Vatikánska banka upratuje, zrušila tisícky účtov

Vo vatikánskej bankovej inštitúcii výrazne klesol nielen počet účtov, ale aj minuloročné zisky. Vedenie pripustilo pranie špinavých peňazí v minulosti.


Vedenie vatikánskej banky pristúpilo k zmenám, ktoré majú viesť k vyššej transparentnosti. Foto – TASR/AP

Inštitút pre náboženské diela (IOR), ktorý je známejší pod názvom vatikánska banka, vykázal za minulý rok čistý zisk 16,1 milióna eur. Pritom v roku 2014 činil až 69,3 milióna eur. Vyplýva to z výročnej správy, ktorú banka publikovala minulý týždeň.

„Tohtoročný zisk zodpovedá všeobecnému vývoju na finančných trhoch. Vyjadruje tiež našu vôľu nečerpať z bankovej rezervy a napĺňať poslanie inštitútu tak, ako je uvedené v stanovách,“ povedal pre Vatikánsky rozhlas generálny riaditeľ IOR Gian Franco Mammì. „Zisk odvádzame kardinálskej komisii, ktorá ho dáva k dispozícii pastoračnému poslaniu Svätého Otca.“

Vatikánska banka v súčasnosti slúži takmer 15-tisíc klientom, medzi ktorých patria subjekty a zamestnanci Svätej stolice, rehole, katolícke inštitúcie, členovia kléru, ale aj akreditovaní diplomati. Tri štvrtiny klientov sídlia vo Vatikáne a Taliansku, 15 percent v Európe a 10 percent vo zvyšku sveta. Majetok IOR sa pohybuje vo výške 654 miliónov eur, čo zodpovedá malým bankovým ústavom.

Prečítajte si aj
Kardináli sa sporia. Pre kontrolu vatikánskych účtov Zdieľať

K 31. decembru 2015 banka v rámci reorganizácie zavrela 4 935 účtov. „Na prvý pohľad by sa mohlo zdať, že všetky uzavreté kontá boli podozrivé z hľadiska predpisov proti praniu špinavých peňazí,“ uviedol riaditeľ Mammì, podľa ktorého sú skutočné dôvody iné. „Buď ich majitelia nepatrili do novostanovenej kategorizácie klientov, boli desiatky rokov neaktívne, alebo na nich boli uložené nepatrné čiastky. Podozrivé účty boli nahlásené kompetentným úradom, od ktorých inštitút očakáva ďalšie rozhodnutia.“


Francúzsky finančník Jean-Baptiste de Franssu vedie vatikánsku banku od roku 2014. Foto – TASR/AP

Pápež František počas minuloročnej návštevy banky zdôraznil požiadavku, aby rešpektovala etické princípy, ktoré sú pre cirkev, Svätú stolicu a pápeža neoddiskutovateľné. „Dnes je nemožné prať špinavé peniaze prostredníctvom Inštitútu pre náboženské diela,“ zdôraznil guvernér banky Jean-Baptiste de Franssu, ktorý zároveň pripustil, že sa tak „mohlo diať v minulosti rovnako, ako sa to stalo v mnohých bankových a finančných inštitúciách po celom svete“.

Nové pravidlá podľa guvernéra de Franssu presne definujú, kto si môže otvoriť účet v IOR. „Sú to prísne pravidlá a personál bol vyškolený k tomu, aby ich poznal, chápal, ctil a uplatňoval,“ dodal guvernér. „Rozhodne môžem povedať, že vatikánska banka je dnes úplne čistá,“ zdôraznil pre Vatican Insider generálny riaditeľ Mammì.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo