Medzi americkými biskupmi sú pred synodou vo Vatikáne ideologické rozpory

Kardinál Robert Walter McElroy. Foto: TASR/AP
„Takto začínajú americkí katolíci vnímať Cirkev: Ste buď za Tím František, alebo za Tím Strickland a Barron,“ povedala profesorka Natalia Imperatori-Lee. „To nie je zdravá situácia.“
Začiatkom budúceho mesiaca sa vo Vatikáne začína celosvetová synoda katolíckych duchovných a laikov. Potrvá od štvrtého do 29. októbra a na programe má aj kontroverzné témy ako úloha žien v cirkvi či začlenenie LGBTQ veriacich.
Nemožnosť dosiahnuť konsenzus v týchto citlivých témach naznačuje aj zloženie zástupcov katolíckej cirkvi zo Spojených štátov, ktorí sú vnímaní ako ideologickí rivali. Šesť duchovných podporuje snahy pápeža Františka o inkluzívnejšiu a vítajúcu cirkev a päť duchovných s konzervatívnejším pohľadom a skeptickým postojom k Františkovým prioritám.
Natalia Imperatori-Lee, profesorka náboženských štúdií na Manhattan College v New Yorku, sa preto obáva prehĺbenia rozporov medzi americkými katolíkmi.
"Polarizácia krajiny prenikla do cirkvi spôsobom, že z nej nevidíme cestu von. Synoda má byť o počúvaní, pokore a ochote zmeniť sa, ale to nie je to, na čo sú duchovní vyškolení," dodala. "Veľká časť kléru je neochotná nechať sa v čomkoľvek poučiť, a to bude skutočný problém," dodala.
Sám František čelí kritike konzervatívnych katolíkov v USA. Na augustovom stretnutí s jezuitskými kňazmi v Portugalsku napadol "zaostalosť" niektorých konzervatívcov a povedal, že nahradili vieru ideológiou.

Okrem biskupov sa októbrovej synody zúčastnia aj desiatky laikov s hlasovacím právom. Vrátane žien.
Pápežovi kritici tvrdia, že cirkev by mohli roztrhať diskusie na vysokej úrovni o problémoch, ako je posilnenie postavenia žien a začlenenie LGBTQ. Konzervatívny americký kardinál Raymond Burke v najnovšej knihe preto nazýva synodu "Pandorinou skrinkou".
"Je to výsmech, že sa tieto veci vôbec navrhujú na diskusiu. Bohužiaľ, môže sa stať, že niektorí označia za schizmatikov tých, ktorí nesúhlasia s navrhovanými zmenami," napísal vo verejnom liste v auguste biskup Joseph Strickland z Tylera v Texase. "Namiesto toho tí, ktorí by navrhovali zmeny toho, čo sa zmeniť nedá, sa snažia ovládnuť Kristovu Cirkev, a to sú skutoční schizmatici," dodal biskup.
Účastníci synody budú hlasovať o konečnom dokumente, ktorý bude predložený pápežovi Františkovi na posúdenie. Mnohých konzervatívcov znepokojujú nielen horúce témy v programe, ale aj novinka, že laici vrátane žien majú právo hlasovať o dokumente spolu s biskupmi.
Medzi delegátov synody z USA, ktorých vybral František, patria traja muži, ktorých vymenoval za kardinálov – arcibiskupi Blase Cupich z Chicaga a Wilton Gregory z Washingtonu a biskup Robert McElroy zo San Diega.
McElroy v marci napísal, že cirkev by mala odstrániť prekážky pre ženy vo vedení farností a diecéz a umožniť im kázať a slúžiť ako diakonky. V rámci katolíckej LGBTQ komunity existuje "úzkosť" z vnímania, že ich cirkev a niektorí z jej vodcov odsudzujú, napísal.
Tvrdo ho za to odsúdili konzervatívni katolíci. Biskup Thomas Paprocki zo Springfieldu v štáte Illinois naznačil, že kardinál by sa mohol dopúšťať herézy.

