Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Progresivizmus Komentáre a názory
19. november 2023

Virálny list strýčka Usámu

Ako západných propalestínskych aktivistov očaril džihádistický manifest

Starý mŕtvy terorista sa stal epicentrom rýchlo sa nabaľujúcej „virálnej“ búrky.

Ako západných propalestínskych aktivistov očaril džihádistický manifest

Usáma bin Ládin. Foto: TASR/AP

Niekedy sa stane, že sa svet tak dokonale synchronizuje s vašimi myšlienkami, že vám naservíruje vzorný príklad až pod nos. Sú to náhody, ktoré vopred neodhadnete, ale tentoraz to klaplo až nečakane dobre. Pred pár dňami som písal o nesvätej alianci medzi ľavicou a islamom a… simsalabim… teda simsala bin Ládin. Hoci je dávno mŕtvy, jeho duch kráča ďalej.

Čo sa teda stalo?

Nejaký veľduch z Tiktoku, známy len pod prezývkou _monix2, objavil na stránkach britského Guardianu dvadsať rokov starý preklad bin Ládinovho Otvoreného listu Amerike. Znenie dokumentu si môžete prečítať tu.

Je to čistý džihádistický manifest, napchatý až na prasknutie odkazmi na Alaha, šaríu, bezbožnosť skazeného Západu a tak ďalej. Jednoducho nefalšovaný náhľad do mozgu človeka, ktorý túžil vybudovať nový kalifát na mŕtvolách neveriacich.

Avšak je tam aj obsiahly kus venujúci sa Izraelu, Palestíne a Židom, pretože to je téma, okolo ktorej nemôže žiadny fanatický fúzač prejsť bez povšimnutia. A presne na tento kus „naskočili“ západní propalestínski aktivisti.

Na sociálnych sieťach ako Tiktok sa začali v desiatkach objavovať videá rôznych holobriadkov deklarujúcich, ako im bin Ládinovo posolstvo „otvorilo oči“ a prinútilo ich prehodnotiť celú geopolitickú históriu. Starý mŕtvy terorista sa tak stal epicentrom rýchlo sa nabaľujúcej „virálnej“ búrky. Videá s hashtagom #lettertoamerica nazbierali počas iba dvoch dní 15 miliónov pozretí.

Veľké organizácie zareagovali vlnou unáhlenej cenzúry. Guardian radšej zbabelo zmazal inkriminovaný list zo svojich stránok a Tiktok začal mazať ládinovských sympatizantov hlava-nehlava. Je to svojím spôsobom škoda, pretože sme tak prišli o možnosť dozvedieť sa, kto sa úplne zbláznil a kto nie.

Inzercia

Avšak niečo sme sa dozvedeli aj tak. Dokument starého otca zabijaka, v ktorom sa okrem iného tvrdo odsudzuje hriešna sexuálna morálka Západu (vrátane tolerancie homosexuality), zaujal svojím protiizraelským ladením časť aktivistickej mládeže natoľko, že je ochotná opomenúť všetko ostatné, čo sa v ňom píše. Yup, nesvätá aliancia ako vyšitá.

Len sa potom, chlapci, dievčatá a ďalšie rody, nedivte, ak vás jedného dňa tí vaši „utláčaní spojenci“ postavia k stene.

Iránsky ajatolláh Chomejní to totiž svojho času urobil. A vo veľkom meradle. Či to tí tiktokoví bojovníci vedia?

Že sa vôbec pýtam, však? Niektorí tí permanentní obyvatelia sociálnych sietí najskôr nevzali knihu do ruky už celé roky a vedia tak len to, čo sa práve šustne na ich obrazovke. V podstate tak dokonale, hoci neúmyselne napĺňajú heslo inej džihádistickej skupiny boko haram. Haram azda ani preklad nepotrebuje a boko je iba skreslené anglické slovo book…

 

Pôvodný text: Nesvatá aliance II., aneb virální dopis strýčka Usámy, prevzaté so súhlasom autora.

Odporúčame

-10%
Vojna a trest
24,90 22,41

Novinka Michaila Zygara / Vojna a trest

Kto je zodpovedný za túto vojnu? pýta sa ruský novinár Michail Zygar. A odpovedá: my všetci! Spisovatelia, historici i obyčajní Rusi a Rusky. V knihe sa zamýšľa nad koreňmi ruskej nenávisti voči Ukrajine, z ktorej vyvrela najhoršia vojna tohto storočia.

Kto je zodpovedný za túto vojnu? pýta sa ruský novinár Michail Zygar. A odpovedá: my všetci! Spisovatelia, historici i obyčajní Rusi a Rusky.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.