Menovanie nového vikára pre maďarských veriacich víta SMK aj Most-Híd


Nitriansky diecézny biskup Viliam Judák zajtra uvedie do funkcie nového vikára pre veriacich maďarskej národnosti Zoltána Ďurča. Jeho menovanie privítali predstavitelia SMK aj Most-Híd.

Nového vikára, farára v Nových Zámkoch a dištriktuálneho dekana Zoltána Ďurča menoval biskup Judák do úradu biskupského vikára pre maďarsky hovoriacich veriacich v Nitrianskej diecéze (na obr. erb diecézy) ešte v pondelok. „Je to dôstojný krok, ktorý potvrdí v maďarských veriacich pocit, že sú plnohodnotnými členmi našej cirkvi,“ uviedla vo včerajšej tlačovej správe strana Most-Híd. Vďaka tomuto rozhodnutiu už nebude môcť byť táto veľmi dôležitá otázka pre občanov maďarskej národnosti nástrojom v predvolebnej kampani, píše sa ďalej vo vyhlásení.

Menovanie ocenil aj predseda SMK Pál Csáky. „Považujem to jednoznačne za pozitívny posun,“ uviedol pre stredajšie vydanie denníka SME, podľa ktorého by Csáky uvítal podobné rozhodnutie aj v Bratislavskej arcidiecéze. Práve SMK pravidelne začiatkom roka kritizuje nedostatočnú starostlivosť o maďarských veriacich. V roku 2009 žiadala menovanie maďarského biskupa, tohto roku strana vyhlásila, že doterajší nitriansky vikár Ján Pristač nedostatočne ovláda maďarský jazyk. Hovorca KBS Jozef Kováčik tieto vyjadrenia označil za zbieranie politických bodov a zasahovanie do vnútrocirkevných záležitostí. Maďarskí vikári dnes pôsobia v Košickej, Nitrianskej a Banskobystrickej diecéze. Maďarčinu ovláda aj rožňavský diecézny biskup Vladimír Filo a trnavský pomocný biskup Ján Orosch.

Nový biskupský vikár Zoltán Ďurčo sa narodil v roku 1953 vo Výčapoch – Opatovciach, vysvätený za kňaza bol v roku 1976. Doteraz pôsobil v Kolárove, Komárne a v Hronovciach. Od roku 1991 je farárom v Nových Zámkoch. Z celkového počtu katolíkov v Nitrianskej diecéze je približne 10 percent veriacich maďarskej národnosti, uviedla TK KBS. Z takmer 200 farností biskupstva je 52 takých, kde žijú aj maďarsky hovoriaci veriaci.

Zdroj: TK KBS, SME

Foto: kbs.sk

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo