Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Tlačové správy
18. september 2023

Ak niečo nezmeníme, tak o našich seniorov a chorých sa nebude mať kto postarať

Ak niečo nezmeníme, tak o našich seniorov a chorých sa nebude mať kto postarať

foto: archív KDH

Opatrovatelia na Slovensku sú v takej kritickej situácii, že nutne musia nastať zásadné zmeny financovania sektora. Nekonanie predošlých vlád už totiž nie je možné naprávať kozmetickými riešeniami.

Preto KDH navrhuje zvýšiť o 500 eur príspevok pre domácich opatrovateľov, o 50 percent mzdy v sociálnych službách, ako aj zvýšiť podiel výdavkov na sociálnu starostlivosť z 0,8 % HDP na európsku úroveň 1,7 % HDP. Inak hrozí, že o seniorov a odkázaných ľudí sa nebude mať kto postarať. 

Podľa KDH sa týmito krokmi zatraktívni práca v sociálnych službách a opatrovateľky nebudú musieť opúšťať svoje rodiny a pracovať v zahraničí. KDH zdôrazňuje, že zvyšovanie platov i podielu výdavkov z HDP musí byť postupné tak, aby to zvládli verejné financie.

„Po dôkladných analýzach a debatách s odborníkmi vychádza jediné: pokiaľ sa chceme v oblasti opatrovateľstva konečne reálne posunúť dopredu, štát musí pre opatrovateľky nájsť peniaze, aby chceli pracovať na Slovensku. Ak im nezvýšime mzdy a neudržíme ich doma, systém skolabuje,“ upozorňuje členka vedenia KDH Martina HOLEČKOVÁ, ktorá sa venuje otázkam sociálnej a rodinnej politiky.

Kresťanskí demokrati zdôrazňujú, že sociálne služby a dlhodobá starostlivosť si nutne vyžadujú nový zákon. „Pripravíme zákon, ktorý zadefinuje profesiu, posilní kompetencie a vzdelávanie formálneho a neformálneho “opatrovateľa“, zavedieme možnosť rekondičných pobytov hradených zo strany štátu pre zamestnancov v sociálnej oblasti a zrovnoprávnime financovanie verejných a neverejných poskytovateľov. Zároveň zjednotíme proces posudzovania,“ vysvetľuje expertka KDH na sociálnu a rodinnú politiku a pomoc ľuďom so zdravotným postihnutím Anna LAURINEC ŠMEHILOVÁ. 

„Takisto chceme zaviesť osobný rozpočet pre odkázaných ľudí formou poukazov, aby si sami mohli vybrať spôsob a formu opatery cez sociálne služby či kompenzácie, ktoré potrebujú. A musíme otvoriť dialóg so zástupcami miestnej samosprávy o novom prerozdelení kompetencií s cieľom presunúť pobytové formy sociálnych služieb na kraje,“ dodáva Holečková. 

 

Objednávateľ: Kresťanskodemokratické hnutie, Šafárikovo námestie 77/4, 811 02 Bratislava, IČO: 00586846
Dodávateľ: POSTOJ MEDIA, s. r. o., Pražská 11, 811 04 Bratislava, IČO: 50205668

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.