Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
09. november 2023

Svätec týždňa

Marie Joséphine Élisabeth Catez, rehoľníčka

Jej prudká povaha bola v rozpore s hlbokou láskou, ktorú cítila k Ježišovi, a preto sa rozhodla premôcť svoje násilnícke sklony.

Marie Joséphine Élisabeth Catez, rehoľníčka

Zdroj: carmelitesofboston.org/

Dôstojníkova dcéra Marie Joséphine Élisabeth Catez sa narodila 18. júla 1880 vo vojenskom tábore. Jej prudká povaha bola v rozpore s hlbokou láskou, ktorú cítila k Ježišovi, a preto sa rozhodla premôcť svoje násilnícke sklony.

Táto veľmi muzikálna a zábavná dievčina vo veku 13 rokov získala prvú cenu na konzervatóriu a stala sa klaviristkou. Dozrela v nej však aj túžba po duchovnom živote. Čoraz viac sa cítila povolaná do Karmelu.

Keď dovŕšila 21 rokov, matka konečne súhlasila a jej veľký sen sa mohol stať skutočnosťou. V roku 1901 vstúpila do Karmelu v Dijon-Flavignerot s rehoľným menom Alžbeta od Trojice.

Jej najznámejším literárnym odkazom je modlitba k Najsvätejšej Trojici, ktorej zasvätila celý svoj život: „Daj pokoj mojej duši, urob ju svojím nebom, svojím milovaným príbytkom a miestom svojho odpočinku. Daj, aby som ťa tam nikdy nenechala samu, ale aby som tu bola úplne, plne bdelá vo svojej viere, plne adorujúca, plne odovzdaná tvojmu stvoriteľskému pôsobeniu.“

Pozemská smrť 9. novembra 1906 naplnila jej životný cieľ: zjednotenie s božskou Trojicou.

Alžbetu od Trojice blahorečil pápež Ján Pavol II. v roku 1984 a svätorečil pápež František v roku 2016.

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.