Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Vatikánska sedma Svet kresťanstva
20. október 2023

Vatikánska sedma

Nebojte sa! Cirkev na Slovensku nevymiera, stále má svoju vitálnu tvár

Týždenný súhrn diania v kresťanskom svete od vedúceho redaktora Sveta kresťanstva Imricha Gazdu.

Nebojte sa! Cirkev na Slovensku nevymiera, stále má svoju vitálnu tvár

Ilustračné foto: Godzone

V aktuálnom súhrne sa dozviete:

  • prečo poslať svoje deti na Godzone Tour,
  • že biskupi zriadili úrady pre nahlásenie zneužívania v cirkvi,
  • kde a kedy sa budete môcť zúčastniť na diskusiách Sveta kresťanstva.

Počas uplynulého roka sme vám na Svete kresťanstva priniesli desiatku článkov o rôznych hnutiach a spoločenstvách, ktoré pôsobia naprieč celým Slovenskom a tvoria tak jeho duchovný ekosystém.

Odkazy na niektoré z nich nájdete nižšie v časti Nenechajte si ujsť.

Keďže kolegyňa Monika Ostrovská, ktorá tieto texty pre vás pripravovala, nedávno nastúpila na materskú „dovolenku“ (srdečne blahoželáme!), seriál bude mať istú pauzu, po ktorej v ňom však určite budeme pokračovať.

 

Vedie nás k tomu presvedčenie, že cirkevné hnutia a spoločenstvá sú „prozreteľnostnou odpoveďou, inšpirovanou Duchom Svätým, na súčasné potreby novej evanjelizácie“ (Ján Pavol II.). 

Alebo inými slovami, sú „bohatstvom cirkvi, ktoré vzbudzuje Duch Svätý na evanjelizáciu všetkých sektorov a oblastí“ (František).

Jednou z najvýraznejších iniciatív je projekt Godzone, ktorý sa 23. – 28. októbra už po pätnástykrát vydá na Godzone Tour. Počas nej postupne zavíta do štyroch slovenských a dvoch českých miest (Prešov, Žilina, Zlín, Brno, Bratislava a Banská Bystrica).

Čo Godzone vlastne je a o čo mu ide, vysvetlil jeho líder Julo Slovák v aktuálnom rozhovore s kolegom Pavlom Hudákom.

Ako povedal, nejde len o sériu večerných koncertov, ako si niektorí myslia. Turné trvá iba niekoľko dní (aj keď prípravy si vyžadujú celé mesiace) a je akousi bonboniérou, ktorá navnadí a zachutí, ale človek sa z nej nenaje.

To v Godzone dobre vedia, a preto sa snažia ponúkať duchovnú potravu aj počas zvyšku roka.

Napríklad v rámci formácie nových lídrov, ktorí po skončení dvojročnej animátorskej školy pôsobia v rôznych spoločenstvách a stretkách, kde môžu odovzdávať to, čo sami načerpali.  

Nasmerovaní na konkrétne spoločenstvo v okolí, do ktorého sa môžu zaradiť a ďalej v ňom rásť, sú aj samotní návštevníci turné.

Sympatické na tom celom je, že mladým účastníkom sa prihovárajú ľudia v ich veku a ich jazykom, ktorí sú však zároveň sprevádzaní a podporovaní skúsenými kňazmi. Aj takto môže vyzerať synodalita v praxi.

Je dobré, že tento obrovský potenciál postupne ocenili aj biskupi, pričom minulý rok svojou osobnou účasťou podporil mladých samotný apoštolský nuncius.

„Nebojte sa,“ znie heslo tohtoročnej tour. A naozaj, keď človek vidí generáciu, ktorej ide o Božie kráľovstvo, tak sa nielenže nemá čoho báť, ale môže sa úprimne tešiť, že cirkev má aj dnes svoju vitálnu tvár.

Ďalšie udalosti v skratke

V Spišskej Kapitule v sobotu vysvätia nového spišského diecézneho biskupa Františka Trstenského. Priamy prenos z vysviacky prinesú RTVS, TV Lux a Rádio Lumen.

