Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Tlačové správy
23. september 2023

Ak ide o deti a ich zdravie, excel musí ustúpiť!

Ak ide o deti a ich zdravie, excel musí ustúpiť!

foto: mamaaja.sk

Pre nás, rodičov, sú deti všetkým. Dávame im lásku a staráme sa o ne. Ak trpí dieťa, rodič trpí dvojnásobne. Bezmocnosť, keď rodič nedokáže dieťaťu pomôcť a byť pri ňom v ťažkých chvíľach, je neopísateľná. Choroba alebo úraz, ktoré dieťa pripútajú na nemocničné lôžko, patria k najťažším a najstresujúcejším situáciám.

Štandard vyspelého západného sveta sme dobehli v mnohom. Máme nákupné centrá, internetové pripojenie je všadeprítomné a Trabant je relikviou minulosti. 

Pediatrické nemocničné oddelenia napriek tomu nezodpovedajú ani minimálnym štandardom 21. storočia. Zostali na úrovni 60-tych až 80-tych rokov, kedy vznikali. Za socializmu boli hospitalizácie bez rodičov bežné, podobne ako jasle od pol roka veku dieťaťa. A to sa musí zmeniť. Dnešný štandard je úplne odlišný.  

Rodina vždy bola, je a bude ústrednou témou KDH. Ja ako matka by som chcela byť v nemocnici so svojím dieťaťom, keď je hospitalizované.

Nepovažujem za normálne, aby sme v 21. storočí nemali vytvorené podmienky pre prítomnosť rodičov v nemocnici pri dieťati, keď je mu skutočne ťažko. Je zarážajúce, že štát za 30 rokov postavil len jednu nemocnicu a pri rekonštrukcii tých, ktoré už stoja, sa na tento problém vôbec nemyslí.

Nejde pritom o jadrovú fyziku. Áno, na všetko treba peniaze, ale benefity pre deti a ich rodičov budú mnohonásobné. Pokiaľ ide o deti a ich zdravie, excel musí ustúpiť. 

V súčasnosti môže rodič zostať s dieťaťom v nemocnici, ale zväčša len na nejakej stoličke. Nemocnice v menších mestách vedia skôr zabezpečiť pre rodiča možnosť zostať so svojím potomkom, ale opäť je to za bojových podmienok.

Inzercia

Poznám prípad, keď mamička, ktorej malá dcéra bola hospitalizovaná v Humennom s naozaj vážnym ochorením, dokázala byť so svojou dcérou počas hospitalizácie len vďaka tomu, že jej rodičia bývali neďaleko. Striedala sa s nimi. Keď už nevládala, išla sa k nim domov na niekoľko hodín vyspať a vtedy ju pri lôžku dcéry vystriedala stará mama.    

Častým argumentom je, že lekári si neprajú prítomnosť rodičov v nemocnici pri dieťati. Zvyknú sa používať argumenty o tom, že rodičia sú hysterickí a zdravotníckemu personálu len zavadzajú.

Na druhej strane, rodičia v nemocniciach môžu sestrám a lekárom v mnohom pomôcť. Inštruovaný rodič je nápomocný, často dokáže urobiť celý servis okolo vlastného dieťaťa. Nehovoriac o tom, že pre zoslabnuté a vystresované dieťa má prítomnosť rodiča pozitívny psychologický efekt a je prínosom v procese liečby.  

My v KDH budeme presadzovať, aby rodičia mohli byť prítomní počas hospitalizácie detí v nemocnici. Deti aj rodičia si to zaslúžia.

​Martina Holečková,
členka vedenia KDH, odborníčka na rodinnú a sociálnu politiku

Objednávateľ: Kresťanskodemokratické hnutie, Šafárikovo námestie 77/4, 811 02 Bratislava, IČO: 00586846
Dodávateľ: POSTOJ MEDIA, s. r. o., Pražská 11, 811 04 Bratislava, IČO: 50205668

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.