Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
03. november 2023, 15:05

Nový prešovský arcibiskup

Jonáš Maxim bude vysvätený 27. januára, pred tým musí zabezpečiť voľbu igumena

Jonáš Maxim bude vysvätený 27. januára, pred tým musí zabezpečiť voľbu igumena

Foto: Facebok Prešovská archieparchia

Hlavným svätiteľom v Katedrále sv. Jána Krstiteľa v Prešove bude arcibiskup Cyril Vasiľ a spolusvätiteľmi Peter Rusnák a Venedykt Aleksiychuk, eparchiálny biskup pre Ukrajincov v Chicagu.

Novovymenovaný prešovský arcibiskup Jonáš Maxim prijme biskupskú vysviacku 27. januára v Katedrále sv. Jána Krstiteľa v Prešove.

Jeden zo spolusvätiteľov Venedykt Aleksiychuk je eparchiálnym biskupom pre Ukrajincov v Chicagu v USA a Jonáša Maxima kedysi prijal do kláštora. Arcibiskup-nominant to oznámil médiám v piatok poobede v Prešove.

Jonáš Maxim je momentálne igumenom (predstaveným) studitských mníchov v Unive na Ukrajine. „Musím zabezpečiť, aby kláštor neostal bez hlavy – igumena. Musím iniciovať a dať do pohybu nové voľby,“ povedal v Prešove počas tlačovej konferencie. Proces voľby svojho nástupcu by chcel zavŕšiť pred novým kalendárnym rokom.

Prešovský arcibiskup-nominant Jonáš Maxim s kňazmi a zamestnancami Arcibiskupského úradu v Prešove. Foto: Prešovská archieparchia

„Som igumen, až pokiaľ nebude nový alebo kým ma nevysvätia. Musím sa postarať ako otec o kláštor,“ dodal. Počas tohto obdobia plánuje prichádzať z kláštora, ktorý leží neďaleko Ľvova, aj do Prešova, aby organizačne zabezpečil vysviacku.

Biskupské heslo zatiaľ prezradiť nechce, aj keď si ho už vybral. Zverejniť by ho chcel spolu s biskupským erbom, ktorý sa pripravuje.

Arcibiskup-nominant sa o svojom menovaní za prešovského arcibiskupa dozvedel 22. septembra od ukrajinského nuncia, ktorý za ním prišiel do kláštora v Unive.

„Poprosil som o tri dni na rozmyslenie. Vedel som, že ma to možno niekedy bude čakať, keď sa skončí služba igumena, vybrali ma na päť rokov. Počul som také kuloárne hlasy, tak som sa upokojoval, že ma to čaká až vtedy, ak vôbec.“

Jonáš Maxim totiž nie je prvým igumenom univského kláštora, ktorý sa stal biskupom.

Igumenom bol napríklad aj vladkya Venedykt (Aleksiychuk), ktorý ho prijímal do kláštora a ktorý by mal byť teraz jeho spolusvätiteľom.

Inzercia

Médiám prezradil, že keď mu nuncius oznamoval, že bol vymenovaný za biskupa, bol trochu šokovaný. Prekvapilo ho, že prišiel nuncius a zobral ho nabok. „Dal som mu kontrolnú otázku, či so mnou hovorí seriózne. Išiel som s argumentom, že do roku 2025 som igumenom.“ Nuncius mu povedal, že je taká potreba, aby to zvážil.

Jonáš Maxim napokon na tretí deň nunciovi zavolal a povedal, že voľbu prijíma. Pred tým sa ešte poradil s osobami, ktoré ho duchovne sprevádzajú a ktorým dôveruje.

„Odkedy som to prijal a povedal áno, rozšíril sa v mojom srdci pokoj, že robím správne. Celý čas si uvedomujem, že je to veľká vec, a mám bázeň, je to čosi úplne iné, ako to bolo v monastieri (kláštore). Cítim hlbokú prítomnosť Boha a viera mi hovorí, že Boh je so mnou a aj s celou Gréckokatolíckou cirkvou na Slovensku.“

Košický eparcha arcibiskup Cyril Vasiľ vyjadril radosť a zadosťučinenie, že otec Jonáš prijal biskupskú nomináciu. Zdôraznil, že je to dobrá správa pre Gréckokatolícku cirkev, keďže menovaním arcibiskupa sa tiež obnovuje Rada hierarchov.

„Gréckokatolícka cirkev je metropolitnou cirkvou su iuris. Je to najnižší riadny stupeň východných cirkvi v hierarchickom štrukturálnom poriadku. Hlavou miestnej cirkvi je arcibiskup, ktorý má širšie kompetencie ako rímskokatolícky arcibiskup.“

Arcibiskup Cyril dodal, že Rada hierarchov má iné a širšie kompetencie ako biskupská konferencia. Pripravuje napríklad aj partikulárne cirkevné zákony či má kompetencie v liturgickej oblasti. „Tento orgán bude obnovený po prijatí vysviacky a pália. Je to obnovenie riadnej funkčnosti našej metropolitnej cirkvi.“ Podľa neho je menovanie otca Jonáša dobré rozhodnutie.

NAŽIVO: TLAČOVÁ KONFERENCIA S NOVÝM PREŠOVSKÝM ARCIBISKUPOM-NOMINANTOM JONÁŠOM MAXIMOM

Uverejnil používateľ Prešovská archieparchia Piatok 3. novembra 2023 Zdieľať

Bratislavský eparchiálny biskup Peter Rusnák, ktorý je momentálne aj administrátorom Prešovskej archieparchie, sa teší na spoluprácu s novým arcibiskupom. „Je to mladý muž v rozkvete svojich fyzických a duchovných síl. Myslím si, že prinesie do nášho spoločenstva spiritualitu monastického života. Tento spôsob života je založený na spolupráci s Božou vôľou v modlitbe aj činnosti a toto je potrebné pre dnešný svet,“ uzavrel vladyka Peter.

Jonáš Jozef Maxim sa dopoludnia stretol aj so zamestnancami Arcibiskupského úradu v Prešove a Gréckokatolíckej teologickej fakulty.

Dnes treba vedieť

03. december 2023, 10:02
02. december 2023, 09:04

V Guatemale sa špekuluje o možnom zatykači na kardinála Alvara Ramazziniho. Správy prišli potom, ako sa kardinál postavil na stranu víťaza volieb. V Guatemale je momentálne politická kríza, keďže doterajšia vládna strana odmieta uznať porážku vo voľbách. Nunciatúra v krajine dokonca dostala list s vážnymi obvineniami voči 76-ročnému prelátovi, no o čo konkrétne ide, nie je známe. (kathpress)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.