Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
22. máj 2016

V Bratislave sa začali misie milosrdenstva. Vedie ich Zamkovský

Súčasťou celotýždňových misií milosrdenstva v hlavnom meste je aj špeciálna Cesta milosrdenstva.

V Bratislave sa začali misie milosrdenstva. Vedie ich Zamkovský


Misionár milosrdenstva Michal Zamkovský káže počas bohoslužby v Katedrále sv. Martina v Bratislave. Foto – Pavel Kováč

V Bratislave počas víkendu odštartovali misie milosrdenstva, ktoré prebiehajú v rámci mimoriadneho Svätého roka milosrdenstva. Pápež František, ktorý ho vyhlásil 8. decembra minulého roka, v bule Misericordiae vultus (Tvár milosrdenstva) vyzval, aby „ľudové misie“ prebiehali vo všetkých diecézach.  

„Dostali sme pozvanie od bratislavského arcibiskupa metropolitu Stanislava Zvolenského a farára farnosti Petra Slepčana, aby sme na tomto mieste vykonali misie milosrdenstva. Je to vzácne miesto, ktoré má i bránu milosrdenstva,“ povedal redemptorista Michal Zamkovský, ktorý bratislavské misie povedie so svojím tímom. „Misie milosrdenstva nie sú o nejakom špekulovaní, ale o vstupe do tajomstva Boha, ktorý je milosrdenstvo,“ dodal Zamkovský, ktorý je jedným z tisícky misionárov milosrdenstva, ktorých pápež František vyslal do celého sveta, aby svedčili o Božom milosrdenstve. 

Putovanie a prechod bránou milosrdenstva, ktorá sa nachádza aj v bratislavskej Katedrále sv. Martina, je späté so získaním jubilejných odpustkov, teda odpustením časných trestov, ktoré sú následkami hriechov. Od pondelka do piatku budú sväté omše v katedrále o 7.30 a o 12.00. Vo štvrtok po večernej svätej omši o 17.00 bude nasledovať adorácia, počas ktorej budú tímy laikov a rehoľníkov pozývať ľudí z námestia a ulíc vojsť do katedrály na tichú modlitbu. V piatok večer bude modlitba chvál so spoločenstvom Calvary a Spoločenstvom pri Dóme sv. Martina. K dispozícii bude možnosť pristúpiť k sviatosti zmierenia vo viacerých jazykoch. 

Prečítajte si aj
Redemptorista Zamkovský: Spovednica nie je vyšetrovacia miestnosť Zdieľať

Každý deň bude venovaný inej téme (Ježiš blízko hriešnikom, Ježiš vo sviatosti zmierenia, Ježiš v Cirkvi, Ježiš v Eucharistii, Ježiš na ceste s nami). V pondelok, utorok a stredu večer ponúknu misie jeden unikát – Cestu milosrdenstva. Je to špeciálny typ modlitby so zamysleniami, ktorá je zostavená na základe tradičnej krížovej cesty, v ktorej veriaci rozjímajú o utrpení Ježiša Krista. Novinku uviedli po prvýkrát pred mesiacom v Sanktuáriu Božieho milosrdenstva v poľskom Krakove – Lagiewnikach. Má 21 zastavení. V bratislavskej katedrále každý deň zazneje sedem zastavení. Zamyslenia a modlitby budú čítať viaceré osobnosti, napríklad herci Štefan Bučko a Karol Čálik či pedagogička Eva Žilineková. Program misií vyvrcholí v sobotu svätou omšou o 12.00 h v Katedrále sv. Martina, ktorá bude spojená s požehnaním misijného kríža. 

Misie milosrdenstva nadväzujú na misie, ktoré sa naposledy konali v Bratislave v rokoch 2010 a 1999.

Inzercia

Odporúčame

Aby boli jedno, ako sme my jedno

Aby boli jedno, ako sme my jedno

Pri príležitosti slávnosti Najsvätejšej Trojice v Katolíckej cirkvi západného obradu prinášame úvahu nad ikonou Najsvätejšej Trojice, ktorú pre čitateľov Postoja vybral a preložil Ján Krupa.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.