V Liptovskom Mikuláši sa v sobotu uskutoční zasadanie Synody ECAV na Slovensku, ktoré bude zamerané najmä na hospodárske témy.

Českí a slovenskí biskupi sa zišli vo Vranove pri Brne na spoločnom zasadnutí oboch biskupských konferencií. Súčasťou bola aj svätá omša, ktorú celebroval pražský arcibiskup Jan Graubner, a samostatné plenárne zasadania ČBK a KBS.

KBS zriadila v jednotlivých diecézach a eparchiách úrady pre nahlásenie zneužívania v cirkvi. Interaktívna mapa s kontaktmi je dostupná na webovej stránke nahlaseniezneuzivania.kbs.sk.

Novým kaplánom NR SR by sa mal stať kňaz Ján Buc. Zriadenie pozície parlamentného kaplána vyplýva z memoranda podpísaného medzi predsedom parlamentu Borisom Kollárom a predsedom KBS Bernardom Boberom.

Inzercia

Pápež František vydal novú apoštolskú exhortáciu o dôvere v milosrdnú lásku Boha s názvom Je to dôvera. Urobil tak pri príležitosti 150. výročia narodenia svätej Terézie z Lisieux, autorky duchovnej „malej cesty“.

Predčasný odchod čínskych biskupov, únik dokumentov či púť do katakomb. Aj to prinieslo pokračovanie biskupskej synody o synodalite vo Vatikáne.

Jeruzalemský patriarcha Pierbattista Pizzaballa ponúkol Hamasu, že ho môže zajať, ak prepustí deti unesené z Izraela. Izrael zároveň vyzval Svätú stolicu, aby jednoznačnejšie odsúdila teroristické činy Hamasu.

Nikaragua tvrdí, že po dohode s predstaviteľmi katolíckej cirkvi prepustila z väzenia 12 kňazov a poslala ich do Vatikánu. Uväznený biskup Rolando Álvarez však medzi nimi nie je. 

O čom píšu vatikanisti

Otázky, ktoré pápežovi Františkovi pred časom zaslali kardináli Brandmüller, Burke, Sandoval, Sarah a Zen Ze-kiun a v osobitnom liste aj kardinál Duka (viac tu), stále priťahujú pozornosť.

Americký jezuita Thomas Reese píšuci pre portál Religion News Service na iniciatívu piatich kardinálov reagoval zverejnením vlastných „dubií“ – týkajú sa napríklad oslovovania kňazov slovom „otče“, teórie spravodlivej vojny či učenia o predpeklí (limbus) –, čím chcel ukázať, že katolícka náuka sa postupne prehlbuje a rozvíja a nie je možné na zložité otázky odpovedať jednoduchým „áno“ či „nie“.

Korešpondentka National Catholic Register Solène Tadié sa zasa porozprávala s kardinálom Dominikom Dukom, ktorý vysvetlil, že sa necíti byť progresívcom ani tradicionalistom, ale považoval za potrebné ozvať sa, pretože „biskupi majú tiež podiel na učiteľskom úrade cirkvi, pričom sa vždy držia zásady cum Petro et sub Petro“.

Pochybnostiam kardinálov a pápežovej reakcii sa tento týždeň venoval aj kolega Michal Magušin, ktorý si do štúdia Postoj TV pozval známeho katolíckeho kňaza Juraja Vitteka.

Nenechajte si ujsť

Diskusná bodka

Svet kresťanstva pre svojich čitateľov a podporovateľov pripravil na budúci týždeň dve diskusie, na ktoré vás srdečne pozývame.

Diskutovať budú nový spišský biskup František Trstenský, poslanec František Mikloško, provinciál dominikánov Damián Juraj Mačura či rehoľná sestra Hermana.  

Na diskusiu Počúva cirkev svojich veriacich? v Banskej Bystrici sa môžete prihlásiť tu.

Na diskusiu Cirkev podľa pápeža Františka v Ružomberku sa môžete prihlásiť tu.

Tešíme sa na stretnutia s vami!

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.