Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Vatikánska sedma Svet kresťanstva
22. september 2023

Vatikánska sedma

Zazneli slová biskupov k voľbám, evanjelickí sa prihovorili komplexnejšie

Týždenný súhrn diania v kresťanskom svete od redaktora Sveta kresťanstva Pavla Rábaru.

Zazneli slová biskupov k voľbám, evanjelickí sa prihovorili komplexnejšie

Foto: Generálny biskup ECAV Ivan Eľko (vľavo) a predseda KBS Bernard Bober. Foto: Postoj/Adam Rábara; TASR/Ján Krošlák

V aktuálnom súhrne sa dozviete:

  • akými slovami sa pred voľbami prihovorili veriacim katolícki a evanjelickí biskupi,
  • čo čaká pápeža Františka vo francúzskom meste Marseille
  • a o čom je biblický román, ktorý práve vychádza vo vydavateľstve Postoj.

Dva týždne pred parlamentnými voľbami sa katolícki aj evanjelickí biskupi prihovorili svojim veriacim.

Vyhlásenie KBS je v porovnaní s tým od evanjelikov podstatne stručnejšie a po krátkom úvode hneď prejde k „jadru“ záležitosti:

„Kresťan nech teda nevolí strany alebo poslancov, ktorí – povedané slovami pápeža Františka – podporujú ,ideologickú kolonizáciu‘, čiže súhlasia s potratmi, registrovanými partnerstvami, eutanáziou či genderovou ideológiou, alebo šíria dezinformácie, nenávisť a rozdelenie,“ napísali katolícki biskupi.

Treba určite oceniť, že ku kultúrno-etickým témam biskupi pridali aj druhú pasáž o dezinformáciách, nenávisti a rozdelení.

Iste, niekomu môže chýbať poukázanie aj na ďalšie javy ako korupcia, spravodlivosť či právny štát. Iným zase zmienka o zdravotníctve, vzdelávaní, sociálnych službách a ďalších oblastiach.

 

Pri biskupských listoch k voľbám sa vždy nájde niekto nespokojný, po tejto stránke treba uznať, že biskupi to nemajú ľahké. Navyše, nemusia mať ani vo všetkom rovnaký názor, respektíve prikladať rovnako silný dôraz na všetky témy, a tak sú takéto vyhlásenia vždy prienikom.

V tejto súvislosti stojí za pozornosť text, v ktorom kolega Pavol Hudák zmapoval biskupské vyjadrenia k voľbám za posledných tridsať rokov. Aj vďaka tomuto exkurzu do nedávnej minulosti možno skonštatovať, že je z čoho čerpať.

Vzhľadom na aktuálnu atmosféru na Slovensku by tohtoročné vyhlásenie určite znieslo ešte vetu, ktorú už KBS použila vo svojom stanovisku k voľbám, a to z kľúčového roku 1998. „Biskupi zároveň varujú pred nenávisťou voči politickým protivníkom a pred prehnaným idealizovaním tých, s ktorými sympatizujeme,“ uviedli pred porážkou Mečiarovho vládnutia.

Vedenie Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania na Slovensku adresovalo svojim veriacim výzvu, ktorá je v porovnaní s textom katolíckych pastierov rozsiahlejšia a aj komplexnejšia, pokiaľ ide o témy.

Aj evanjelickí biskupi spomínajú ochranu života od počatia či manželstvo muža a ženy, popritom však menujú aj viacero ďalších oblastí.

„Za hodnotu nepokladajme populistické prejavy či schopnosť urážať protivníka. Kariérne či mocenské motívy kandidovaných zákonite vyúsťujú do destabilizácie demokratických inštitúcií a korupčných káuz,“ uvádza vedenie ECAV.  

Hodnotou je podľa evanjelických pastierov aj „orientácia na našu bezpečnosť v rámci NATO a spolupráca v rámci EÚ“. Výzva ECAV spomína aj emigráciu za prácou do zahraničia, vyľudňovanie vidieka, nezamestnanosť či integráciu Rómov a ďalšie témy.

Na vyjadrení ECAV treba oceniť aj slová povzbudenia, ktoré by v aktuálnej atmosfére mohli zaznievať od predstaviteľov cirkví častejšie. „Napokon, pamätajme na to, že nech by sa politická a spoločenská situácia vyvíjala akokoľvek, misia našej cirkvi trvá,“ dodali evanjelickí biskupi.

Okrem slov cirkevných lídrov sa objavujú aj menšie aktivity „zdola“. Takou je opäť iniciatíva Kresťania proti nenávisti, ktorá vydala vyhlásenie aj pred minulými voľbami, keď poukázala na zneužívanie kresťanstva zo strany kotlebovcov či Štefana Harabina.

Aj teraz v podobnom duchu signatári varujú: „Zachovajme si obozretnosť voči politikom, ktorí používajú slovník kresťanstva, ale nehovoria jazykom Ježiša Krista.“

Výzvu podpísali aj štátny tajomník ministerstva vnútra Martin Královič, kazateľ Cirkvi bratskej Daniel Pastirčák, bývalý predseda Banskobystrického samosprávneho kraja Ján Lunter či bývalý hokejista Michal Handzuš.

Ďalšie udalosti v skratke

Slovenský jezuita Peter Dubovský bude rektorom Pápežského biblického inštitútu v Ríme. Do tejto funkcie ho 11. septembra vymenoval pápež František.

Profesor Peter Dubovský, SJ. Foto: TK KBS/archív TRUNI

Štátny sekretár kardinál Pietro Parolin ukončil návštevu Slovenska. V Košiciach požehnal centrum pre ukrajinských utečencov, zúčastnil sa aj na púti v Klokočove.

Inzercia

Kardinál Konrad Krajewski pochoval v Ríme slovenského bezdomovca Miroslava. Ten zomrel v lete na rakovinu, ktorá mu znetvorila 90 percent tváre.

Pápež František cestuje v piatok do Marseille, v sobotu sa stretne s prezidentom Macronom. Pontifex navštívi prístavné mesto v rámci podujatia s názvom: „Stredomorie, mozaika nádeje“.

Rímska diecéza preverovala Centrum Aletti, ktoré založil Marko Rupnik. Výsledná správa vyznieva v prospech umelca.

Novým veľvyslancom Ruskej federácie pri Svätej stolici sa stal Ivan Soltanovskij, ktorý donedávna pôsobil ako stály predstaviteľ Ruska pri Rade Európy.

O čom píšu vatikanisti

Cirkev v Nemecku sa už dlhšie usiluje o zrušenie vatikánskych pravidiel, ktoré výslovne zakazujú vstup do seminárov kandidátom na kňazstvo s homosexuálnymi sklonmi, píše Franca Giansoldati z denníka Il Messaggero.

Vatikanistka poukázala na vyjadrenia predsedu Nemeckej biskupskej konferencie k tejto téme, ktoré zazneli v „predvečer“ zasadania biskupskej synody v Ríme. Biskup Georg Bätzing sa pre miestne rádio vyjadril, že nesúhlasí so súčasným vatikánskym zákazom vysväcovania homosexuálnych kňazov.

Líder nemeckých biskupov Bätzing to považuje za diskriminačné, ako aj šírenie kultúry proti homosexualite, ako keby bola tabu.

Novinárka Giansoldati sa v texte venuje aj postoju pápeža Františka k tejto téme, pričom podľa jej informácií sa argentínsky pontifex vyjadruje k tejto otázke mimo kamier konzervatívnejšie v porovnaní s mediálnymi výstupmi.

Nenechajte si ujsť

Knižná bodka

Vo vydavateľstve Postoj vychádza tieto dni prvá beletria z pera slovenského autora.

Rastislav Puchala sa po dielach Archa zmluvy, Veža zo slonovej kostiPriestupný rok pustil do biblického románu. V knihe On postaví dom tebe rozpráva príbeh o najväčšom kráľovi zjednoteného Izraela.

Ako píše o knižnej novinke kňaz Marián Gavenda, Puchala o svojom hrdinovi necháva hovoriť samotného Dávida, ktorý zo smrteľného lôžka, vraj najlepšej životnej rozhľadne, postupne v prvej osobe rozpráva svoj životný príbeh.

A v čom je teda autorov prínos? „V tom, že približuje, ako udalosti opisované v biblických textoch prežíval vo svojom srdci samotný Dávid. Hoci aj v tomto prípade platí, že každá biografia je tak trochu aj spisovateľovou autobiografiou, opis poryvov vnútra nezakladá len na fantázii či na znalosti ľudského srdca,“ dodáva Gavenda.

Knižnú novinku si môžete aktuálne kúpiť v predpredaji so zľavou 20 percent TU.

Prajem vám pokojný víkend!

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.