VATIKÁNSKA SEDMA: Vlk obetným baránkom

Kardinál Vlk prežíva zvláštne dni. Zverejnil už aj bilanciu takmer dvadsiatich rokov na čele pražskej arcidiecézy, no pápež Benedikt XVI. ho nie a nie odvolať. Naopak, české médiá akoby už videli na tomto významom poste jeho nástupcu a dookola vypočítavajú úlohy, ktoré pred ním stoja.

Sedemdesiatpäť rokov, kedy je každý biskup povinný ponúknuť pápežovi svoju demisiu, dovŕšil rešpektovaný český kardinál ešte v máji 2007. Benedikt XVI. mu funkčné obdobie predĺžil o dva roky, teda do mája 2009. Slávnostnou bodkou za Vlkovou érou mala byť septembrová návšteva pápeža v Českej republike. Končí sa január 2010 a nový pražský arcibiskup nikde.

Tipovačka

Médiá za týmto „meškaním“ vidia samozrejme politiku. Vatikán je v úzkych, ukazuje dlhé váhanie nad Vlkovým nástupcom, znie veľavravný nadpis jedného z článkov, ktoré sa v posledných mesiacoch čoraz častejšie objavujú v českých médiách. „To, že už po druhýkrát bolo oznámenie mena nového pražského arcibiskupa odložené - prvýkrát bolo avizované na jeseň, druhýkrát na 6. januára - svedčí o hlbokom konflikte okolo menovania,“ tvrdí v texte teológ Ivan Odilo Štampach.

K téme:
Kardinál Vlk pred odchodom do dôchodku privíta pápeža a vyjadrí sa k voľbám
Šieste prikázanie pre politikov
Zdieľať

Čakanie na arcibiskupa si médiá skracujú prinášaním zaručených informácií o dni „D“ a nástupcovi „N“. Keďže 6. január nevyšiel, ďalším tipom je prvá februárová sobota. Prečo tento deň? To asi netuší ani Mladá fronta Dnes, ktorá dátum priniesla. V zálohe sú aj ďalšie termíny: Veľká noc a máj, kedy kardinál Vlk oslávi 78. narodeniny a tretí rok nadsluhovania.

Zaujímavejšie sú však „zaručené mená“ na novom poste. Ešte v septembri priniesli Lidové noviny štvoricu mien: královohradecký biskup Dominik Duka, litoměřický biskup Jan Baxant, olomoucký arcibiskup a predseda Českej biskupskej konferencie Jan Graubner a pražský pomocný biskup a bývalý novembrový tribún Václav Malý. Podľa Mladej fronty Dnes sa výber časom zúžil už len na dve mená: favorita Duku a zaostávajúceho Baxanta.

Memoáre

Kým médiá usilovne tipujú, kardinál Vlk bilancuje uplynulé desaťročia. Na svojej stránke Kardinal.cz na pokračovanie zverejnil trojdielny bilančný rozhovor (tu a tu a tu). V celkovom rozsahu cca 30 normostrán ho možno považovať za dobrý základ zaujímavých memoárov. Odchádzajúci pražský arcibiskup sa v ňom nevenuje len cirkevnému, ale aj politickému dianiu. Nevyhol sa ani tradičnej kritike prezidenta Klausa, s ktorým si už dlho nevie prísť na meno. Zaujímavé je jeho vyznanie, že z kolegov v kardinálskom zbore sú jeho najbližšími emeritný arcibiskup Milána, kardinál Carlo M. Martini, ktorý bol počas konkláve v roku 2005 pasovaný za vodcu „liberálneho“ krídla, a nemecký kardinál Karl Lehman.

Najinšpiratívnejšie sú však pasáže o ekumenickom a medzináboženskom dialógu, kde sa kardinál cíti najviac doma. Určite aj vďaka jeho príslušnosti k hnutiu Fokoláre. Okrem modlitby Pána či vyznania viery nás, podľa Vlka, s inými kresťanskými cirkvami spája aj „spoločná bolesť, že nemôžeme ešte spoločne sláviť eucharistiu, keď sme takto hlboko jedno, keď sme akoby jednou cirkvou, ako to vždy cítime“. Práve jednota kresťanov a dialóg so svetom sú podľa neho hlavnými výzvami súčasného pápeža.

Za všetkým je ... politika

Vráťme sa však k médiám. Ich presvedčenie, že za „meškajúcim“ menovaním je politika, nemusí byť napokon až tak mimo. Problémom však nie je cirkevná, ale česká politika. Podľa úvahy vedúceho českej redakcie Vatikánskeho rozhlasu Milana Glásera Svätá stolica čaká na riadne zvolenú českú vládu. V novembri sa totiž s českým úradníckym premiérom Janom Fišerom dohodla, že do volieb nebudú obe strany otvárať žiadne závažné témy. Menovanie Vlkovho nástupcu by mohlo byť jednou z nich. „Podľa tzv. modus vivendi, ktoré vo vzťahoch s Vatikánom platilo za prvej republiky, sa totiž Svätá stolica pred menovaním už vybraného kandidáta vypytuje najprv na stanovisko štátnej moci. Vatikán dodnes so všetkými štátmi, s ktorými má naviazané plné diplomatické vzťahy, túto prax dodržiava,“ konštatuje Gláser.

Ak by sa táto reálna úvaha ukázala byť správnou, kardinál Vlk si bude musieť ešte niekoľko mesiacov pretrpieť ako obetný baránok „zaručených úvah“ českých médií.

Imrich Gazda

Foto: www.kardinal.cz

Staňte sa fanúšikom Postoy.sk na Facebooku a budete mať prehľad o nových článkoch.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo