VATIKÁNSKA SEDMA: Tridentská omša je „in“

Predkoncilová liturgia zažíva v posledných rokoch svoju renesanciu. Biskupi ju slúžia už aj v Gabone či na Srí Lanke. Z biskupov V4 ju zatiaľ neslávili len na Slovensku.

Stotridsaťosem. Presne toľko kardinálov a biskupov v posledných rokoch celebrovalo predkoncilovú, tzv. tridentskú omšu alebo slávilo vešpery podľa tejto formy. Informoval o tom španielsky tradicionalistický web Una Voce Malaga ako aj vatikanista talianskeho denníka Il Giornale Andrea Tornielli na svojom blogu Sacri Palazzi.

Tridentská vo Vatikáne

Boom zažíva tridentská liturgia od júla 2007, kedy pápež Benedikt XVI. vydal motu proprio Summorum Pontificum, ktorým povýšil predkoncilovú omšu na mimoriadnu formu liturgie a tým rozšíril možnosti jej slávenia. Podľa zoznamu, ktorý priniesol web Una Voce Malaga sa najviac uchytila medzi americkými, talianskymi a francúzskymi biskupmi. V USA sa do nej zapojili už 4 kardináli a 33 biskupov, v Taliansku 4 kardináli a 11 biskupov a vo Francúzsku 17 biskupov. Medzi nimi boli aj ťažké váhy z rímskej kúrie ako napríklad americký kardinál Raymond Leo Burke, prefekt Najvyššieho tribunálu Apoštolskej signatúry alebo taliansky kardinál Ennio Antonelli, predseda Pápežskej rady pre rodinu, ale aj benátsky patriarcha, kardinál Angelo Scola či bývalý šéf Vatikánskych tajných archívov, kardinál Luigi Poggi.

Práve spomínaný kardinál Burke slávil v polovici októbri 2009 mimoriadnu formu liturgie aj v Kaplnke eucharistickej poklony v Bazilike sv. Petra v Ríme. Stalo sa tak prvýkrát od skončenia Druhého vatikánskeho koncilu. Omše sa zúčastnilo okolo 70 kňazov a 400 veriacich. „Kaplnka nemohla poňať všetkých, ktorí prejavili záujem o účasť na omši,“ uviedla vtedy agentúra Zenit. Podľa minuloročného prieskumu až 71% talianskych katolíkov považuje za normálne, ak sa vo farnosti slávi predkoncilová aj pokoncilová forma liturgie. Zároveň sa 63% katolíkov vyjadrilo, že by sa aspoň raz mesačne zúčastnili tridentskej liturgie. Na druhej strane, len 58% z nich počulo o tejto možnosti. Viac tu.

Na Slovensku (zatiaľ) nie

Tridentskú liturgiu však biskupi neslávia len v krajinách so silnými tradicionalistickými komunitami, ale aj v „zapadákovoch“ ako sú Kazachstan, Gabon alebo Srí Lanka. Zaujímavosťou je, že tridentskú liturgiu okúsili už aj siedmi poľskí, dvaja maďarskí a jeden český biskup, konkrétne litoměřický biskup Jan Baxant (na obr.), o ktorom sa hovorí ako o možnom nástupcovi kardinála Vlka na pražskom arcibiskupskom stolci. Na Slovensku sa k tomuto kroku ešte žiaden biskup neodhodlal.

„Napriek ťažkostiam, napätiam, miestami hlasnému nesúhlasu, mediálnym polemikám, odmietaniu a rôznym požiadavkám sa začal pozitívny proces zmierenia a vzájomného obohacovania medzi veriacimi navštevujúcich omše v oboch formách vychádzajúcich z rímskeho rítu. Tak, ako to chcel Benedikt XVI.,“ hodnotí aktuálnu situáciu vatikanista Tornielli. Nie vždy sú však názory takéto jednoznačné a často hovoria skôr o tom, že tridentská liturgia sa presadzuje „niekedy, žiaľbohu, a niekedy je to aj chvalabohu, že žiaľbohu...“

Imrich Gazda

Foto: Flickr.com, wikipedia.org

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo