Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Tlačové správy
19. október 2023

Na Košické Hanusove dni 2023 príde Ksawery Knotz!

23. - 25. októbra 2023 sa uskutoční 9. ročník mestského kultúrno-akademického festivalu Košické Hanusove dni v metropole východu. 

Na Košické Hanusove dni 2023 príde Ksawery Knotz!

Festival sa bude konať v priestoroch Teologickej fakulty Katolíckej univerzity v Košiciach. Témou tohto ročníka sú Premeny. Premeny ako veľké životné, kultúrne či náboženské zmeny. 

Hlavným hosťom Košických Hanusovych dní je poľský kapucín Ksawery Knotz OFM Cap. Páter Ksawery sa venuje pastorácii manželov a rodín a je autorom viacerých kníh. Kniha Sex ako ho nepoznáte sa v Poľsku stala bestsellerom krátko po vydaní a rýchlo sa vypredala aj na Slovensku. Návštevníci majú možnosť zažiť pátra Ksaweryho na 2 podujatiach KHD: Vo svojej prednáške Sex ako ho nepoznáte priblíži krásy, pády aj pokušenia sexuality a intímneho života manželov. V diskusii Sex v meste: O kríze sexuality v dnešnej spoločnosti bude Ksawery Knotz diskutovať s gynekologom Ivanom Wallenfelsom a lekárkou Marianou Mrázovou o slepých uličkách sexuality v súčasnej kultúre.

Najdôležitejším otázkam kresťanskej viery bude venované podujatie Vieme čomu veríme?. Významní slovenskí a českí teológovia predstavia v diskusii ich spoločné dielo z oblasti fundamentálnej teológie s príznačným názvom Vydajte dôvod vašej nádeje. V spolupráci s portálom Nové mesto prinesie festival diskusiu o hospodárení Cirkvi s financiami a majetkami. Ako odbremeniť kňazov od neprimeranej administratívy? Inšpiráciou môže byť príklad zo susednej Českej republiky, ktorý by sa mohol ujať aj u nás.

Na festivale bude uvedený aj nový dokumentárny film o jezuitovi Michalovi Fedorovi, ktorý svojou činnosťou ovplyvnil mladú generáciu jezuitov na východe a zaslúžil sa o svätorečenie Košických mučeníkov. Po premietaní bude nasledovať diskusia s vladykom Cyrilom Vasiľom a otcom Michalom Hospodárom.

Súčasťou festivalu bude už tradične Verbum talkshow, tentokrát pod názvom Kresťanstvo ako ekosystém. Nový spišský biskup Mons. František Trstenský sa bude spolu s Justínou Betinskou a Barborou Okruhľanskou z podcastu Digitálne deti zamýšľať nad tým, nakoľko je možné v súčasnom mestskom pretechnizovanom a digitálnom svete žiť kresťanský život. Návštevníci festivalu budú mať možnosť zakúpiť si čerstvé číslo časopisu Verbum (3/23) Návrat k prírode.

Inzercia

V diskusii Reflektor naživo, budú traja rozliční predstavitelia kresťanskej kultúry glosovať o filme Oppenheimer, prebiehajúcej synode a parlamentných voľbách. Hrať  a spievať bude Peter Janků.

Celý program festivalu je dostupný na khd.sk. Predaj vstupeniek prebieha cez webovú stránku festivalu. Do 19. 10. sú vstupenky v predpredaji za zvýhodnenú cenu. K dispozícii je aj online permanentka, ktorá umožní sledovať program festivalu cez live stream

Náklady na realizáciu festivalu sú vyššie ako zisk zo vstupeniek a darov od partnerov. Preto organizátori spustili zbierku na portály donio.sk.

Organizátorom festivalu je Spoločenstvo Ladislava Hanusa – katolícke akademické spoločenstvo otvorené všetkým ľuďom hľadajúcich pravdu. Víziou spoločenstva je v zmysle odkazu Ladislava Hanusa prispieť k poznávaniu a aktívnemu rozvíjaniu kresťanskej viery a kultúry na Slovensku.

Odporúčame

-10%
Vojna a trest
24,90 22,41

Novinka Michaila Zygara / Vojna a trest

Kto je zodpovedný za túto vojnu? pýta sa ruský novinár Michail Zygar. A odpovedá: my všetci! Spisovatelia, historici i obyčajní Rusi a Rusky. V knihe sa zamýšľa nad koreňmi ruskej nenávisti voči Ukrajine, z ktorej vyvrela najhoršia vojna tohto storočia.

Kto je zodpovedný za túto vojnu? pýta sa ruský novinár Michail Zygar. A odpovedá: my všetci! Spisovatelia, historici i obyčajní Rusi a Rusky.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.