Vatikánska sedma
V Ríme nebudú voľby, ale ani nuda. Prichádzajú noví kardináli a synoda
Týždenný súhrn diania v kresťanskom svete od redaktora Sveta kresťanstva Pavla Rábaru.

Ilustračná foto: TASR/AP
V aktuálnom súhrne sa dozviete:
- aké významné udalosti sa budú diať vo Vatikáne,
- čo je nové v kauze Marka Rupnika
- a v čom spočíva kontroverzia v súvislosti s potrestaným francúzskym kardinálom.
Najbližšie dni a hodiny budú volebnému dianiu na Slovensku len ťažko konkurovať iné udalosti. V kresťanskom svete však očakávame dve významné skutočnosti – vymenovanie nových kardinálov a začiatok zasadania synody.
Noví kardináli. V sobotu dopoludnia bude pápež František kreovať 21 nových kardinálov. Pôjde o deviate menovanie kardinálov počas jeho desaťročného pontifikátu. Na zozname nie je pražský arcibiskup Jan Graubner ani žiadny Slovák.
Ako sme pri Františkovi zvyknutí, medzi novými kardinálmi nechýba „prekvapenie“ v zmysle ocenenia celoživotnej pastoračnej práce. Kardinálom sa tak stane aj 96-ročný kapucínsky rehoľník Luis Dri, ktorý dlhé roky spovedá vo svätyni Panny Márie Pompejskej v Buenos Aires.
Zaujímavosťou je tiež udelenie červeného biretu hlavnému predstavenému saleziánov. Don Ángel Fernández Artime už avizoval, že po dohode s pápežom bude viesť rehoľu do leta 2024. Potom ho pápež v rámci cirkvi poverí novou úlohou, o ktorej predstavený saleziánov zatiaľ nevie.
Po sobote bude počet kardinálov voliteľov 136, pričom až 98 z nich vybral súčasný pápež. Za Benedikta XVI. bolo kreovaných 29 kardinálov, ktorí majú dnes hlasovacie právo, a len deväť kardinálov do 80 rokov dostalo titul ešte od Jána Pavla II.
Ako pripomína ACI Stampa, okrem červeného biretu a prsteňa pridelí zrejme pápež na konzistóriu každému novému kardinálovi aj rímsky kostol ako znak blízkosti k pápežovej pastoračnej starostlivosti v meste. Ide o čestný titul, kardinál chrám nespravuje.
Kolégium kardinálov sa totiž člení na tri rády: biskupský, kňazský, diakonský. V súčasnosti je v Ríme voľných 12 presbyterských titulov (kostolov), ktoré by mali byť pridelené kardinálom kňazom.
Jedným z nich je aj Bazilika svätej Sabíny na rímskom vrchu Aventín, ktorej titulárnym kardinálom bol až do svojej smrti v roku 2022 kardinál Jozef Tomko.
Okrem toho je uprázdnených aj jedenásť diakonií, teda kostolov s titulom diakonie, ktoré môžu obsadiť kardináli diakoni. Samozrejme, nie je isté, že pápež pridelí všetky voľné presbyterské a diakonské tituly. Môže aj ustanoviť nové, ako to už v minulosti urobil.

