František v Marseille
Migranti nevtrhávajú do Európy, hľadajú prijatie

Foto: TASR/AP
„Najviac zo všetkého rezonuje výkrik bolesti, ktorý mení Stredozemné more, ‚mare nostrum‘, z kolísky civilizácie na ‚mare mortuum‘, cintorín dôstojnosti,“ povedal pápež.
Pápež František na záverečnom zasadnutí 3. ročníka Stredomorského stretnutia v svojom prejave odsúdil „bojovný nacionalizmus“ a vyzval na celoeurópsku reakciu na migráciu, aby sa zo Stredozemného mora nestal „cintorín dôstojnosti“.
Pápežov príhovor si vypočul aj francúzsky prezident Emmanuel Macron. Príhovor, okrem výslovného odkazu na migračnú krízu, obsahoval témy, na ktoré majú pápež a prezident rozdielne názory. František sa postavil proti eutanázii a vyslovil starosť o osud nenarodených detí, „odmietnutých v mene falošného práva na pokrok“. Macronova vláda dokonca plánuje prijať tvrdšie opatrenia na kontrolu migrácie, poukazuje AFP.
Ľudia, ktorí riskujú svoje životy na mori, podľa Františka nepodnikajú vpády do Európy ale hľadajú prijatie, informuje TASR podľa správ agentúr Reuters a AFP. Pápež František sa prihovoril za prijímanie migrantov počas dlhého príhovoru, ktorý predniesol
Príhovor o prijímaní migrantov pritom pápež predniesol aj pred prezidentim Macronom, ktorého vláda plánuje prijať tvrdšie opatrenia na kontrolu migrácie, poukazuje AFP.
Potrebujeme šok svedomia
Ako píše Vatican news, pápež v úvode príhovoru zdôraznil, že ťažkosti pri prijímaní, ochrane, podpore a integrácii nechcených ľudí sú viditeľné pre každého, ale hlavným kritériom nemôže byť zachovanie vlastného blaha, ale ochrana ľudskej dôstojnosti.
František povzbudil ľudí, aby si viac všímali potreby chudobných a dávali im nádej – tak ako to urobil Ježiš. „Musíme začať od toho, od často mlčiaceho výkriku posledných, nie od špičkových študentov, ktorí, keďže sú dobre zabezpečení, dvíhajú hlas.“
Svätý Otec vyzval cirkev a občianskú spoločenosť, aby počúvala chudobných, ktorí nie sú číslami, ale tvárami, ktorí budú prijímaní do náručia nie počítaní. Podľa pontifika príbehy utečencov treba poznať a treba ich prijať, nie skrývať.
„Samotné zapojenie inštitúcií nestačí, potrebujeme šok svedomia, aby sme povedali „nie“ nezákonnosti a „áno“ solidarite, ktorá nie je kvapkou v mori, ale základným prvkom na čistenie jej vôd.“
„Tých, ktorí u nás hľadajú útočisko, by sme nemali vnímať ako bremeno, ktoré treba znášať: ak ich budeme považovať za bratov, budú pre nás predovšetkým darom.“
Pápež sa postavil proti potratom a eutanázii
František v príhovore poukázal, že skutočnou sociálnou výzvou nie je ani tak nárast problémov, ale oslabenie obáv. „Kto sa dnes zblíži s mladými ľuďmi, ktorí sú odkázaní sami na seba, ktorí sú ľahkou korisťou zločinu a prostitúcie? Kto je blízko ľuďom zotročenými prácou, ktorá by ich mala urobiť slobodnejšími?
Kto má starosť o vydesené rodiny, ktoré sa boja budúcnosti a príchodu nových bytostí na svet? Kto počúva výkriky osamelých starších ľudí, ktorých namiesto ocenenia posielajú na odpočinok s falošne dôstojnou vyhliadkou na sladkú smrť, ktorá je v skutočnosti slanšia ako vody mora? Kto myslí na nenarodené deti odmietnuté v mene falošného práva na pokrok…? Kto hľadí so súcitom za svoje brehy, aby počul výkriky utrpenia prichádzajúce zo severnej Afriky a Blízkeho východu? Koľko ľudí žije ponorených do násilia a trpí nespravodlivosťou a prenasledovaním,“ apeloval pápež.

Pontifex navštívil prístavné mesto v rámci podujatia „Stredomorie, mozaika nádeje“. V sobotu sa stretne s prezidentom Macronom.
„(Migrácia) je realitou naše doby – procesom, ktorý zahŕňa tri krajiny okolo Stredozemného mora, a musí byť riadená s rozumnou prezieravosťou vrátane európskej odpovede,“ dodal.
„Najviac zo všetkého rezonuje výkrik bolesti, ktorý mení Stredozemné more, 'mare nostrum', z kolísky civilizácie na 'mare mortuum', cintorín dôstojnosti,“ uviedol František, pričom, ako vysvetľuje TASR, František použil latinské výrazy pre slovné spojenia "naše more" a "more smrti".
Svätý Otec tiež navrhol zvážiť zriadenia konferencie stredomorských biskupov, ktorá by umožnila ďalšie možnosti a väčšiu reprezentáciu cirkvi v regióne.
Podľa Úradu vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR) prišlo do Európy tento rok cez Stredozemné more asi 178.500 migrantov a asi 2500 ich zahynulo alebo je nezvestných.
Spôsob, akým sa európske krajiny vypriadavajú s veľkým počtom migrantov prichádzajúcich zo severnej Afriky a Blízkeho východu, sa dostal do popredia po tom, čo minulý týždeň prišli behom niekoľkých dní na taliansky ostrov Lampedusa tisíce migrantov.
Vlády niekoľkých európskych krajín vrátane Talianska, Maďarska či Poľska pritom vedú otvorení kritici migrácie. František tak vyzval ľudí, aby si "vypočuli výkriky bolesti" zo severnej Afriky a Blízkeho východu a odsúdil "zastralý a bojovný nacionalizmus".
Dnes treba vedieť
Pápež František v nedeľu uviedol, že sa jeho zdravotný stav zlepšuje, no naďalej mu hlas nefunguje tak, ako by mal. „Ani dnes nebudem môcť všetko prečítať,“ povedal počas modlitby Anjel Pána. Asistoval mu Paolo Braida, ktorý prečítal pápežovo posolstvo aj poznámky po modlitbe. (cna)
Vedúceho farského speváckeho zboru, ktorý sexuálne zneužíval svojich zverencov, odsúdil pražský súd na štvorročné väzenie. Muž v rokoch 2002 – 2012 zneužil 16 chlapcov, tí jeho počínanie neohlásili, keďže sa priatelil s ich rodičmi. Všetko sa prevalilo až v poslednom období, keď sú už obete dospelé. (christnet)
K bombovému útoku na účastníkov omše na Filipínach sa prihlásil Islamský štát
Pri útoku podľa polície zahynuli najmenej štyria ľudia.
Žilinský a banskobystrický biskup napísali na 1. adventnú nedeľu svojim veriacim pastiersky list, kde vyzvali na akceptovanie svätého prijímania do úst aj do ruky. Biskupi Chovanec a Galis apelujú na veriacich, aby mali k Eucharistii úctu. „Je úlohou konferencie biskupov, aby určila, ako majú veriaci prijímať Eucharistiu. Či na kolenách alebo postojačky,“ píšu pastieri veriacim.
Vlani v Českej republike prijalo katolícky krst 17 712 osôb, sviatosť manželstva si vyslúžilo 4 400 párov a 20 660 pohrebov viedli kňazi. Náklady na mzdy a réžiu farností predstavovali 1,9 miliardy korún, čo je asi 78,26 milióna eur, a náklady na duchovnú činnosť predstavovali spolu 3,367 miliardy korún, teda približne 138,69 milióna eur. (katyd)
Týždenný súhrn diania v kresťanskom svete:
- Pápež František sa údajne rozhodol vziať kardinálovi Burkeovi plat aj vatikánsky byt.
- Ničenie životného prostredia je urážkou Boha. Františkov odkaz na klimatickej konferencii prečítal kardinál Parolin. Pápež zo zdravotných dôvodov do Dubaja necestoval.
- Od roku 2018 do roku 2022 eviduje Katolícka cirkev na Slovensku 33 nahlásených prípadov sexuálneho zneužívania.
- V diecézach Žilina a Banská Bystrica sa čítali pastierske listy.
- Novým biskupom Apoštolskej cirkvi na Slovensku bude pastor bratislavského zboru Pavol Zsolnai.
- Pri bombovom útoku na katolíckej omši na Filipínach prišli o život traja ľudia.
Pri bombovom útoku na katolíckej omši na Filipínach prišli o život traja ľudia
K explózii došlo počas pravidelnej bohoslužby v telocvični Štátnej univerzity Mindanao v Marawi, najväčšom moslimskom meste v krajine.
V aktuálnom súhrne diania v kresťanskom svete sa dozviete:
- čo ponúka denník Postoj svojim čitateľom na začiatku Adventu,
- ako zareagoval kardinál Burke na správy o krokoch pápeža voči nemu
- a aké čísla priniesla historicky prvá štatistika KBS o prípadoch zneužívania.
Pápež František sa po pľúcnej infekcii zotavuje a jeho stav sa zlepšuje. Takmer 87-ročný pontifex už nemá horúčku a pokračuje v liečbe. Aby nebolo ohrozené jeho zotavovanie pre teplotné výkyvy, nedeľnú modlitbu Anjel Pána vykoná zo svojej rezidencie. Prechod medzi teplom a klimatizáciou je aj dôvodom, prečo František necestoval do Dubaja. (kathpress)
Slová pápeža na klimatickej konferencii
Ničenie životného prostredia je urážkou Boha. Františkov odkaz prečítal Parolin
Túžba vyrábať a vlastniť podľa pápeža pretvára životné prostredie na predmet nespútaného vykorisťovania. Účastníkov konferencie vyzval na dosiahnutie pokroku pri riešení klimatickej krízy s cieľom zastaviť globálne otepľovanie.