Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
23. september 2023, 15:26

František v Marseille

Migranti nevtrhávajú do Európy, hľadajú prijatie

Migranti nevtrhávajú do Európy, hľadajú prijatie

Foto: TASR/AP

„Najviac zo všetkého rezonuje výkrik bolesti, ktorý mení Stredozemné more, ‚mare nostrum‘, z kolísky civilizácie na ‚mare mortuum‘, cintorín dôstojnosti,“ povedal pápež.

Pápež František na záverečnom zasadnutí 3. ročníka Stredomorského stretnutia v svojom prejave odsúdil „bojovný nacionalizmus“ a vyzval na celoeurópsku reakciu na migráciu, aby sa zo Stredozemného mora nestal „cintorín dôstojnosti“.

Pápežov príhovor si vypočul aj francúzsky prezident Emmanuel Macron. Príhovor, okrem výslovného odkazu na migračnú krízu, obsahoval témy, na ktoré majú pápež a prezident rozdielne názory. František sa postavil proti eutanázii a vyslovil starosť o osud nenarodených detí, „odmietnutých v mene falošného práva na pokrok“. Macronova vláda dokonca plánuje prijať tvrdšie opatrenia na kontrolu migrácie, poukazuje AFP.

Ľudia, ktorí riskujú svoje životy na mori, podľa Františka nepodnikajú vpády do Európy ale hľadajú prijatie, informuje TASR podľa správ agentúr Reuters a AFP.  Pápež František sa prihovoril za prijímanie migrantov počas dlhého príhovoru, ktorý predniesol

Príhovor o prijímaní migrantov pritom pápež predniesol aj pred prezidentim Macronom, ktorého vláda plánuje prijať tvrdšie opatrenia na kontrolu migrácie, poukazuje AFP.

Potrebujeme šok svedomia

Ako píše Vatican news, pápež v úvode príhovoru zdôraznil, že ťažkosti pri prijímaní, ochrane, podpore a integrácii nechcených ľudí sú viditeľné pre každého, ale hlavným kritériom nemôže byť zachovanie vlastného blaha, ale ochrana ľudskej dôstojnosti.

František povzbudil ľudí, aby si viac všímali potreby chudobných a dávali im nádej – tak ako to urobil Ježiš. „Musíme začať od toho, od často mlčiaceho výkriku posledných, nie od špičkových študentov, ktorí, keďže sú dobre zabezpečení, dvíhajú hlas.“

Svätý Otec vyzval cirkev a občianskú spoločenosť, aby počúvala chudobných, ktorí nie sú číslami, ale tvárami, ktorí budú prijímaní do náručia nie počítaní. Podľa pontifika príbehy utečencov treba poznať a treba ich prijať, nie skrývať.

„Samotné zapojenie inštitúcií nestačí, potrebujeme šok svedomia, aby sme povedali „nie“ nezákonnosti a „áno“ solidarite, ktorá nie je kvapkou v mori, ale základným prvkom na čistenie jej vôd.“

„Tých, ktorí u nás hľadajú útočisko, by sme nemali vnímať ako bremeno, ktoré treba znášať: ak ich budeme považovať za bratov, budú pre nás predovšetkým darom.“

Pápež sa postavil proti potratom a eutanázii

František v príhovore poukázal, že skutočnou sociálnou výzvou nie je ani tak nárast problémov, ale oslabenie obáv. „Kto sa dnes zblíži s mladými ľuďmi, ktorí sú odkázaní sami na seba, ktorí sú ľahkou korisťou zločinu a prostitúcie? Kto je blízko ľuďom zotročenými prácou, ktorá by ich mala urobiť slobodnejšími?

Inzercia

Kto má starosť o vydesené rodiny, ktoré sa boja budúcnosti a príchodu nových bytostí na svet? Kto počúva výkriky osamelých starších ľudí, ktorých namiesto ocenenia posielajú na odpočinok s falošne dôstojnou vyhliadkou na sladkú smrť, ktorá je v skutočnosti slanšia ako vody mora? Kto myslí na nenarodené deti odmietnuté v mene falošného práva na pokrok…? Kto hľadí so súcitom za svoje brehy, aby počul výkriky utrpenia prichádzajúce zo severnej Afriky a Blízkeho východu? Koľko ľudí žije ponorených do násilia a trpí nespravodlivosťou a prenasledovaním,“ apeloval pápež.

Čítajte tiež

„(Migrácia) je realitou naše doby – procesom, ktorý zahŕňa tri krajiny okolo Stredozemného mora, a musí byť riadená s rozumnou prezieravosťou vrátane európskej odpovede,“ dodal.

„Najviac zo všetkého rezonuje výkrik bolesti, ktorý mení Stredozemné more, 'mare nostrum', z kolísky civilizácie na 'mare mortuum', cintorín dôstojnosti,“ uviedol František, pričom, ako vysvetľuje TASR, František použil latinské výrazy pre slovné spojenia "naše more" a "more smrti".

Svätý Otec tiež navrhol zvážiť zriadenia konferencie stredomorských biskupov, ktorá by umožnila ďalšie možnosti a väčšiu reprezentáciu cirkvi v regióne.

Podľa Úradu vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR) prišlo do Európy tento rok cez Stredozemné more asi 178.500 migrantov a asi 2500 ich zahynulo alebo je nezvestných.

Spôsob, akým sa európske krajiny vypriadavajú s veľkým počtom migrantov prichádzajúcich zo severnej Afriky a Blízkeho východu, sa dostal do popredia po tom, čo minulý týždeň prišli behom niekoľkých dní na taliansky ostrov Lampedusa tisíce migrantov.

Vlády niekoľkých európskych krajín vrátane Talianska, Maďarska či Poľska pritom vedú otvorení kritici migrácie. František tak vyzval ľudí, aby si "vypočuli výkriky bolesti" zo severnej Afriky a Blízkeho východu a odsúdil "zastralý a bojovný nacionalizmus".
 

Dnes treba vedieť

03. december 2023, 10:02
Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.