kresťanov po zverejnení švajčiarskej štúdie o zneužívaní priznal, že vo funkcii bazilejského biskupa nenahlásil Vatikánu ani polícii obvinenia voči kňazovi, ktorého obviňovali zo zneužívania. Koch sa dnes za tento postup ospravedlňuje a tvrdí, že nič nezakrýval, len chcel tento prípad osobne spracovať a vyriešiť na personálnom úrade diecézy.

01. október 2023, 18:27
01. október 2023, 16:44

Na niekoľko stoviek miliónov eur vyčíslili vatikánske inštitúcie škody v rámci súdnej kauzy londýnskej nehnuteľnosti. V záverečnej fáze súdneho procesu s desiatkou obžalovaných zazneli finančné nároky, keď Správa dedičstva apoštolskej stolice požaduje 270 miliónov eur, Štátny sekretariát 98 miliónov a tzv. Vatikánska banka viac ako 206 miliónov eur. Súd bude pokračovať záverečnými rečami obhajoby. (aci stampa)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.