Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
27. september 2023

Anketa

Prečo by mal ísť kresťan voliť a podľa akých kritérií by sa mal rozhodovať?

Odpovedajú Ivan Eľko, Ján Duda, Rastislav Puchala, Bohumír Živčák, Renáta Vinczeová a Martin Luterán.

Prečo by mal ísť kresťan voliť a podľa akých kritérií by sa mal rozhodovať?

Pred sobotnými parlamentnými voľbami sme položili evanjelickému biskupovi, katolíckemu kňazovi a aktívnym laikom otázku:

„Prečo by mal ísť kresťan v sobotu voliť a podľa akých kritérií by sa mal rozhodovať pri výbere strany, prípadne kandidátov?“

Foto: Postoj/Adam Rábara

Ivan Eľko, generálny biskup ECAV na Slovensku

Naša cirkev prešla poltisícročím vlastnej histórie za rozličných spoločenských a politických podmienok. Generácie našich predkov sa mnohokrát zasadili za právo a spravodlivosť. Ich odkaz je pre nás poučením. Určite jestvujú hodnoty, podľa ktorých sa môžeme orientovať.

Napríklad múdrosť, kultivovanosť a čestnosť kandidovaných, odmietnutie ideológií fašizmu a komunizmu, hájenie záujmov Slovenska, názor na manželstvo ako zväzok muža a ženy, úcta k ľudskej bytosti a ochrana jej života od počatia po prirodzenú smrť, vnímanie Slovenska v jeho komplexnosti a dbanie o rozvoj regiónov, úcta k parlamentnej demokracii, zachovanie občianskeho charakteru štátu a jeho inštitúcií.

Dôležité je neprijímať iba pasívne a porazenecky ďalší vývoj udalostí, ale aktívne vyjadriť svoj občiansky postoj pri volebných urnách.

Foto: Postoj/Pavol Rábara

Bohumír Živčák, líder spoločenstva Rieka života

Predvolebné súboje odkrývajú úmysly kandidátov i strán. Kresťan má vo svojej DNA (po krste) poslanie rozoznávať realitu. Aj keď to niekedy vyzerá beznádejne, sme zodpovední za svoju voľbu a svojou voľbou za budúcnosť krajiny, v ktorej žijeme a v ktorej budú žiť naše deti.

Počúvajme pozorne, čítajme medzi riadkami a hlavne sledujme aj konzistentnosť výrokov jednotlivých strán a kandidátov. Politika je svetom kompromisov, ale na niektoré kompromisy nemáme právo. Môj kandidát musí mať morálny kredit, integrálnu osobnosť (neskorumpovateľný), kompetentný intelekt a schopnosť pracovať v tíme.

Foto: Postoj/Andrej Lojan

Rastislav Puchala, spisovateľ

Kresťanská myšlienka Boha je sama osebe myšlienkou praktickou, tvrdí Johann Baptiste Metz a v tomto s ním nemožno nesúhlasiť. Kresťan je nielen súčasťou spoločnosti, ale aj jej spolutvorcom.

Inzercia

Trúfnem si povedať, že nemáme sedieť v kúte, ale určovať trendy rozvoja spoločnosti, ináč ich budú určovať iba tí druhí. Takto s nimi vieme vstúpiť do plodnej dialektiky. Z uvedeného je hádam zrejmé, že účasť na voľbách považujem za akési povinné minimum spoločenskej angažovanosti kresťana, pri ktorom však nemožno skončiť.

Treba ísť ďalej, byť aktívny, prinášať myšlienky, ponúkať reflexiu. Ak však nejdem voliť, nemám nárok na vstup do verejného diskurzu. Ja ako kresťan a demokrat západného strihu voliť pochopiteľne pôjdem a vybral som si stranu, ktorá je ako kresťanská, tak aj demokratická.

Foto: Postoj/Martin Buzna

Ján Duda, farár v Dlhej nad Oravou

Prečo by mal ísť kresťan voliť? Priznám sa, že motivácia ísť voliť je tentoraz veľmi slabá, ak nie žiadna. Napriek tomu som presvedčený, že sa treba premôcť a ísť voliť podľa svojho svedomia, aj keď to bude voľba menšieho zla.

V tom je už vyslovené aj kritérium: aby to zlo, ktorému ako kresťan dám hlas, bolo najmenšie. Azda uľahčím svojmu svedomiu tým, že budem krúžkovať konkrétne osoby.

Foto: Postoj/Andrej Lojan

Martin Luterán, rektor Kolégia Antona Neuwirtha

Spravodlivosť, sloboda, subsidiarita a spoločné dobro (princípy katolíckeho sociálneho učenia) sú vždy dobrými kritériami na posudzovanie politických strán a kandidátov. Môj ideálny politik či strana sa učí z minulosti a tradície a chápe, že jeho úlohou nie je budovať silný štát či zabezpečiť ekonomický rast, ale vytvoriť také podmienky, aby som ja vlastnou aktivitou a podnikavosťou robil lepším život svojej rodiny, komunity a cirkvi.

Môj ideálny politik vie, že jeho hlavnou úlohou je neprekážať ľuďom v ich tvorivosti a zľahčovať im žiť morálne dobrý život. Ak ideálny politik nie je k dispozícii, ešte stále je dobré ísť voliť niekoho, kto je od tohto ideálu najmenej vzdialený. 

Foto: TASR/Henrich Mišovič

Renáta Vinczeová, generálna dozorkyňa ECAV

Za svoje politické názory, duchovné a morálne hodnoty sa nemôžeme hanbiť. Práve naše vlastné postoje, naša viera a presvedčenie sú šípkami k tomu-ktorému kandidátovi či politickej strane. Verím, že ako veriaci kresťania nezostaneme nemí a svoje postoje vyjadríme aj v najbližších voľbách.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.