Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Vatikánska sedma Svet kresťanstva
27. október 2023

Vatikánska sedma

Nastupuje tretia ponovembrová generácia biskupov, aká bude a čo od nej očakávať

Týždenný súhrn diania v kresťanskom svete od vedúceho redaktora Sveta kresťanstva Imricha Gazdu.

Nastupuje tretia ponovembrová generácia biskupov, aká bude a čo od nej očakávať

Foto: Postoj/Martin Krystýnek, Facebook/Prešovská archieparchia

V aktuálnom súhrne sa dozviete:

  • čo zosobňujú noví biskupi Trstenský a Maxim,
  • ako dopadli naše diskusie v Banskej Bystrici a Ružomberku,
  • že obvinený kňaz Marko Rupnik si našiel nové pôsobisko.

Po troch rokoch čakania na meno nového spišského diecézneho biskupa sme sa po roku a pol dozvedeli aj meno nového prešovského arcibiskupa metropolitu.

Výber 48-ročného mnícha Jonáša Jozefa Maxima pôsobiaceho na Ukrajine do čela Gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku je pomerne veľkým prekvapením. Najmä pre tých, ktorí očakávali, že presun arcibiskupa Cyrila Vasiľa z Košíc do Prešova je len otázkou času.

 

Našich gréckokatolíkov tak bude viesť človek zvonku, ktorý nemá výraznejšiu pastoračnú skúsenosť zo Slovenska, zato má vybudované silné vzťahy s Ukrajinskou gréckokatolíckou cirkvou.

Ako to vyjadril aj sám vo svojej prvej reakcii, „cítim sa ako otec, ktorý sa po rokoch strávených v cudzine kvôli povinnostiam vracia domov medzi svojich najbližších“.

Bude to ešte zaujímavý príbeh.

Nový spišský biskup František Trstenský a nový prešovský arcibiskup Maxim však zosobňujú ešte aj čosi iné. Obaja sú predzvesťou nástupu tretej ponovembrovej generácie slovenských biskupov.

V blízkom čase k nim pribudnú ďalšie nové tváre, keďže biskupi František Rábek, Peter Rusnák, Bernard Bober či Tomáš Gális dosiahnu v priebehu nasledujúcich dvoch rokov kánonický vek 75 rokov a Svätá stolica bude vyberať ich nástupcov.

Postupne tak budú prichádzať biskupi, ktorí povedú slovenskú cirkev nasledujúce štvrťstoročie. Čo ich bude spájať?

Kým prvú ponovembrovú generáciu biskupov možno označiť za „budovateľov“ a druhú za „udržiavateľov“, tá nasledujúca by mala mať ducha „ohlasovateľov“.

V dobe, keď sa kresťania budú stávať Benediktom XVI. predpovedanou „tvorivou menšinou“, budeme potrebovať biskupov, ktorí nebudú uzavretí v konformnom priestore monsignorov a excelencií, ale budú vychádzať na prašné cesty dnešného sveta a ohlasovať Krista uprostred ulíc našich miest.

Lebo – ako to vyjadrili účastníci synodálneho zhromaždenia v Ríme v Liste Božiemu ľudu – „povolaním cirkvi je ohlasovať evanjelium nie tým, že sa sústredí na seba, ale tým, že sa vloží do služieb nekonečnej lásky, ktorou Boh miluje svet“.

Foto: Postoj/Martina Spišiaková

Aj o týchto výzvach sme počas uplynulých dní diskutovali s podporovateľmi a čitateľmi denníka Postoj a Sveta kresťanstva v Banskej Bystrici a Ružomberku.

Aj keď obe diskusie boli svojím charakterom odlišné, veľmi nás povzbudil záujem stretnúť sa s nami a našimi hosťami a spoločne uvažovať nad tým, čo robiť, aby cirkev bola skutočným svetlom a soľou, aby bola – ako to povedal v Ružomberku biskup Trstenský – nielen domom, ale domovom.

Tí, ktorí sa na našich diskusiách nemohli zúčastniť, už čoskoro nájdu na našich webových stránkach videozáznam z ružomberskej diskusie spolu s prepisom toho najdôležitejšieho a najzaujímavejšieho, čo počas nej zaznelo.

Inzercia

Ďalšie udalosti v skratke

V nedeľu sa vo Vatikáne končí zasadanie Synody biskupov na tému synodalita. Naplánovaná je záverečná súhrnná správa, ktorá „objasní dosiahnuté body dohody, poukáže na otvorené otázky a naznačí, ako pokračovať v práci“.

Latinský patriarcha Jeruzalema adresoval veriacim svojej diecézy pastiersky list, v ktorom vyzval na ukončenie desaťročia trvajúcej okupácie Gazy a na vytvorenie národnej perspektívy pre palestínsky ľud.

Pápež prijal rezignáciu 59-ročného poľského biskupa Grzegorza Kaszaka, ktorý čelil kritike za zlé zvládnutie sexuálnych škandálov v diecéze Sosnowiec. 

Marko Rupnik bude pôsobiť v slovinskej diecéze Koper. Kňaz umelec, ktorý je obvinený zo sexuálneho zneužívania, bol pred časom prepustený z rehole jezuitov.

V Nigérii únoscovia zavraždili benediktínskeho mnícha, ktorý bol unesený s dvoma postulátmi v polovici októbra. 

Predseda KBS Bernard Bober zablahoželal novému predsedovi vlády a členom jeho kabinetu. Zároveň sa poďakoval „odchádzajúcemu úradníckemu kabinetu za jeho dočasnú službu v prospech občanov Slovenska“.

Arcibiskup Cyril Vasiľ odsúdil výstavu Body Worlds. „Zneucťovanie mŕtvol bolo vždy znakom barbarstva,“ vyhlásil košický eparchiálny biskup.

Nenechajte si ujsť

Knižná bodka

Blíži sa Sviatok všetkých svätých a to je ideálny čas siahnuť po známej publikácii jezuitu Rajmunda Ondruša (1929 – 2011) Blízki Bohu i ľuďom. Prvýkrát vyšla ešte v roku 1991 a prednedávnom vydavateľstvo Dobrá kniha pripravilo jej štvrté rozšírené vydanie.

Dvojzväzkový prehľad svätcov a blahoslavených obsahuje vyše 680 profilov, 580 farebných ilustrácií a na konci každého zväzku sa nachádza abecedný register.

„Nájdeme v ňom aj viacero životopisov výnimočných osobností pochádzajúcich zo Slovenska a pri výbere ilustrácií bolo zámerom pripomenúť viacero krásnych výtvarných diel, ktoré sa nachádzajú na našom území,“ avizuje vydavateľ.

Prajem vám pokojný víkend!

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.