Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
24. september 2023, 09:22

Pápež počas letu z Marseille

František odsúdil potraty a eutanáziu, hovoril o zlom súcite

František odsúdil potraty a eutanáziu, hovoril o zlom súcite

Foto: TASR/AP

Svätý Otec varoval, aby sme sa nehrali s ľudským životom. František tiež vyzval k integrácii migrantov a vyjadril sa aj k vojne na Ukrajine. Podľa neho je vojna ovplyvnená aj obchodom so zbraňami.

Pápež František počas sobotňajšej tlačovej konferencie v lietadle z Marseille do Ríma odsúdil eutanáziu a potraty ako činy, ktoré sa „zahrávajú so životom“. Podľa pápeža existuje niečo ako „škaredý súcit“.

„So životom sa nezahráva ani na začiatku, ani na konci. S tým sa nehrá! Či už je to zákon, ktorý nenechá dieťa rásť v matkinom lone, alebo zákon eutanázie v chorobe a starobe,“ povedal pápež.

Podľa neho to nie je vec viery, ale je to ľudská vec. „Je to zlý súcit.“ Pápež takto reagoval na otázku francúzskej novinárky, ktorá sa ho pýtala, či hovoril s prezidentom Macronom v súkromnom rozhovore o eutanázii. Celý prepis tlačovky priniesol Vatican news.

Ako podotkla CNA, francúzska vláda sa pripravuje na schválenie kontroverzného zákona, ktorý by mohol v krajine legalizovať asistovanú samovraždu a eutanáziu. Hlasovanie bolo odložené kvôli návšteve pápeža na 26. – 28. septembra.

František odpovedal, že sa v sobotu s prezidentom Macronom o téme eutanázie nerozprával, ale k tejto otázke sa jasne vyjadril, keď ho francúzsky prezident minulý rok navštívil vo Vatikáne.

Macron, ktorý eutanáziu zaradil medzi svoje predvolebné sľuby, v apríli 2022 deklaroval inšpiráciu v belgickom modeli.

Pápež varoval, že sa to môže skončiť politikou „žiadnej bolesti“ a humanistickou eutanáziou.

Svätý Otec odporučil si prečítať knihu Lord of the World od Roberta Hugha z roku 1907. V tomto románe sú všetky rozdiely vrátane všetkej bolesti odstránené. Eutanázia a selekcia pred narodením nám podľa pápeža ukazuje, ako tento muž predvídal niektoré veci.

„Dnes by sme si mali dávať pozor na ideologické kolonizácie, ktoré ničia ľudský život a idú proti nemu. Keď sa ľudské bohatstvo dostane do dialógu medzi starými rodičmi a vnúčatami... sú vymazaní: sú starí, sú nanič. Nemôžeme sa hrať so životom,“ varoval pápež.

Inzercia

Ukrajinský ľud je umučený ľud

Pápež dostal aj otázku k Ukrajine. Novinár z ABC sa pýtal, ako vníma to, že v mierovej misii, ktorou poveril kardinála Zuppiho, nedosiahol žiaden konkrétny výsledok. „Cítite frustráciu?“ opýtal sa redaktor priamo pápeža.

„To je pravda, je cítiť určitú frustráciu, pretože štátny sekretariát robí všetko preto, aby tomu pomohol, a dokonca tam prišla aj misia Zuppiho.“

Podľa pápeža sa niečo darí s deťmi. Narážal na misiu Vatikánu, ktorý sa snaží o návrat ukrajinských detí z Ruska domov.

Pápež vyjadril názor, že táto vojna je ovplyvnená aj obchodom so zbraňami. „Ukrajinský ľud je umučený ľud,“ povedal pontifex, podľa ktorého sa nesmieme zahrávať s mučeníctvom tohto ľudu. „Musíme im pomôcť vyriešiť veci čo najrealistickejším spôsobom,“ povedal pápež.

Pápež počas tlačovej besedy na palube lietadla opäť vyzval na prijímanie migrantov a poukázal na zle zaobchádzanie s nimi. Hovoril príbehy niektorých z nich a upozornil, že mnohí sa stali obeťami obchodu s ľuďmi. František vyhlásil, že sa vracia k zásade, že migrantov treba integrovať.

„Ak ho nemôžete integrovať v svojej krajine, sprevádzajte ho a integrujte ho do jeho krajiny, ale nenechávajte ho v rukách týchto krutých obchodníkov s ľuďmi.“


 

Dnes treba vedieť

28. november 2023, 19:49

Pápež František zo zdravotných dôvodov zrušil plánovanú cestu do Dubaja. Koncom tohto týždňa sa tam mal zúčastniť na klimatickej konferencii COP28. V uplynulých dňoch pápež obmedzil svoje aktivity pre zápal na pľúcach. (tasr)

28. november 2023, 11:00

Najvyšší predstaviteľ Ukrajinskej gréckokatolíckej cirkvi Sviatoslav Ševčuk vyzval na novú encykliku o mieri. „Už dávno tu nebola autentická sociálna encyklika o mieri, hoci Laudato si’ a Fratelli tutti sa dotýkali rôznych aspektov. Avšak encyklika o mieri nebola, pričom by poslúžila na načrtnutie vývoja sociálnej náuky cirkvi v dnešných súvislostiach,“ povedal kyjevský arcibiskup v rozhovore pre agentúru ACI Stampa.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.