Rozhovor s talianskym teológom Pierom Codom o pápežových názoroch na vojnu, synode aj o formách cirkvi v treťom tisícročí.
Do Františkovho výberu pre synodu patrí aj jezuita James Martin, ktorý sa dlhodobo zasadzuje za väčšie začlenenie LGBTQ do cirkvi. "Na synodách by mali byť všetky hlasy vítané," povedal. "Hovorí Duch Svätý iba prostredníctvom kardinálov, arcibiskupov a biskupov? To je veľmi zvláštna teológia Ducha," pripomenul.
Druhú časť tvorí predseda Biskupskej konferencie USA (USCCB) arcibiskup Timothy Broglio z Arcidiecézy pre vojenské služby, kardinál Timothy Dolan z New Yorku a biskupi Daniel Flores z Brownsville v Texase, Robert Barron z Winona-Rochester v Minnesote a Kevin Rhoades z Fort Wayne-South Bend v Indiane.
Biskup Barron si získal veľkú podporu v globálnej mediálnej organizácii Word on Fire. Po ubezpečeniach pápeža Františka, že synoda nebude fórum na zmenu cirkevnej doktríny, vyjadril úľavu. Ocenil aj rozdielne názory synodálnych delegátov vybraných USCCB a Františkom.
"Americká delegácia, keď sa na celú vec pozriete (s odstupom), (to) ideologicky vyvažuje. Takže si myslím, že sa to pápežovi páči," povedal Barron pre Fox News Digital.
Profesorka Natalia Imperatori-Lee má iný názor. "Takto začínajú americkí katolíci vnímať Cirkev: Ste buď za Tím František alebo za Tím Strickland a Barron,“ povedala. "To nie je zdravá situácia."
Profesorka na Boston College Cathleen Kavenyová sa špecializuje na vzťah práva, náboženstva a morálky. O nadchádzajúcej synode hovorí: "Konzervatívci sa obávajú, že to zmení doktrínu v kontroverzných otázkach. Liberáli sa obávajú, že to doktrínu v týchto otázkach nezmení."
Dnes treba vedieť
Pápež František v nedeľu uviedol, že sa jeho zdravotný stav zlepšuje, no naďalej mu hlas nefunguje tak, ako by mal. „Ani dnes nebudem môcť všetko prečítať,“ povedal počas modlitby Anjel Pána. Asistoval mu Paolo Braida, ktorý prečítal pápežovo posolstvo aj poznámky po modlitbe. (cna)
Vedúceho farského speváckeho zboru, ktorý sexuálne zneužíval svojich zverencov, odsúdil pražský súd na štvorročné väzenie. Muž v rokoch 2002 – 2012 zneužil 16 chlapcov, tí jeho počínanie neohlásili, keďže sa priatelil s ich rodičmi. Všetko sa prevalilo až v poslednom období, keď sú už obete dospelé. (christnet)
K bombovému útoku na účastníkov omše na Filipínach sa prihlásil Islamský štát
Pri útoku podľa polície zahynuli najmenej štyria ľudia.
Žilinský a banskobystrický biskup napísali na 1. adventnú nedeľu svojim veriacim pastiersky list, kde vyzvali na akceptovanie svätého prijímania do úst aj do ruky. Biskupi Chovanec a Galis apelujú na veriacich, aby mali k Eucharistii úctu. „Je úlohou konferencie biskupov, aby určila, ako majú veriaci prijímať Eucharistiu. Či na kolenách alebo postojačky,“ píšu pastieri veriacim.
Vlani v Českej republike prijalo katolícky krst 17 712 osôb, sviatosť manželstva si vyslúžilo 4 400 párov a 20 660 pohrebov viedli kňazi. Náklady na mzdy a réžiu farností predstavovali 1,9 miliardy korún, čo je asi 78,26 milióna eur, a náklady na duchovnú činnosť predstavovali spolu 3,367 miliardy korún, teda približne 138,69 milióna eur. (katyd)
Týždenný súhrn diania v kresťanskom svete:
- Pápež František sa údajne rozhodol vziať kardinálovi Burkeovi plat aj vatikánsky byt.
- Ničenie životného prostredia je urážkou Boha. Františkov odkaz na klimatickej konferencii prečítal kardinál Parolin. Pápež zo zdravotných dôvodov do Dubaja necestoval.
- Od roku 2018 do roku 2022 eviduje Katolícka cirkev na Slovensku 33 nahlásených prípadov sexuálneho zneužívania.
- V diecézach Žilina a Banská Bystrica sa čítali pastierske listy.
- Novým biskupom Apoštolskej cirkvi na Slovensku bude pastor bratislavského zboru Pavol Zsolnai.
- Pri bombovom útoku na katolíckej omši na Filipínach prišli o život traja ľudia.
Pri bombovom útoku na katolíckej omši na Filipínach prišli o život traja ľudia
K explózii došlo počas pravidelnej bohoslužby v telocvični Štátnej univerzity Mindanao v Marawi, najväčšom moslimskom meste v krajine.
V aktuálnom súhrne diania v kresťanskom svete sa dozviete:
- čo ponúka denník Postoj svojim čitateľom na začiatku Adventu,
- ako zareagoval kardinál Burke na správy o krokoch pápeža voči nemu
- a aké čísla priniesla historicky prvá štatistika KBS o prípadoch zneužívania.
Pápež František sa po pľúcnej infekcii zotavuje a jeho stav sa zlepšuje. Takmer 87-ročný pontifex už nemá horúčku a pokračuje v liečbe. Aby nebolo ohrozené jeho zotavovanie pre teplotné výkyvy, nedeľnú modlitbu Anjel Pána vykoná zo svojej rezidencie. Prechod medzi teplom a klimatizáciou je aj dôvodom, prečo František necestoval do Dubaja. (kathpress)
Slová pápeža na klimatickej konferencii
Ničenie životného prostredia je urážkou Boha. Františkov odkaz prečítal Parolin
Túžba vyrábať a vlastniť podľa pápeža pretvára životné prostredie na predmet nespútaného vykorisťovania. Účastníkov konferencie vyzval na dosiahnutie pokroku pri riešení klimatickej krízy s cieľom zastaviť globálne otepľovanie.