Už to vypukne. V sobotu večer sa bude na Námestí svätého Petra konať ekumenická modlitbová vigília, ktorú povedie Komunita Taizé. Má ísť o príležitosť zveriť prácu začínajúceho zasadania Biskupskej synody Duchu Svätému, uviedla Rímska diecéza.
Samotné zasadanie synody o synodalite (oficiálny názov je 16. generálne zhromaždenie Synody biskupov) otvorí slávnostná omša v stredu 4. októbra. Vo Svätopeterskej bazilike ju bude sláviť pápež František spolu s celým kardinálskym kolégiom vrátane jeho nových členov.
Až do konca októbra budú klerici aj laici vo Vatikáne diskutovať o témach, ktoré sa doteraz riešili na nižších úrovniach – od farností až po kontinenty.
Východiskom pre októbrové zasadnutie synody je dokument Instrumentum laboris, ktorý navrhuje rozlišovanie aj v niektorých „pálčivých“ otázkach vrátane diakonátu pre ženy, svätenia ženatých mužov či prístupu k rozvedeným a LGBTQ+ ľuďom.
Ako pripomína Catholic News Agency, toto zasadnutie Synody biskupov je výnimočné tým, že po prvý raz v histórii umožní hlasovanie aj delegátom, ktorí nie sú biskupmi. Takmer tretinu z 354 delegátov vybral priamo pápež a zahŕňa laikov, kňazov, zasvätené ženy a diakonov, pričom 54 hlasujúcich budú tvoriť ženy.
Výsledky hlasovania slúžia ako odporúčanie pre pápeža, ktorý z jeho záverov napíše dokument, ale to nastane až po skončení druhého zasadnutia, ktoré je v pláne v októbri 2024.
Ďalšie udalosti v skratke
Český kňaz a teológ Tomáš Halík vyzval na modlitby za Slovensko. Podľa neho majú voľby na Slovensku „veľký význam aj pre budúcnosť celého nášho kontinentu“.
Ján Bystriansky a Ján Dubecký vystúpili ako prví katolícki kňazi na himalájske Manaslu. Vedúcim výpravy na ôsmu najvyššiu horu sveta (8 163 m n. m.) bol jezuita Peter Dubovský, členom výpravy bol aj kňaz Libor Marek, ktorý výstup prerušil.
Foto: Facebook Peter Dubovský/TK KBS
Rehoľníčka, ktorá s Markom Rupnikom zakladala komunitu v Slovinsku, bola disciplinárne potrestaná. Ivanka Hosta viedla komunitu Loyola od roku 1994, teraz musí odísť a každý mesiac robiť púť a modliť sa za Rupnikove obete.
Biskup švajčiarskeho Bazileja vyzval na zrušenie povinného kňazského celibátu a na svätenie žien. „Podriadenosť žien v Katolíckej cirkvi je pre mňa nepochopiteľná. Sú potrebné zmeny,“ vyhlásil pred zasadnutím synody Felix Gmür.
Pápež František celebroval v sobotu vo francúzskom Marseille omšu pre vyše 60-tisíc ľudí. Deň pred tým navštívil aj pamätník venovaný námorníkom a migrantom, ktorí zahynuli na mori.
O čom píšu vatikanisti
Francúzsky kardinál Jean-Pierre Ricard, emeritný arcibiskup Bordeaux, nesmie verejne vykonávať kňazskú službu pre zneužívanie 14-ročného dievčaťa v roku 1987. Na konci minulého roka sa sám k svojmu zločinu priznal, mal vtedy 43 rokov a išlo o dievča v jeho farnosti.
Blog Il Sismografo upozorňuje, že Jean-Pierre Ricard sa tento týždeň dožil 79 rokov, a preto sa až do 25. septembra 2024 bude môcť zúčastniť na prípadnom konkláve.
Podľa denníka La Croix sa totiž zo sankcií uložených kardinálovi žiadna netýka jeho kardinálskeho postavenia, jeho práv a výsad, ktoré boli, naopak, kardinálovi Angelovi Becciuovi odobraté ešte pred súdnym procesom v kauze londýnskej nehnuteľnosti a dokonca pred vynesením rozsudku.
Francúzsky kardinál Jean-Pierre Ricard bol však obvinený, vyšetrovaný a odsúdený. „Pre kánonickú spravodlivosť ide o človeka vinného z veľmi závažných zločinov, ale zachováva si všetky svoje práva a výsady až do smrti. Šokujúce, ale pravdivé!“ komentuje Il Sismografo.
Nenechajte si ujsť

Päť údajných obetí Marka Rupnika vyšlo z anonymity a kritizujú pápeža a Rímsku diecézu za prístup ku kauze zneužívania.

Mnohí kresťania sa dnes pýtajú, ako odovzdať živú vieru svojim deťom, životným partnerom či priateľom. Nejde o novú otázku.

Když se mluví více o zákonu než o milosti, více o církvi než o Ježíši Kristu, vytváří se disproporce, která zatemňuje ty ctnosti, které by měly být v kázáních nejvíce přítomny.
Knižná bodka
Keďže už bola reč o začínajúcej sa synode v Ríme, možno sa zastaviť pri pracovnom dokumente, z ktorého budú delegáti čerpať pri svojich diskusiách.
Dokument Instrumentum laboris vznikol na základe sumárov z jednotlivých kontinentov, kam prispela aj naša cirkev na Slovensku. Instrumentum laboris síce obsahuje aj spomínané „háklivejšie“ body, ale tie tvoria len malú časť 55-stranového dokumentu.
Materiál obsahuje základné idey, ktoré zdôvodňujú tému synodálneho zhromaždenia – ako mať cirkev viac synodálnu. Zahŕňa tiež desiatky otázok na rozlišovanie a nie všetky hneď polarizujú. Najbližší mesiac budeme o synode veľa počúvať, možno nie je zlý nápad pracovný nástroj si pozrieť a aspoň takto na diaľku participovať s účastníkmi vo Vatikáne.
Veď ako sa píše v Instrumentum laboris: „Krst vytvára medzi členmi cirkvi skutočnú spoluzodpovednosť, ktorá sa prejavuje účasťou všetkých, každého s jeho charizmami, na poslaní a budovaní cirkevného spoločenstva.“
Prajem vám príjemný začiatok októbra!