Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Vatikánska sedma Svet kresťanstva
10. november 2023

Vatikánska sedma

Aj vy sa pýtate, ako deťom odovzdať živú vieru? Doprajte im vzrušujúci zážitok

Týždenný súhrn diania v kresťanskom svete od vedúceho redaktora Sveta kresťanstva Imricha Gazdu.

Aj vy sa pýtate, ako deťom odovzdať živú vieru? Doprajte im vzrušujúci zážitok

Ilustračné foto: Godzone

V aktuálnom súhrne sa dozviete:

  • prečo potrebujeme nanovo objaviť význam „stretiek“ a stretnutí,
  • že Vatikán potvrdil krstenie transsexuálnych osôb,
  • ako odborníci reagujú na skončenú biskupskú synodu v Ríme.

Pre mnohých z nás boli dôležitou súčasťou kresťanského dospievania mládežnícke „stretká“. Pre tých, ktorí vyrastali pred Novembrom ‘89, mali ešte príchuť zakázaného ovocia, my mladší sme si ich plody mohli vychutnávať už naplno.   

V partii nadšených mladých ľudí sa človek mohol inšpirovať a povzbudiť, smiať sa aj plakať, zamilovať sa aj nájsť duchovné povolanie. A to všetko nielen vďaka tým navôkol, ale najmä kvôli Tomu uprostred.   

O „stretku“ sa v uplynulých dňoch rozhovoril aj pápež a jeho kazateľ. Svätý Otec v predslove k novej knihe predsedu Pápežskej teologickej akadémie Antonia Staglianòa Premyslieť myslenie vyzval všetkých teológov, aby s dôvodmi viery sprostredkovali ľuďom aj „vzrušujúci zážitok zo stretnutia s Bohom“.

 

A pápežský kazateľ Raniero Cantalamessa účastníkov stretnutia medzinárodnej služby Svätej stolice pre Katolícku charizmatickú obnovu – Charis povzbudil, aby druhým nedávali nevyžiadané rady, ale pomohli im stretnúť sa s osobou Ježiša Krista.

„Človek môže poznať knihy o Ježišovi, doktríny, herézy, pojmy o Ježišovi, ale môže ho nepoznať živého a prítomného. Pre mnohých, dokonca aj pokrstených veriacich, je Ježiš postava z minulosti, nie živý človek v prítomnosti,“ povedal kardinál – kapucín a dodal, že je v tom asi taký rozdiel, ako „keď človek prejde od poznania človeka k zamilovaniu sa do neho“.

Obaja tak pripomenuli to, čo vo svojej prvej encyklike Deus caritas est v roku 2006 napísal pápež Benedikt XVI.: „Na začiatku toho, že je niekto kresťanom, nestojí etické rozhodnutie alebo veľkolepá myšlienka, ale skôr stretnutie sa s udalosťou, s Osobou, ktorá ponúka životu celkom nový horizont a tým aj zásadné smerovanie.“

V rokoch, keď my, bývalí mládežníci, už ako rodičia dospievajúcich detí či ako starí rodičia odrastajúcich vnúčat uvažujeme nad tým, ako im odovzdať živú vieru, neostáva nám nič iné, ako sa vrátiť k „stretku“.

Nasmerovať naše deti a vnúčatá do spoločenstva veriacich mladých ľudí – či ako vravia „godzonáci“, nájsť si svoju fam – je dôležité, no ostať len pri tom, by bolo primálo.

Ony potrebujú aj na nás samých vidieť, že naša viera nie je len o príkazoch, zákazoch a chodení do kostola, ale že je o každodennom vzrušujúcom stretaní sa s Tým, ktorého nielen poznáme, ale aj úprimne milujeme.  

Ďalšie udalosti v skratke

Vatikán potvrdil, že transsexuálne osoby aj deti homosexuálov môžu prijať krst. Dokument Dikastéria pre náuku viery potvrdil pápež František.

Svätý Otec sa počas uplynulého týždňa stretol s európskymi rabínmi aj s deťmi z celého sveta. Obe udalosti poznačili mierne zdravotné problémy hlavy cirkvi. 

Ratzingerova cena, ktorá je označovaná za „teologickú nobelovku“, už má tohtoročných laureátov. Stali sa nimi španielski profesori Pablo Blanco Sarto a Torralba Roselló.

Časť anglikánskych biskupov požaduje, aby ich kňazi mohli vstupovať do manželstiev s osobami rovnakého pohlavia. Výzvu podpísala približne tretina biskupov Anglickej cirkvi, ktorá je „matkou“ anglikánskeho spoločenstva.

Generálnym vikárom Spišskej diecézy sa stal pomocný biskup Ján Kuboš. Za vikára pre katechézu a katolícke školstvo bol menovaný Viktor Pardeľ.

O čom píšu vatikanisti

Senior editor National Catholic Register Jonathan Liedl analyzuje, ako sa vedúce postavy nemeckej synodálnej cesty snažia interpretovať závery októbrovej biskupskej synody o synodalite ako potvrdenie svojho smerovania.

Inzercia

Návrh prehĺbiť dialóg s humanitnými vedami, aby sa tak rozvíjali „otázky, ktoré sú kontroverzné aj v rámci cirkvi“, ktorý sa nachádza v záverečnom dokumente, predseda Nemeckej biskupskej konferencie Georg Bätzing vníma ako potvrdenie požiadavky na zmeny v katolíckej sexuálnej morálke formulované nemeckou synodálnou cestou.

Zriadenie synodálnej rady zloženej z biskupov aj laikov, ktorá má viesť cirkev v Nemecku a ktorú Vatikán vyslovene zakázal, zasa Irme Stetter-Karpová obhajuje ako synodalitu v praxi.  

Je to čistá manipulácia, konštatuje Jonathan Liedl.

Na istoty a neistoty, ktoré nám zanechalo synodálne zhromaždenie v Ríme, sa vo svojej eseji v magazíne Commonweal pozrel aj Massimo Faggioli, profesor teológie a náboženských štúdií na pensylvánskej Villanova University.

Jeho postrehy v skratke: vzhľadom na personálne zloženie stretnutia išlo skôr o synodu s biskupmi ako synodu biskupov; polemickú metódu disputatio nahradil rozhovor v Duchu; synodalita v 21. storočí – aj keď nemá rovnakú autoritu – zdá sa byť doplnením pápežského primátu v 19. a biskupskej kolegiality v 20. storočí.

„Dobrou správou je, že sme stále cirkvou Druhého vatikánskeho koncilu: vďaka Františkovi zlyhali snahy tých, ktorí chceli formovať cirkev protikoncilovým alebo nekoncilovým spôsobom. Zlou správou je, že v mnohých otázkach sme stále tam, kde sme boli pred šesťdesiatimi rokmi na Druhom vatikánskom koncile,“ konštatuje Faggioli v závere svojho textu.

Nenechajte si ujsť

Knižná bodka

Hutnú odpoveď (rozmenenú na drobné) na otázky nastolené v prvej časti newslettra dáva naša nová kniha Ako žiť s Bohom (Postoj Media, 2023).

Nadväzuje na úspešný titul Ako byť šťastný (Postoj Media, 2021) a je moderným spojením hlbokých myšlienok a modlitieb s pútavou grafikou od misionárov saletínov z farnosti Považská Bystrica — Rozkvet. Tí svojou tvorbou už viac ako desať rokov úspešne „lovia“ na sociálnych sieťach tisíce ľudí, ktorí hľadajú inšpiráciu na prehĺbenie svojho vzťahu s Bohom.

Nepochybne „nakopnú“ aj vás a vaše deti.

Prajem vám víkend plný vzrušujúcich stretnutí!

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.